|
Зазвичай ми розповідаємо про події у міських бібліотеках. Але чимала кількість бібліотек — у шкільних закладах, і активності в них варті уваги.
З впровадженням у 2018—2019 навчальному році Нової української школи — ключової реформи Міністерства освіти і науки — в одеському ліцеї №55 завідувачка бібліотекою Тетяна Іванівна Степаненко розвиває спільні для всіх компетентності, так звані наскрізні вміння: читання з розумінням, уміння висловлювати власну думку усно і письмово, критичне та системне мислення, здатність логічно обґрунтовувати позицію, творчість, ініціативність, вміння конструктивно керувати емоціями, оцінювати ризики, приймати рішення, розв’язувати проблеми, здатність співпрацювати з іншими людьми.
В бібліотеці проходять інтерактивні заходи, які значно пожвавлюють навчальний процес і заохочують учнів активно брати участь у бібліотечних ініціативах.
Ідеями інтерактивних заходів тут охоче діляться з іншими шкільними бібліотеками. Ось тільки кілька пропозицій.
Квест у бібліотеці: організуйте пошук скарбів, де учні повинні виконати різні завдання і знайти підказки, розміщені по бібліотеці. Це допоможе їм ознайомитися з фондом бібліотеки і навчитися користуватися каталогами.
Читання з обговоренням: проведення групових читань з подальшим обговоренням книги. Це може бути чудовою нагодою для учнів поділитися своїми думками та ідеями.
Ігри на основі книг: використовуйте популярні книги як основну тему для інтерактивних ігор, наприклад, вікторини, рольові ігри або театральні постановки.
Книгозбір: організуйте обмін книгами, учні можуть приносити свої власні книги і обмінюватися з іншими учнями.
Ці заходи не лише зроблять бібліотеку більш привабливим місцем, але й сприятимуть розвитку у учнів навичок критичного мислення, творчості та комунікації, впевнена Тетяна Іванівна.
За її ініціативою в ліцеї № 55 відбулося чимало цікавих інтерактивних заходів, зокрема, віртуальні книжкові виставки до Національного тижня читання Non-fiction (Нон-фікшн, або прикладна література, — це тексти в яких автори діляться реальними фактами, кейсами, ідеями чи концепціями); «З історії незакінченої війни»; до 255-річчя з дня народження Івана Котляревського — «Іван Котляревський — основоположник сучасної української літератури»; до дня партизанської слави — «Нескорені українські партизани»; до Дня українського козацтва — «Козацькому роду нема переводу»; до Міжнародного дня толерантності — «Різноманіття світу».
Вдалим вийшов «Мовний майданчик» в рамках Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек під гаслом «Читаюча шкільна родина — стратегічне завдання бібліотеки», а також захід «Толерантність простими словами».
Досвід Тетяни Степаненко точно стане у нагоді всім працівникам шкільних бібліотек, які активно працюють у Новій українській школі.
В цьому році завідувачка бібліотекою Одеського ліцею №55 була нагороджена почесною грамотою департаменту освіти і науки Одеської обласної державної адміністрації та Міністерства освіти і науки України за багаторічну працю, вагомий внесок у справу навчання і виховання підростаючого покоління.
У вересні Тетяна Степаненко зі своїми наробками, взяла участь в обласному марафоні «Цифровий всесвіт шкільних бібліотек» в номінації «Краща бібліотечна сторінка у соціальних мережах». Марафон започаткований комунальним закладом вищої освіти «Одеська академія неперервної освіти Одеської обласної ради» спільно з партнерами — Одеською національною науковою бібліотекою та Одеською Центральною міською бібліотекою імені І. Франка. Тетяна Іванівна достойно представила навчальний заклад та отримала диплом III ступеня.
Сергій ПЕНЯЄВ