|
В Одесі та області протягом останніх шести місяців фіксують випадки підпалів авто військових та обладнання «Укрзалізниці». В чому причина цих злочинів, чому для виконання організатори залучають неповнолітніх осіб, яка відповідальність чекає злочинців? На ці питання відповідає заступник керівника Одеської обласної прокуратури Юрій Шарнін:
— Початок російської кампанії масових підпалів українських військових авто збігся у часі із набуттям чинності нового закону про мобілізацію в Україні у травні 2024 року. Підпали машин мали б створити враження, що нібито більшість українських громадян активно виступає «проти».
До підпільної підривної діяльності спецслужби країни-агресора залучали неповнолітніх осіб, окремим з яких ще не виповнилось 13 років.
Найчастіше замовники знаходять виконавців через оголошення про роботу у Telegram. Тому, хто відгукнеться, пояснюють, що насправді «робота» — це підпали обладнання «Укрзалізниці» та машин військових.
У зв’язку з тим, що діти, скажімо так, часто перебувають вдома самі та не підконтрольні батькам, є випадки, коли вони погоджуються на ці пропозиції. Це не ідейні люди, це найбільш вразлива категорія суспільства — це неповнолітні, які найбільше піддаються впливу.
Якщо виконавець погоджується, спершу його відправляють на так звану «розвідку» — пошук військового автомобіля, який, за словами кураторів, має бути «з хрестами або ж зеленим із чорними номерами». Далі знайдену автівку «погоджують вище» і надсилають інструкції для підпалу. Потім, як доказ, палій має надіслати замовнику відео.
За підпал авто замовники пропонують від кількох сотень доларів до кількох тисяч. Гроші надсилають на криптогаманці або українські банківські картки. Втім, майже завжди так звані «куратори» взагалі залишають виконавців без оплати або надсилають лише незначну частину обіцяної суми.
Так, за підпали авто військових та обладнання «Укрзалізниці», починаючи з травня цього року, на території області працівники СБУ та поліції затримали 12 неповнолітніх та встановили причетність до вчинення ряду кримінальних правопорушень одного неповнолітнього, який не досяг віку кримінальної відповідальності (13 років). Всім затриманим неповнолітнім повідомлено про підозру та обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Їхні дії, в залежності від вчиненого, кваліфіковано за 4 статтями Кримінального кодексу України: диверсія, терористичний акт, а також пошкодження майна і перешкоджання законній діяльності ЗСУ.
Винним за такі злочини загрожує покарання у вигляді тривалого позбавлення волі — до 15 років.
На даний час обласною прокуратурою до суду скеровано обвинувальні акти та клопотання про застосування примусових заходів виховного характеру відносно 7 неповнолітніх осіб.
Звертаючись до підлітків та їх батьків, державних органів, служб, установ та громадських організацій, які опікуються питаннями додержання прав дітей, наголошую, що жодна сума грошей не варта того, щоб заплямувати свою репутацію і частину життя провести у в’язниці.
Одночасно роз’яснюю, що відповідно до ч. 3 ст. 111 КК України, громадяни України, які на виконання злочинного завдання іноземної держави не вчинили ніяких дій і добровільно повідомили органи державної влади України про свій зв’язок з ними та про отримане завдання, звільняються від кримінальної відповідальності.
Пам’ятайте, ворог не полишає спроб дестабілізувати суспільство всередині країни, створити негативний імідж у міжнародному суспільстві «даже дети против режима» щодо своєї нелюдської агресії. Не піддавайтесь на провокації ворожих спецслужб та звертайте увагу: наслідок такої співпраці — тривале позбавлення волі.
Закликаємо також батьків, у яких є неповнолітні чи малолітні діти, більше спілкуватися з дітьми, проговорювати такі випадки, звертати на це увагу. Як це колись було із групами «Синій кит», це приблизно те саме.
Щоб уберегти неповнолітніх від проблем із законом, доцільним є систематичне проведення просвітницьких заходів та превентивної роз’яснювальної роботи серед молоді за участі правоохоронних органів та органів державної влади, місцевого самоврядування, громадських організацій.
Слід постійно попереджати дітей про підступність ворога, а також слідкувати за тим, з ким вони спілкуються та де і чим займаються. Також необхідно пояснювати, що протиправні дії тягнуть за собою неминучу встановлену законом відповідальність, у тому числі і кримінальну.
Записав Олег СУСЛОВ