За гуманізм, за демократію, за громадянську та національну згоду!
||||
Газету створено Борисом Федоровичем Дерев'янком 1 липня 1973 року
||||
Громадсько-політична газета
RSS

Різне

Сіль та перець: дві валюти — дві економіки

№45—46 (11493—11494) // 12 июня 2025 г.
Погляд хіміка Тетяни Широкоступ

Чому саме перець був грошима? Погляд хіміка Тетяни Широкоступ.

Маєте iPhone? Кредитку? Любите каву з мигдальним молоком? Вітаю — ви споживач «перцю»: яскравого, престижного, зручного. Але коли холодильник порожній, шукаєте «сіль» — щось базове, надійне.

Парадокс історії: чорний перець став валютою, а сіль — ні. Чому? Бо світ платить не за користь, а за легенду.

У середньовіччі розуміли, що життєво необхідне — не завжди найдорожче. І навпаки: найдорожче — не завжди потрібне.

Сіль — валюта виживання. Чому була грошима: життєво необхідна (без NaCl — смерть за дні); консервант (до холодильників); була «грошима для народу» (селяни, солдати, ремісники).

А чому сіль не стала «преміум» валютою? Надто доступна (добували з моря, озер, копалень). Важка та громіздка. Легко псувалася (вбирала вологу, каменіла).

Перець — валюта розкоші. Чому став «золотим стандартом»? Надрідкісний (лише Індія). Легкий та компактний (1 корабель перцю = статок на покоління). Не підробляли (піперин не синтезували до XIX ст.). Викликає легку залежність (стимуляція рецепторів TRPV1). Престиж («я можу спалити мішок перцю на показ» — це як спалити Lamborghini сьогодні).

Чому перець замінив сіль? Не є життєво необхідним. Лише для еліти (простий люд його не бачив). Біологічна правда: NaCl регулює тиск, нерви, серце. Без неї — смерть за 10 днів. Піперин лише дратує рецептори, даючи ілюзію смаку. Перець — можна нести через півконтиненту, не втрачаючи «ефекту вау». Торгувати — зручно. Пакувати — приємно. Розповідати байки про його силу — нескінченно. Він — символ статусу.

Сіль — злиплась, зволожилась, але вона, як повітря: не помічаєш, поки не зникне.

Сьогоднішня іронія: ми досі граємо в ту ж гру. Сіль лежить у супермаркеті за 15 грн. (бо її виробляють мільйонами тон). А якісний перець коштує в 50 разів дорожче (бо його імідж — це «розкіш»).

Але. Сучасний ринок спецій — це: 80% підробок у категорії меленого перцю; штучне зниження вмісту піперину (з 9% до 2-3% у дешевих зразках).

Ваш вибір сьогодні — це або справжній продукт, або суміш лушпиння з ароматизаторами.

Як вибрати справжній перець: брати тільки цілі зерна. Перевірка на YouTube: https://www.youtube.com/@VIKSHIR

Тест на піперин: розжуйте — пече через 20 секунд; вага: 1 ч. л. = 5 г (легше = розбавлений). Висновок: дві валюти — два світи. Сіль — це долар» середньовіччя (масовий, але без ексклюзиву). Перець — «біткоін» (рідкісний, для обраних).

Якісні суміші — на сайті: https://vikshir.com/



Комментарии
Добавить

Добавить комментарий к статье

Ваше имя: * Электронный адрес: *
Сообщение: *

Нет комментариев
Поиск:
Новости
08/11/2023
Запрошуємо всіх передплатити наші видання на наступний рік, щоб отримувати цікаву та корисну інформацію...
09/07/2025
З6 по 16 липня в штаб-квартирі ЮНЕСКО (Париж, Франція) Комітет всесвітньої спадщини проводить 47 сесію. Серед інших, розглядаються питання, присвячені нашому місту, зокрема звіт про стан збереження «Історичного центру Одеси»...
09/07/2025
На будинку Одеського академічного музично-драматичного українського театру імені В. Василька урочисто встановлена меморіальна дошка на честь Генріха Осташевського — Праведника народів світу...
09/07/2025
Аграрії наближаються до збору першого мільона тонн зерна нового врожаю, повідомляють у Мінагрополітики. І зазначають: лідер зі збору зернових та зернобобових — Одеська область...
09/07/2025
Американський мільярдер Ілон Маск подав документи на реєстрацію нової політичної партії...
Все новости



Архив номеров
июль 2025:
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31


© 2004—2025 «Вечерняя Одесса»   |   Письмо в редакцию
Общественно-политическая региональная газета
Создана Борисом Федоровичем Деревянко 1 июля 1973 года
Использование материалов «Вечерней Одессы» разрешается при условии ссылки на «Вечернюю Одессу». Для Интернет-изданий обязательной является прямая, открытая для поисковых систем, гиперссылка на цитируемую статью. | 0.034