|
У моє перебування на посадах декана, завідувача кафедрою Одеського національного політехнічного університету відбулася низка всеукраїнських наукових конференцій «Народний рух України: місце в історії та політиці». То були не тільки результативні наукові форуми, а ще й своєрідні свята: в них брали участь видатні особистості. Серед них В’ячеслав Чорновіл, Іван Драч, Дмитро Павличко, Лесь Танюк, Геннадій Удовенко, Борис Тарасюк. Їх палкі та мудрі виступи приходили послухати як вчені та викладачі, так і студенти. Актова зала на тисячу місць була заповнена.
А тодішній ректор Валерій Малахов у своїх вітаннях учасників конференцій незмінно підкреслював: «Київ справедливо називають містом створення Народного руху України. Тепер ми можемо назвати містом, а точніше Одеський політехнічний університет, центром дослідження історії і діяльності Народного руху України. Ми пишаємося нашими вченими-суспільствознавцями за їхній внесок у вивчення минулого і сьогодення НРУ».
Ректор був правий. На кафедрі історії та етнографії України написано та видано п’ять книг з минулого Руху, підготовлено 10 кандидатів наук, з яких четверо вже стали докторами наук, у науковому збірнику «Інтелігенція і влада: серія історія», що індексувався низкою міжнародних наукометричних баз, опубліковано сотні статей з цієї тематики, проведено 10 всеукраїнських наукових конференцій «Народний рух України: місце в історії та політиці» з публікацією збірників матеріалів конференцій. Засоби масової інформації брали участь у прес-конференціях, що проводили видатні гості форуму, широко висвітлювали роботу зібрань в газетах, на радіо та телебаченні.
Наступне керівництво політехнічного університету ліквідувало кафедру, провідні спеціалісти розійшлися по інших вищих навчальних закладах або кафедрах. Тепер триває досудове слідство зі встановлення справжніх причин знищення кафедри. У політехнічному університеті більше не згадується про Рух…
Але 7 грудня 2024 року провід Одеської обласної організації Народного руху України при підтримці вчених прийняв «Постанову про проведення ХІ Всеукраїнської наукової конференції «Народний рух України: місце в історії та політиці». Обрав організаційний комітет. Головою комітету обрано доктора історичних наук, професора, заслуженого працівника освіти України, внесеного до книги «Золотий фонд нації», ініціатора та голову всіх десяти попередніх однойменних наукових конференцій Григорія Гончарука, заступником голови оргкомітету обрано Юрія Діденка, голову Миколаївської обласної організації НРУ, кандидата історичних наук, народного депутата Верховної Ради України четвертого скликання, члена політради Руху. Серед членів оргкомітету вчені-історики, переважно випускники аспірантури вищеназваної кафедри, які працюють в різних вищих навчальних закладах.
Оргкомітет розпочне роботу з початку наступного року. Надсилатиме запрошення до участі в конференції вченим наукових центрів України, а також ветеранам і діючим особам НРУ з таким розрахунком, щоб вони встигли підготувати доповіді або тези до збірника «Матеріали ХІ Всеукраїнської наукової конференції «Народний рух України: місце в історії та політиці». Науковий форум вчених заплановано до річниці НРУ 8—10 вересня 2025 року.
Ілля ЄРИМИЧОЙ. Професор