За гуманизм, за демократию, за гражданское и национальное согласие!
Общественно-политическая газета
Газета «Вечерняя Одесса»
RSS

Разное

Сертифікація вчителів: професійне зростання та обмін досвідом

№36—37 (11026—11027) // 01 апреля 2021 г.

У системі освіти протягом останнього десятиліття відбулися позитивні зміни: відхід від авторитарної системи, перехід до педагогіки розвитку і партнерства, відмова від штампів і стереотипів у діяльності. У цих умовах гостро стоїть проблема стимулювання педагогічного зростання вчителя. Реформа освіти вимагає напруженої роботи над собою від усіх фахівців педагогічної системи. Особливо це стосується педагогів, ефективність роботи яких залежить від прагнення до саморозвитку та вдосконалення. Оскільки педагогічний процес має орієнтувати на те, щоб учні не тільки отримували знання і навички, а й уміло застосовували їх у житті. Сам шлях пізнання має бути пронизаний культурою взаємодії, бути корисним та радісним для кожної дитини, приносити задоволення від інтелектуальної діяльності, викликати позитивні емоції, стимулювати учнів завтра стати кращими, ніж сьогодні.

Мотивація до професійного вдосконалення вчителя є, з одного боку, керованим процесом стимулювання від адміністрації школи, з іншого — це процес власного фахового розвитку. В умовах модернізації змісту української системи освіти актуальність даного питання зростає. В освітній галузі впевненість у тому, що вчитель є ключовою ланкою всіх реформ, змін, перебудов, нововведень системи освіти, не викликає сумнівів. На ефективність освітнього процесу впливають особистісні якості, здібності, знання, професійне уміння вчителя. Тому сертифікація педагогічних працівників може стати додатковим інструментом до професійного зростання та набуття необхідних освітніх компетенцій.

Кожен учасник освітнього процесу сприймає поняття «сертифікація педагогічних працівників» крізь призму власного досвіду, особистісних цінностей та рис характеру.

Сертифікація — це порівняно нова процедура для українського освітнього простору. Ця практика в нашій країні впроваджується лише останні 3 роки. Є різні визначення, дефініції та формулювання сертифікації вчителів, але завжди це — про зовнішнє оцінювання досвіду роботи педагогічного працівника незалежними експертами, індивідуальний професійний розвиток, підтримку та менторство вчителів-новачків, видиму та невидиму якісну допомогу закладу, в якому працює сертифікований фахівець. Оскільки від професіоналізму педагога залежить не тільки його особиста успішність та фахова майстерність, а й якісний рівень школи, зокрема, й освітньої системи держави в цілому. Тому логічно, що питання професійного зростання педагога в даний час розглядається на різних рівнях.

Сертифікацію, як інструмент зовнішнього оцінювання, необхідно підтримувати і вдосконалювати, бо, незважаючи на трирічний досвід, її процедура ще в стані формування.

Важливим аргументом «ЗА» сертифікацію є забезпечення якості вчителювання. Потенційно сертифікування виявляє вчителів, які ефективно використовують освітні технології, цікаві вправи, допомагають учням опанувати наскрізні вміння, сформувати ключові компетентності, навчають школярів спиратися на власний досвід, сповнюють їх ентузіазмом та непохитною вірою в себе.

Ще один цікавий момент. Переважає точка зору в освітянській спільноті, що впровадження сертифікації стало кроком до справедливості у державі. Цю точку зору розділяють як експерти, так і учасники сертифікації-2020, в чому ми впевнилися під час проведення низки онлайн-заходів із підготовки до сертифікації — 2021 спільно з потенційними учасниками та експертами.

Учасниця сертифікації-2020, вчитель початкових класів Ананьївського навчально-виховного комплексу Богданова Наталія Олександрівна:

— Особисто для мене сертифікація стала одним із найважливіших випробувань у процесі мого професійного зростання. Згадалися студентські роки, коли потрібно було і вдень, і вночі читати конспекти, вчити основні поняття, занотовувати тези та твердження. Адже сьогодні вчителю, окрім практичних навиків, потрібно ще й володіти теоретичними основами сучасної української освіти. Зважившись на такий рішучий крок, хотілося випробувати свої сили, знайти натхнення для професійного розвитку, стати частиною спільноти вчителів-інноваторів, які відкриті для обміну досвідом і мають бажання змінювати сучасну освіту на краще.

Пройшовши всі три етапи сертифікації: ЗНО для вчителів, самооцінювання професійної майстерності, оцінювання експертами професійних компетентностей шляхом вивчення практичної роботи, — я усвідомила, що це безцінний досвід та прагнення до самовдосконалення, отримала можливість проаналізувати власну діяльність та мотивувати себе до подальшого саморозвитку.

Сертифікація для мене — це віра в себе та впевненість у своїх силах.

Зовнішній експерт сертифікації-2020, вчитель початкових класів jдеської загальноосвітньої школи №57 Гончарова Олена Костянтинівна:

— Про сертифікацію педагогічних працівників можна впевнено говорити як про явище найближчого майбутнього…

Сертифікація — це зовнішнє оцінювання професійних компетентностей педагогічного працівника, що здійснюється шляхом незалежного тестування, самооцінювання та вивчення практичного досвіду роботи. Відповідно до методики, розробленої Державною службою якості освіти України, процедуру оцінювання професійних компетентностей експерти сертифікації проводитимуть за 10 компетентностями. На мій власний погляд, застосування методики дає можливість якісно здійснювати вивчення; побачити системний прояв знань, умінь, здібностей і особистісних якостей педагогічного працівника, що дозволяють йому успішно розкрити свій професійний потенціал.

Учасниця сертифікації-2020, вчитель початкових класів мукачівської загальноосвітньої школи №20 Фаринич Наталія Юріївна:

— У моєму випадку сертифікація — це свідомий вибір, викликаний природньою цікавістю (Що це? Як це відбувається?) Не жалкую, що одного вечора вирішила зареєструватися і взяти участь у сертифікації-2020. В першу чергу тому, що в результаті цього тривалого процесу, сповненого багатьох несподіваних моментів і корективів, мені вдалося значно підвищити свій професійний рівень. Для свідомого особистого зростання варто практикувати техніки підвищення внутрішньої усвідомленості, плекати відкритість і дружелюбність через розвиток емоційного інтелекту, використовувати карту психологічного розвитку та інструменти оцінки способу мислення, регулярно рефлексувати про себе і свої способи поведінки, культивувати ліберальну особистість, яка шукає новизну, прагне експериментувати. Саме сертифікація дає змогу учасникам розкрити власний потенціал.

Висловлюючи спільну думку учасників сертифікації педагогічних працівників, слід зазначити наступне: якщо вчитель має лише любов до справи, то він буде добрим учителем, якщо вчитель відчуває лише любов до учня, то він буде кращим за того, хто прочитав усі книжки, але не відчуває любові ні до справи, ні до учня, а якщо вчитель поєднує в собі і любов до справи і до учнів, він — досконалий майстер. Сертифікація педагогічних працівників дозволяє виявити таких талановитих та професійних освітян.

В Україні триває сертифікація педагогічних працівників, яка відбувається у три етапи протягом року:

І — етап — незалежне ТЕСТУВАННЯ (відбувся 27 лютого; до нього були допущені 1755 вчителів України, серед них — 81 з Одеської області).

ІІ — етап — САМООЦІНЮВАННЯ власної педагогічної майстерності (29 березня — 11 квітня);

ІІІ — етап ВИВЧЕННЯ ПРАКТИЧНОГО ДОСВІДУ РОБОТИ учасників сертифікації освітніми експертами (20 вересня — 12 листопада).

ДЕРЖАВНА СЛУЖБА ЯКОСТІ ОСВІТИ УКРАЇНИ проводитиме ІІ та ІІІ етапи.

P Незабаром розпочнеться етап САМООЦІНЮВАННЯ (ІІ етап) власної педагогічної майстерності для учасників, які успішно склали незалежне тестування (І етап сертифікації).

МЕТА САМООЦІНЮВАННЯ:

— відстеження та оцінювання учасниками сертифікації динаміки особистісного зростання й індивідуального розвитку;

— виявлення сильних та слабких сторін власної професійної діяльності;

— осмислення досягнутого та проєктування подальшого професійного вдосконалення.

РЕЗУЛЬТАТИ самооцінювання заносяться до АНКЕТИ за формою, затвердженою Державною службою якості освіти України.

P Під час ІІІ етапу сертифікації (20 вересня — 12 листопада) освітні експерти вивчатимуть ПРАКТИЧНИЙ ДОСВІД РОБОТИ учасників сертифікації. На цьому етапі учасників чекає інтерв’ювання й розв’язання та/ або моделювання педагогічних ситуацій.

Важливим моментом на цьому етапі є АНКЕТУВАННЯ: керівників, заступників керівників, керівників методичного об’єднання закладів освіти про досвід роботи вчителів, які проходять сертифікацію.

За умови успішного проходження всіх етапів педагогічний працівник отримує СЕРТИФІКАТ, який дає право зараховувати сертифікацію як проходження атестації, а також є підставою для присвоєння відповідної кваліфікаційної категорії та/або педагогічного звання, а також протягом трьох років отримувати щомісячну доплату в розмірі 20 відсотків посадового окладу.

Сподіваємося на успішне проходження сертифікації вчителями Одещини!

P. S. Сертифікація педагогічних працівників існує у багатьох країнах: у США, Польщі та ряді інших. Впровадження цієї процедури важливе і для реформування системи освіти нашої країни, і для подальшого розвитку.

Юлія КОЛЬЦОВА. Начальник відділу роботи з експертами управління Державної служби якості освіти в Одеській областіКомментарии
Добавить

Добавить комментарий к статье

Ваше имя: * Электронный адрес: *
Сообщение: *

Нет комментариев
Поиск:
Новости
08/11/2023
Запрошуємо всіх передплатити наші видання на наступний рік, щоб отримувати цікаву та корисну інформацію...
17/04/2024
Во вторник, 16 апреля, Владимир Зеленский подписал закон №10449 о мобилизации, который парламент принял 11 апреля...
17/04/2024
В Звягеле, что в Житомирской области, состоялся чемпионат Украины по вольной борьбе в возрастной категории U-20...
17/04/2024
В Луцке состоялись Всеукраинские соревнования по стрельбе из лука среди сильнейших юниоров и кадетов...
17/04/2024
Днепр принимал 1-й в истории турнир Украинской СуперСерии по бадминтону...
Все новостиАрхив номеров
апрель 2024:
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30


© 2004—2024 «Вечерняя Одесса»   |   Письмо в редакцию
Общественно-политическая региональная газета
Создана Борисом Федоровичем Деревянко 1 июля 1973 года
Использование материалов «Вечерней Одессы» разрешается при условии ссылки на «Вечернюю Одессу». Для Интернет-изданий обязательной является прямая, открытая для поисковых систем, гиперссылка на цитируемую статью. | 0.043