За гуманізм, за демократію, за громадянську та національну згоду!
||||
Газету створено Борисом Федоровичем Дерев'янком 1 липня 1973 року
||||
Громадсько-політична газета
RSS

Політика

Трамп у множинних іпостасях

№7—8 (11455—11456) // 30 января 2025 г.

Простіше кажучи: 47-й президент США в ролі тріумфатора, диктатора, імпровізатора, модератора, генератора (ідей)... І ще з півсотні слів-іменників підказує моя поетична пам’ять — вони ж римуються? Алфавітний порядок ще більш інтригуючо спонукальний до розмислів, пророкувань чи й імпульсивних заперечень: на початку йдуть визначення — агітатор в парі з адміністратором. А наприкінці — фундатор у сусідстві з цивілізатором.

Розумію, що у читача попередній абзац викликає напруження: чого це літератор, та ще й у солідному віці, починає розводитися стосовно подій і персони глобального світу. Прагнеться слави/неслави диванного коментатора!? Ні, як журналісту, мені випало співпрацювати з Борисом Дерев’янком і як штатним працівником редакції, так і позаштатним. Мій винятково обдарований однокурсник, не будучи консерватором, серед багатьох новацій на шпальтах «ВО» запровадив рубрику «Публіцистичний щоденник письменника». Він знав можливості специфічної автури, розумів вагомість публіцистичного слова у підрадянський час. Які глухі ремствування це викликало у чисельних вузівських викладачів марксистсько-ленінського приходу, звиклих усе підряд пояснювати ідеологічними цитатами, керуючись начотницьким гаслом, що компартія — це розум, честь і совість.

Повернемося до Дональда Трампа, до його інавгурації. Був відмінений військовий парад. Якось погасили кілька сот тисяч уже реалізованих квитків для присутніх на урочистостях у Вашингтоні. Якась буденність, схожість з репетицією проведення таки ж неординарної церемонії, за телетрансляцією якої стежила планета.

Скільки урядів, партій, економічних та військових еліт зрозуміли 20 січня, що ліків від безсоння, неконтрольованих тривог не існує. Фармацевт Трамп приписує плацебо, а для практичного взорування пропонує свої рекомендації та вимоги, висловлені в першій сотні підписаних указів у дієслівній формі наказового способу.

Річні бюджети-2025 у багатьох країнах можна відправляти в архіви державних установ уже зараз — за цільовою непридатністю.

Екзамени розпочалися нібито різнопредметні, але за критично стислим регламентом. Штаб Трампа і він особисто заздалегідь і грунтовно підготувалися до цих іспитів, діагностування, ургентних операцій без знеболювання.

Для Європи у форматі ЄС і НАТО (в першу чергу!) Ілон Маск продемонстрував на телекамери викид угору правої руки, що нагадує заборонене фашистське вітання. Звичайно — вихідка з розряду провокаційних прийомів. Ізраїль зреагував в’яло. Німеччина — так само. А Європа, що зістарилася і одряхліла у квазіприписах і пустопорожніх регламентних, консенсусних процедурах у відповідь трампівській стратегії почала гарячково — в першу чергу важковаговики Франція, Німеччина, навіть Польща — змагатися за лідерство у західній частині континенту, розуміючи, що Вашингтон не має намірів вислуховувати три десятки країн старого світу.

Через кілька днів Маск підлив бензину у вогонь: з початком загальнонімецьких виборів демонстративно підтримав ультраправу партію, яка може на лютневих виборах конкурувати з прихильниками канцлера Шольца. Цей ніби контраверсійний сигнал Трампа (через Маска) німцям: «Ви дійсно прагнете згуртованості, лідерства в Європі — перемагайте на виборах, Шольце. У мене немає люфту часу на зволікання: Росія наполягає на негайних переговорах щодо припинення бойових дій — без участі Європи і самої України».

Цю нетерплячість США можна трактувати ще коротше: Путіну доведеться погодитися з диктатом США. Але він волів би капітулювати в тій чи іншій формі не в присутності України і ЄС! Схоже, що «гопницька» активність Маска на цьому буде обмежена: робочий кабінет мільярдера-реформатора локалізовано подалі від президентського овального. Гамірна, конфліктнонебезпечна операція по скороченню розбухлого апарата держуправління і чиновництва має проводитися віддалік.

Трамп випромінює впевненість і спокій. Дає приклад діяльності в турборежимі, в темпі рапіду — прискореної кінозйомки. Правило «поспішай повагом, повільно» він напевно продовжить категоричним «і тебе спіткає неуспіх або й катастрофа».

Доречно порівняти принципи Трампа з шаховою грою, з тим, як еволюціонували засади і темпоритм цього інтелектуального дійства. У ХІХ і ХХ століттях сформувався ритуал і регламенти проведення чемпіонських турнірів та матчів. На перші 40 ходів кожному з двох суперників визначалося по 2 години 40 хвилин. Якщо за цей «робочий час» не досягнуто виграшу чи нічиєї, партію відкладали на наступний день (він приносив результат, але й перевідкладання траплялося). Занудно, виснажливо, та й частотність помилок була значною. Нині грають за лімітом часу на партію на порядок меншим і на доконечний результат, навіть по кілька турів за день. Шахи синхронізувалися з нашою життєдіяльністю, здатністю приймати рішення — чітко означені, не половинчасті, обов’язкові для виконання.

Гросмейстер Дональд Трамп проводить сеанс одночасної гри на багатьох дошках, до того ж з гравцями як внутріамериканського, так і міжнародного класу. Дуже схоже, що бажаючих сісти за дошку такого сеансу гри (хоч би й не очного) вже «фільтруватимуть» для закордону новий державний секретар США, а для янкі — Маск і Ко.

Анатолій ГЛУЩАК. Автор публікацій з теорії і практики шахової композиції в українській та зарубіжній пресі



Комментарии
Добавить

Добавить комментарий к статье

Ваше имя: * Электронный адрес: *
Сообщение: *

Нет комментариев
Поиск:
Новости
08/11/2023
Запрошуємо всіх передплатити наші видання на наступний рік, щоб отримувати цікаву та корисну інформацію...
16/07/2025
Одещина впевнено впроваджує «Мрію», повідомляють в Одеській ОВА...
16/07/2025
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль офіційно подав до Верховної Ради заяву про відставку...
16/07/2025
Погода в Одесі 18—23 липня
09/07/2025
З6 по 16 липня в штаб-квартирі ЮНЕСКО (Париж, Франція) Комітет всесвітньої спадщини проводить 47 сесію. Серед інших, розглядаються питання, присвячені нашому місту, зокрема звіт про стан збереження «Історичного центру Одеси»...
Все новости



Архив номеров
июль 2025:
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31


© 2004—2025 «Вечерняя Одесса»   |   Письмо в редакцию
Общественно-политическая региональная газета
Создана Борисом Федоровичем Деревянко 1 июля 1973 года
Использование материалов «Вечерней Одессы» разрешается при условии ссылки на «Вечернюю Одессу». Для Интернет-изданий обязательной является прямая, открытая для поисковых систем, гиперссылка на цитируемую статью. | 0.027