За гуманізм, за демократію, за громадянську та національну згоду!
||||
Газету створено Борисом Федоровичем Дерев'янком 1 липня 1973 року
||||
Громадсько-політична газета
RSS

Одеса: роки та долі

Поет степу, моря та життєвої правди

№80—81 (11070—11071) // 22 июля 2021 г.
Поет степу, моря та життєвої правди

В Золотій залі Одеського Літературного музею відбулось вшанування Станіслава Савовича Стриженюка — людини, яку називають поетом степу, моря та життєвої правди. Він є членом Національної спілки письменників України, лауреатом літературних премій імені К. Г. Паустовського, П. Г. Тичини, «Культурна столиця-2019» володарем «Золотого пера», та власником безлічі інших нагород.

Це справді унікальна людина, яка в свої 90(!) літ дає всім оточуючим потрясаючий приклад енергії, високого духу та бажання творити!

Його багата подіями біографія постійно була пов’язана з двома константами — дорогами та поезією. А відтак, його творчість можна розглядати в своєрідній системі координат — поєднанні географічної та історичної вісей.

Його життя, що розпочиналось 3 березня 1931 року в неозорих степах на Кіровоградщині, виявилось надзвичайно тісно пов’язаним з нашим Одеський краєм. Станіслав Савович у 1955 році закінчив Одеський політехнічний інститут, друкувати вірші почав з 1956 року в альманасі «Літературна Одеса», в Одеському обласному видавництві в 1957 році вийшла його перша збірка «В братнім краю», а згодом в Одесі побачили світ ще 15 поетичних збірок.

Він був членом Одеського відділення Спілки письменників України, одним із засновників (разом з Іваном Гайдаєнком) Одеської обласної Ради миру, начальником Одеського обласного управління культури, головним редактором Одеської кіностудії художніх фільмів.

Отже, Одеса стала для п. Станіслава другою рідною домівкою, яку він так щиро і талановито оспівував:

У долі Півдня, ніби у орла —
Два розпростертих в просторі крила:
Одне лягло морською далиною,
Подаленіло друге у степах.
Піднесений високою метою,
Мій край летить у часі, наче птах.

... Сухий лиман і хаджибейські плеса,
Григорівку розбуджено в степах.
Де вітер з моря мандрами пропах,
Стоїть земля,
Стоїть моя Одеса
На трьох портах,
Немов на трьох китах.

А ще ж були цілинні степи Казахстану, морські далі, піший «Похід миру» Сполученими Штатами Америки, мандри Україною, висоти Карпат…

До його творчої географії можна віднести й переклади твору класика румунської і молдовської літератур Міхая Емінеску — «Лучафер» та італійського поета Коррадо Калабро — «Червоний колір Алікуд», а також переклади творів самого С.Стриженюка угорською, польською, болгарською, англійською та іншими мовами

Але є ще й історичний вимір його творчості — автор торкається тем, надзвичайно важливих та болючих для історії нашої держави, та аналізує долі особистостей, які своїми думками і вчинками формували майбутнє нашого народу. Чого варта лише його драматична козацька дума «Судний день», що складається з трьох частин — «Батурин», «Воскресіння» і «Кагул».

Уже перша частина, видана у 2008 році, «Судний день. Батурин» була удостоєна першої премії у номінації «П’єси» Всеукраїнського конкурсу «Коронація слова», а її автору було вручено «Золоте перо» конкурсу та спеціальну відзнаку журналу «Україна» за «Кращий історико-патріотичний твір».

Чимало потрудився на літературній ниві Станіслав Савович, плідним є його ужинок!

Ювіляра щиро вітали присутні — український актор театру і кіно, співак, телеведучий, Народний артист України Богдан Чуфус; головний редактор Одеської міської газети «Прес-кур’єр» Йосип Бурчо; член Міжнародної гільдії кінокритиків, Національної спілки кінематографістів України, Національної спілки театральних діячів України, Заслужений працівник культури України Євгеній Женін; директор Одеської кіностудії Андрій Осипов; директор Одеської дитячої художньої школи № 1 Валерій Токарєв; голова Одеського відділення Спілки журналістів України Юрій Работін, голова Одеського відділення Спілки письменників України Сергій Дмитрієв; генеральний директор Одеської національної наукової бібліотеки Ірина Бірюкова та багато інших талановитих і творчих людей.

То ж, приєднуючись до всіх виступаючих, бажаю ювіляру творчої наснаги, міцного здоров’я, родинного затишку, щастя й усіх гараздів!

Ярослава РІЗНИКОВА



Комментарии
Добавить

Добавить комментарий к статье

Ваше имя: * Электронный адрес: *
Сообщение: *

Нет комментариев
Поиск:
Новости
08/11/2023
Запрошуємо всіх передплатити наші видання на наступний рік, щоб отримувати цікаву та корисну інформацію...
16/07/2025
Одещина впевнено впроваджує «Мрію», повідомляють в Одеській ОВА...
16/07/2025
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль офіційно подав до Верховної Ради заяву про відставку...
16/07/2025
Погода в Одесі 18—23 липня
09/07/2025
З6 по 16 липня в штаб-квартирі ЮНЕСКО (Париж, Франція) Комітет всесвітньої спадщини проводить 47 сесію. Серед інших, розглядаються питання, присвячені нашому місту, зокрема звіт про стан збереження «Історичного центру Одеси»...
Все новости



Архив номеров
июль 2025:
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31


© 2004—2025 «Вечерняя Одесса»   |   Письмо в редакцию
Общественно-политическая региональная газета
Создана Борисом Федоровичем Деревянко 1 июля 1973 года
Использование материалов «Вечерней Одессы» разрешается при условии ссылки на «Вечернюю Одессу». Для Интернет-изданий обязательной является прямая, открытая для поисковых систем, гиперссылка на цитируемую статью. | 0.041