За гуманизм, за демократию, за гражданское и национальное согласие!
Общественно-политическая газета
Газета «Вечерняя Одесса»
RSS

Разное

Пошуки натхнення: як подолати творчу кризу?

№17 (10864) // 11 февраля 2020 г.
Евеліна Тітамир, голова Національної Асоціації художників і скульпторів України, художниця, дизайнер

«Рецепти» великих майстрів і практичні рекомендації

Бувають періоди, коли творчість дається набагато складніше, ніж зазвичай, або ж творити не виходить зовсім. Поспішаю вас заспокоїти: з вами все добре, а будь-яку творчу кризу можна обернути на свою користь! Нумо розбираймось, як це зробити і яким чином повернути прихильність вашої Музи.

Творча криза ̶ це явище, яке так чи інакше знайоме будь-якій креативній особистості. Це -- стан, коли будь-яка діяльність ніби блокується, а замість неї настає хандра, апатія, навіть якась безпорадність. У художників в такий період біле полотно викликає тільки ступор, скульптори місяцями не можуть взятися за інструменти... Цей період, як правило, викликає у майстрів безліч побоювань і сумнівів в собі: «А раптом натхнення вже не повернеться? Невже моя творчість взагалі нікому не потрібна?».

Особливо подібним негативним установкам схильні «піддаватися» молоді майстри. Адже вони тільки починають свій шлях, впевненості в собі ще мало, сил і досвіду в подоланні труднощів теж може не вистачати. Скажімо, нині вельми популярна за кордоном художниця Холлі Честайн колись розповіла, що на початку її діяльності будь-яка критика демотивувала, Холлі постійно сумнівалася у своїх силах. Однак, з часом авторка навчилася відстоювати свої кордони ̶ й саме це їй допомогло віднайти себе. Відома художниця Аманда Гаппе теж радить «бути неслухняними» та прохолодніше ставитися до критики.

Однак, іноді буває так, що творча криза все ж завітала в вашу майстерню. Що робити в такій ситуації? Передовсім, хочу порадити заглибитися в себе та спробувати зрозуміти, що ж саме спровокувало кризу. Причин може бути дуже багато. Одна з найчастіших ̶ це завищені очікування та надмірна критичність до себе. Дуже хочеться з першої (максимум ̶ з другої!) спроби написати Мону Лізу або картину, яка стане навіть більш легендарною! Оскільки ви очікували на своєму полотні шедевр, а навичок або просто настрою для нього не вистачило, настає серйозне розчарування. Здається, що якщо не виходить геніальний твір, то немає сенсу взагалі брати в руки пензель!

Однак, досвідчені майстри знають, що все велике завжди народжується з малого. І щоденне рутинне відточування своїх навичок на практиці виявляється набагато більш ефективним за компульсивні творчі пориви, які відбуваються, скажімо, раз на місяць. Вінсент Ван Гог, наприклад, був твердо переконаний: «Якщо внутрішній голос каже вам, що ви не можете малювати ̶ малюйте якомога більше, тоді цей голос затихне». Сказати точніше просто неможливо, як складно переоцінити і важливість звичайних замальовок, нарисів, навіть якщо вони й здаються вам позбавленими всякого сенсу. Саме вони стануть цеглинками, якими ви поступово відбудуєте свій великий будинок. Саме вони в підсумку перетворяться на сходинки, які допоможуть вибратися з творчої кризи!

Ще одна, можливо, банальна, але вкрай важлива порада ̶ дослухатися до себе у фізичному плані. Наскільки ви здорові? Як добре ви спите, чи правильно харчуєтеся, чи отримує ваше тіло необхідні фізичні навантаження? Якщо цього всього немає, енергія може не виходити назовні, вона закупорена в вас, немов у закритій пляшці. Ви перебуваєте в апатичному, низькоенергетичному стані й саме через це Муза обходить вас стороною. Не кажучи вже про те, що при хворобі зовсім не думаєш про творчість! Звучить парадоксально, але невеликі корективи в режимі харчування, здоровий сон і банальна ранкова зарядка повертала творчу наснагу десяткам майстрів. Спробуйте, можливо, саме це гальмує вашу Музу!

До речі, вкрай важлива також і атмосфера, в якій ви займаєтеся творчістю. Мені відома історія, як одна художниця втрапила в тривалу творчу кризу лише через те, що в її студії був дуже незручний стілець. У неї настільки боліла спина після багатогодинної праці в майстерні, що організм немов вловив сигнал ̶ «ці обставини несприятливі» і повністю заблокував натхнення. Просто для того, щоб його не мучили! При купівлі ж нового, зручного стільця творчість майстрині знову завирувала через край! Можливо, і вам варто придивитися до подібних нюансів. Усунувши такі прикрі дрібниці, повернути натхнення стане набагато простіше.

Далі, необхідно розуміти, що для творчої особистості професійна діяльність тісно пов'язана з емоційним життям. А «підживити» свою емоційну сферу та набратися нових відчуттів добре допомагають подорожі. Причому, це необов'язково повинен бути дорогий тур за кордон! Навіть звичайний пікнік кудись у регіон вашого міста з друзями, або наодинці з собою може допомогти повернути сили й знайти нові стимули для творчості. Наприклад, можна вибратися на вихідні в мальовничі Карпати та помилуватися вражаючою українською природою, насолодитися чудовою архітектурою ще царських «дохідних» будинків у Києві, або випити чашечку запашної кави у Львові. Після такого досвіду життя відразу заграє новими барвами, й натхнення повернеться до вас!

До речі, саме такий спосіб подолання творчої кризи та затяжної депресії обрала колись відома скульпторка-абстракціоністка Барбара Хепуорт. Вона поїхала в Грецію разом зі своєю подругою Маргарет Гарднер. Саме подорож допомогла Барбарі «схопити натхнення за хвоста», вона успішно повернулася до своєї творчості. Мистецтвознавці зазначають, що її пізні роботи наповнені новим змістом та глибиною. Тобто, творча криза не лише не зашкодила скульпторці, за підсумком, вона навіть вивела авторку на якісно новий професійний рівень!

А ось Пабло Пікассо вийшов з депресії після розлучення з його першою дружиною Ольгою та подолав творчу кризу того періоду ще більш витончено. Він повністю перестав писати картини й перейшов на новий вид мистецтва. Пікассо почав складати вірші, він створив їх кілька сотень! Психологи підтверджують: зміна діяльності при творчому застої, дійсно, відмінний метод. До речі, можливо, саме це допоможе відкрити інші ваші таланти! Раптом ви ще й талановитий поет, музикант або графік, але просто ще не знали про це?

Відома сучасна художниця Аріс Мур доповнює цей спосіб ще й тим, що потрібно перестати сприймати свою діяльність занадто серйозно. Якщо ви будете ставитися до творчих експериментів, як до гри, стане легше «включитися» в ту чи іншу діяльність. Адже в дитинстві всі ми любили ігри, чому б не згадати ті безтурботні часи?

Ще один простий спосіб відшукати натхнення ̶ почати помічати красу звичайних речей. Навіть побутові дрібниці на кшталт звичайної прогулянки знайомою вулицею або споглядання вечірніх пейзажів здатні надихнути! Головне тут ̶ налаштуватися на те, що ви виходите саме милуватися світом, а не думати про свої проблеми. Між іншим, саме так вчинив російський художник Леонід Афрємов за умови нестачі ідей. Він гуляв вечорами, а потім зображав всю цю атмосферу у своїх картинах. Взагалі, про яку кризу може йтися, коли навколо так гарно, правда?

Буває, на жаль, і так, що ваших сил лишається тільки на те, щоб залишатися вдома наодинці з фільмами та серіалами. Це -- теж не проблема, надихайтеся ними! Наприклад, спробуйте намалювати когось з улюблених персонажів. А якщо вас не задовольнила кінцівка, ви можете придумати свою, альтернативну, та втілити її на полотні!

Ще один відмінний ресурс для відновлення твоєї «творчої форми» ̶ це спілкування з колегами та обмін думками. Коли ви потрапляєте в середовище, де все буквально «заряджено» натхненням та цікавими обговореннями, у вас теж автоматично починають з'являтися нові ідеї! Це -- одна з основних цілей при створенні різних профільних організацій. Однією з них є Національна Асоціація художників і скульпторів України, соціальні мережі якої ̶ джерело цікавої інформації та креативних постів!

Наприклад, на Telegram-каналі організації (https://t.me/NASS_of_ART) є незвичайні відео картин, скульптур та актуальні опитування, а Facebook-сторінка (https://www.facebook.com/NASS.of.ART/) та Instagram-профіль (https://www.instagram.com/nass.of.art) ̶ це інтерактивні та сучасні майданчики для обміну думками про той, чи інший тренд, або твір мистецтва. Хочу нагадати, що якраз нині продовжується приймання анкет у кандидати на вступ до Асоціації! Приєднуйтесь ̶ ми разом творитимемо магію та натхнення. Подробиці ̶ на нашій сторінці Facebook.

Підбиваючи підсумки, хочу ще раз акцентувати увагу на тому, що жодна творча криза ̶ не перешкода вашому прагненню до успіху. Натхнення, насправді, оточує нас, воно сховане в кожному будинку, квітці або навіть в людині, котра проходить повз вас. Дуже важливо навчитися черпати цю творчу енергію і наповнюватися нею!



Комментарии
Добавить

Добавить комментарий к статье

Ваше имя: * Электронный адрес: *
Сообщение: *

Нет комментариев
Поиск:
Новости
08/11/2023
Запрошуємо всіх передплатити наші видання на наступний рік, щоб отримувати цікаву та корисну інформацію...
17/04/2024
Во вторник, 16 апреля, Владимир Зеленский подписал закон №10449 о мобилизации, который парламент принял 11 апреля...
17/04/2024
В Звягеле, что в Житомирской области, состоялся чемпионат Украины по вольной борьбе в возрастной категории U-20...
17/04/2024
В Луцке состоялись Всеукраинские соревнования по стрельбе из лука среди сильнейших юниоров и кадетов...
17/04/2024
Днепр принимал 1-й в истории турнир Украинской СуперСерии по бадминтону...
Все новости



Архив номеров
апрель 2024:
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30


© 2004—2024 «Вечерняя Одесса»   |   Письмо в редакцию
Общественно-политическая региональная газета
Создана Борисом Федоровичем Деревянко 1 июля 1973 года
Использование материалов «Вечерней Одессы» разрешается при условии ссылки на «Вечернюю Одессу». Для Интернет-изданий обязательной является прямая, открытая для поисковых систем, гиперссылка на цитируемую статью. | 0.041