За гуманізм, за демократію, за громадянську та національну згоду!
||||
Газету створено Борисом Федоровичем Дерев'янком 1 липня 1973 року
||||
Громадсько-політична газета
RSS

Одеса: роки та долі

«Життя пролітає швидко. Не можна його марнувати»

№79—80 (11423—11424) // 03 октября 2024 г.
Броніслав Бернадський

Ці слова належать ювіляру — єпископу Одесько-Сімферопольської дієцезії РКЦ Броніславу Бернацькому. 30 вересня йому виповнилося 80 років. Життя, сповнене труднощами та радощами.

Згадаємо історію. У 1795 році римо-католицька спільнота населення нашого міста облаштувала невеликий молитовний будинок, де першу месу відправив о. Андре Арчіоллі Порох SJ. Слід згадати, що головний будівничий міста де Рібас, перші градоначальники герцог де Рішельє, граф де Ланжерон були християнами католицького віросповідання.

Після заснування парафії в 1805 році в Латинському кварталі (на сьогодні — в межах вулиць: Європейська, Ніни Строкатої, Рішельєвська, Святослава Караванського) розпочалося будівництво першого костелу за проєктом італійського архітектора Франческо Фраполлі, яке завершили у 1822 році. Потім храм двічі розширювали, кількість парафіян росла.

Тому у середині ХІХ століття завдяки зусиллям настоятеля

о. Григорія Разутовича було збудовано новий храм за проєктом архітектора Ф. Гонсіоровського (будівництво відбувалося за участю Франца Моранді). 16 серпня 1853 року новозбудовану святиню консекрував (освятив) єпископ Фердінанд Канн. У головному вівтарі святині встановлено монументальну картину Успіння Пресвятої Богородиці.

До 20-х років ХХ століття парафія нараховувала майже 15 тисяч вірян.

У травні 1922 року радянська влада конфіскувала з храму цінне церковне начиння, а у тридцятих роках закрила його, перетворивши на німецько-болгарський клуб. Після другої Світової війни у ньому облаштували спочатку виставку досягнень Одещини, а згодом — спортивну залу. Храм варварськи переробили, знищивши колони, мармурове оздоблення тощо.

9 серпня 1991 року о. Тадеуш Хоппе отримав ключі від суттєво пошкодженого одеського костелу. 4 травня 2002 року Святіший Папа Йоан Павло II заснував Одесько-Сімферопольську дієцезію Римо-Католицької Церкви (ОСД РКЦ).

Того ж дня Броніслав Бернацький був призначений єпископом-ординарієм ОСД РКЦ. 4 липня 2002 року в Кам’янець-Подільському він возведений у єпископський сан. Своїм єпископським девізом владика Бернацький обрав слова «Через Марію до Ісуса». Зведення на кафедру Одеського кафедрального собору Успіння Пресвятої Богородиці (УПБ) відбулося 13 липня 2002 року.

Броніслав Бернацький увійшов в історію РКЦ в Україні тим, що став у 1972 році першим священиком, висвяченим для нашої країни з часів закінчення ІІ Світової війни.

Майбутній єпископ народився 30 вересня 1944 року у селі Мурафа Вінницької області. У 1966—1972 роках навчався у Вищій духовній семінарії у Ризі. 28 травня 1972 року висвячений на священика єпископом Юліаном Ваіводсом у Ризі. Розпочав пастирське служіння 11 червня 1972 року. З 1995-го служив генеральним вікарієм Кам’янець-Подільської дієцезії.

З 2002 року розпочалася кропітка робота на посаді керівника ОСД РКЦ. Майже все потрібно було починати з нуля: єпархія лежала в руїнах, не вистачало священиків, приміщень, культові споруди потребували ремонту тощо; та й сам єпископ не мав умов для нормальної життєдіяльності (він жив і працював у маленькій кімнатці костелу).

Костел Успіння Пресвятої Богородиці
Костел Успіння Пресвятої Богородиці

Єпископ згадував: «Дехто з місцевих громадян казав, що ніхто вам приміщень не поверне. Написав заяву меру. Винесли розгляд питання на сесію. Розглядали останнім. Я по життю не з боязливих — пройшов релігійні утиски безбожних часів, а тут, очікуючи рішення сесії, хвилювався дуже сильно. Але результати вразили: 70 депутатів (майже всі) проголосували «за». По закінченню сесії депутати щиро поздоровляли, потискали руки. Я всім дякував».

12 серпня 2002 року розпорядженням міського голови створено комісію для перевірки власності ОСД РКЦ на об’єкти нерухомості у м. Одесі. Головою комісії було обрано автора цього матеріалу. До складу комісії від дієцезії увійшли: о. Ю. Нагорний (співголова), о. І. Риндзенек (настоятель костелу УПБ). Того ж року відбулася моя перша офіційна зустріч з єпископом Броніславом Бернацьким, після якої я можу охарактеризувати його так: високий, спокійний, уважний, вдумливий, відповідальний, готовий до конструктивного діалогу, гостинний, з почуттям гумору і вірою у допомогу відкритих і чистих серцем людей.

Життя продовжувалося. Єпископ знаходив час і для чисельних справ єпархії, і для участі у різноманітних заходах, які відбувалися у християнському житті міста, і для допомоги іншим християнським громадам. В цей же час у кафедральному храмі УПБ проводилися ремонтно-реставраційні роботи, які нагадували справжнє будівництво. Під час ремонтних робіт виявили, провели експертизу та перепоховали останки єпископа В. Липського та графа де Ланжерона. Реставрація храму тривала до 2008 року. Трохи згодом у соборі встановили орган, подарований приходом із Польщі.

За результатами діяльності комісії міськвиконкому релігійна громада отримала приміщення, що належали католикам міста. В одному з них активно запрацювала релігійна місія «Карітас Спес Одеса», яка по сьогоднішній день охоплює всіх, хто потребує допомоги, незалежно від їх національності, віросповідання, соціального статусу та інших особливостей.

24 серпня 2003 року католики Одеси перенесли вівтарний образ Успіння Пресвятої Богородиці з храму святого Петра до кафедрального собору УПБ. Урочиста процесія з образом пройшла центральними вулицями міста. Після чого образ було встановлено на своє місце у соборі. Добре пам’ятаю ту урочисту ходу, очолювану єпископом Б. Бернацьким. За незвичайною процесією спостерігало багато городян та гостей Одеси.

У праці та турботах непомітно пробігли роки.

18 лютого 2020 року Папа римський Франциск прийняв зречення з уряду ординарія ОСД РКЦ в Україні Броніслава Бернацького.

«Господь має свій план на кожного», — каже єпископ.

У 2004 році єпископ Броніслав Бернацький отримав ступінь почесного доктора пастирського богослов’я Одеського християнського гуманітарно-економічного університету. Обирався головою Комісії мирян єпископату. Очолював Конференцію римо-католицьких єпископів України. При єпископській конференції очолює Комісію у справах мирян. Був ініціатором створення та керівником міжконфесійної Духовної ради християнських конфесій м. Одеси та Одеської області тощо. За його управління було відновлено величний римо-католицький собор на вулиці Європейській в Одесі.

Від дати зречення і до сьогодні єпископ-емерит Бернацький служить і проживає у своїй рідній парафії на Вінничині. Завдяки лідерському хисту і духовній основі єпископ продовжує служити зростанню церкви. Молиться за молодь. Молиться за настання спокою. Молиться за кожного захисника і захисницю, які боронять рідну землю. І твердо вірить, що «Україна ще краще зміниться після війни».

Ігор ПАНОЧІШЕН



Комментарии
Добавить

Добавить комментарий к статье

Ваше имя: * Электронный адрес: *
Сообщение: *

Нет комментариев
Кредит 631% альфа со скольки лет 978 рублей банк а1а
Поиск:
Новости
08/11/2023
Запрошуємо всіх передплатити наші видання на наступний рік, щоб отримувати цікаву та корисну інформацію...
04/12/2024
З вівторка на вулиці Дерибасівській йдуть роботи з монтажу головної новорічної ялинки Одеси...
04/12/2024
Верховна Рада в цілому схвалила законопроєкт № 12232 щодо змін до Бюджетного кодексу, які стосуються безповоротної фінансової допомоги на 50 млрд. доларів від країн G7 та ЄС...
04/12/2024
В Одесі пацієнти з онкозахворюваннями можуть отримати безоплатне хіміотерапевтичне лікування...
04/12/2024
Два матчі першості країни провели хокеїсти одеського «Шторму»...
Все новости



Архив номеров
декабрь 2024:
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31


© 2004—2024 «Вечерняя Одесса»   |   Письмо в редакцию
Общественно-политическая региональная газета
Создана Борисом Федоровичем Деревянко 1 июля 1973 года
Использование материалов «Вечерней Одессы» разрешается при условии ссылки на «Вечернюю Одессу». Для Интернет-изданий обязательной является прямая, открытая для поисковых систем, гиперссылка на цитируемую статью. | 0.032