За гуманізм, за демократію, за громадянську та національну згоду!
||||
Газету створено Борисом Федоровичем Дерев'янком 1 липня 1973 року
||||
Громадсько-політична газета
RSS

Різне

Телескоп «Хаббл» — епоха в науці та історії цивілізації

№33—34 (11481—11482) // 01 мая 2025 г.
Телескоп «Хаббл» — епоха в науці та історії цивілізації

Тридцять п’ять років тому, 24 квітня 1990 року, космічний апарат-шатл Discovery вивів на орбіту телескоп «Хаббл» — інструмент, який здійснив революційний прорив у вивченні Всесвіту. Адже з його допомогою з’явилася можливість спостерігати Всесвіт одночасно у видимій, інфрачервоній та ультрафіолетовій області космічного випромінювання, що приходить до нас. Таких можливостей до сьогодні не має жоден космічний телескоп.

Космічний телескоп названо ім’ям відомого американського астронома Едвіна Хаббла. Рівно сто років тому вчений на засіданні Американського астрономічного товариства оголосив про те, що Всесвіт, що нас оточує, — це не просто світ зірок, видимих нами на небі, а світ численних галактик — зіркових островів. Використовуючи найбільший на той час телескоп діаметром 2,5 метри, він наочно продемонстрував, що Туманність Андромеди є таким самим зоряним островом, як і наш Чумацький Шлях. Відкриття Едвіна Хаббла приголомшували. Він створив класифікацію численних галактик і з’ясував, що вони розбігаються одна від одної.

Ці відкриття лягли в основу теорії походження Всесвіту, створеного в 1948 році видатним одеситом-фізиком Георгієм Гамовим, яка отримала назву теорії «Великого вибуху». Вона знайшла експериментальне підтвердження у відкритті 1964 року реліктового випромінювання від цього вибуху, яке виявили радіоастрономи А. Пензіас та У. Вільсон. За це відкриття вчені отримали Нобелівську премію.

Подальший розвиток уявлень про навколишній Всесвіт було отримано значною мірою завдяки запуску космічного телескопа «Хаббл». Спочатку запустити планували у 1983 році. Проте різні технічні проблеми внесли корективи. Згодом запуск призначили на літо 1986 року. На жаль, після катастрофи Challenger в січні того року польоти шатлів зупинилися майже на три роки.

У результаті «Хаббл» вирушив до космосу 24 квітня 1990 року. Телескоп було виведено на 610-кілометрову орбіту навколо Землі. Після того, як астрономи отримали перші знімки, на них чекав неприємний сюрприз. Виявилося, що дзеркало телескопа мало дефект, через який зображення були набагато менш чіткими, ніж очікувалося. Це поставило під сумнів можливість виконання наукової програми.

Ситуацію врятувала можливість обслуговування телескопа космічними шатлами. Остання місія відбулася у 2009 році. Екіпажі шатлів ремонтували телескоп і замінювали його інструменти на більш сучасні. Завдяки цьому «Хаббл» все ще перебуває у строю, а його наукові можливості за минулі 35 років значно зросли.

Телескоп «Хаббл» по праву заслужив на славу інструменту, який справив справжню революцію в астрономії. З моменту запуску він провів понад 1,6 мільйона наукових спостережень, на основі яких вчені написали 21 тисячу наукових праць, що рецензуються. «Хаббл» зміг зазирнути на край Всесвіту та сфотографувати галактики, які існували лише через кілька сотень мільйонів років після Великого вибуху. Виявилося, що наш Всесвіт розширюється не з уповільненням, а з прискоренням.

У 1995 році «Хаббл» зробив один із найважливіших знімків у своїй історії. Знімок отримав назву Hubble Deep Field. Протягом десяти днів телескоп фотографував невелику і, як раніше вважалося, практично пустельну ділянку неба. Результати вразили астрономів. Виявилося, що насправді там є тисячі раніше невидимих далеких галактик! Експеримент наочно довів, що Всесвіт містить набагато більше галактик, ніж вважалося раніше.

Крім цього, «Хаббл» активно використовувався для вивчення галактик, вибухів наднових зірок, областей, де народжуються зірки та планети. Завдяки спостереженням за допомогою телескопа вдалося довести існування чорних дірок у центрах усіх галактик та у подвійних зіркових системах. Астрономи активно використовують космічний телескоп «Хаббл» для спостережень інших зірок. Так, вдалося виявити в космосі зовсім неймовірні «Хрести Ейнштейна», що виникають за рахунок гравітаційних лінз у космосі розміром із цілу галактику.

Можливо, наші нащадки назвуть цей час епохою космічного телескопа «Хаббл», який відкрив устрій Всесвіту і дозволив зрозуміти місце людства в ньому.

У роботі планетарію на території астрономічної обсерваторії ОНУ імені І.І. Мечникова цього року щомісяця проводитимуться лекції «Всесвіт Хаббла». Інформація в інтернеті: https://www.facebook.com/planetarium.odessa https://www.instagram.com/planetarium_odessa/

А також за тел.: 098-328-70-11, 093-005-61-87.

Михайло РЯБОВ. Голова Одеського астрономічного товариства



Комментарии
Добавить

Добавить комментарий к статье

Ваше имя: * Электронный адрес: *
Сообщение: *

Нет комментариев
Поиск:
Новости
08/11/2023
Запрошуємо всіх передплатити наші видання на наступний рік, щоб отримувати цікаву та корисну інформацію...
30/04/2025
Спецпідрозділ Військово-Морських Сил ЗСУ вчасно виявив і знищив ворожий вибухонебезпечний пристрій...
30/04/2025
Одеська обласна державна адміністрація отримала важливу допомогу для сил оборони — понад 40 генераторів, які забезпечать стабільне живлення в умовах війни та енергетичних викликів...
30/04/2025
Ворог може готуватись до нового наступу з території Білорусі вже цього літа, прикриваючись військовими навчаннями...
30/04/2025
Погода в Одесі 2—7 травня
Все новости



Архив номеров
май 2025:
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31


© 2004—2025 «Вечерняя Одесса»   |   Письмо в редакцию
Общественно-политическая региональная газета
Создана Борисом Федоровичем Деревянко 1 июля 1973 года
Использование материалов «Вечерней Одессы» разрешается при условии ссылки на «Вечернюю Одессу». Для Интернет-изданий обязательной является прямая, открытая для поисковых систем, гиперссылка на цитируемую статью. | 0.059