За гуманизм, за демократию, за гражданское и национальное согласие!
Общественно-политическая газета
Газета «Вечерняя Одесса»
RSS

Культура

Закоханий у вроду слiв

№126 (10536) // 14 ноября 2017 г.

Серед видавничої продукцiї Одеської нацiональної наукової бiблiотеки в поточному роцi чи не найпомiтнiше мiсце посiдає збiрник матерiалiв, присвячений життю i творчостi Михайла Федоровича Комарова. У книзi обсягом бiльше 500 сторiнок багатогранно розкрито вклад видатного бiблiографа, фольклориста, лексикографа, критика, видавця i перекладача в українську культуру. Друкуємо вступну статтю до збiрника упорядника.

Пропонованi увазi читачiв матерiали розкривають рiзнi аспекти життя, творчостi та громадської дiяльностi М. Ф. Комарова. Це статтi вчених i письменникiв А. Кримського, А. Музички, М. Возняка, М. Гуменюка, Г. Зленка, Г. Швидько, М. Грицюти, I. Корнєйчика, вiршi Л. Українки, А. Бобенка, М. Чернявського, Я. Жарка, М. Рудницького, присвяченi Комарову та його родинi; тексти некрологiв на смерть М. Ф. Комарова. Матерiал розташовано в хронологiчному порядку. Збережено орфографiю оригiналiв.

Роздiл «Хронологiчний перелiк праць М. Ф. Комарова» розкриває доробок Михайла Федоровича. Тут знайшли вiдображення окремi видання i вiдгуки на них, якi розташовано у хронологiчному порядку, в рамках року — в алфавiтi. Читач познайомиться також з перелiком його публiкацiй в збiрниках, альманахах, журналах, газетах та рукописiв, що зберiгаються у фондах нашої бiблiотеки. М. Комаров писав передмови, упорядковував, рецензував, перекладав, видавав i допомагав видавати книжки. Це теж не залишилося поза нашою увагою. Наведено також перелiк рефератiв, якi М. Комаров читав в Українському товариствi «Просвiта» та одеському Українському клубi.

Роздiл «Лiтература про життєвий i творчий шлях» познайомить читача з матерiалами, що їх упорядник знайшов в енциклопедичних виданнях, збiрниках, перiодичних виданнях.

Пiдроздiл «Науковi розвiдки» охоплює книжки, збiрники, альманахи, перiодичнi видання починаючи з 1870-х рокiв i понинi. Вагомий внесок у дослiдження життя i творчостi Михайла Комарова зробив спiвробiтник нашої бiблiотеки Г. Д. Зленко, письменник, заслужений дiяч мистецтв України, дiйсний член Наукового товариства iменi Тараса Шевченка. Вiн присвятив Комарову близько ста розвiдок, багато писав про його родину. Матерiал у пiдроздiлi розташовано в алфавiтному порядку.

Не менш цiкавим є роздiл «Зв’язки М. Ф. Комарова з видатними дiячами лiтератури, культури, науковцями. Листування», зокрема з I. I. Карпенком-Карим (Тобiлевичем), М. Коцюбинським, I. Франком, Лесею Українкою.

Представлено також матерiали, присвяченi дiяльностi М. Комарова в одеськiй «Просвiтi» та вшануванню його пам’ятi.

Дослiднику стануть у нагодi перелiк бiблiографiчних джерел, покажчики псевдонiмiв i криптонiмiв, перiодичних видань, iмен.

Родзинкою збiрника матерiалiв ми вважаємо вперше оприлюдненi листи Б. М. Комарова (сина М. Ф. Комарова) — ботанiка, заслуженого дiяча науки Таджицької РСР, бiблiографа, до Г. Д. Зленка (поданi в хронологiчному порядку). Роздiлу «Листи» передує публiкацiя «Споминiв» Б. М. Комарова про роки свого одеського студентства. Рукопис i вступ до публiкацiї пiдготувала провiдний науковець Одеського лiтературного музею Г. В. Закiпна.

Творчий доробок М. Ф. Комарова служив i ще довго служитиме подальшому розвитку української культури. Пам’ять про видатного дiяча української культури жива i понинi.

Вважаю своїм обов’язком щиро подякувати працiвникам вiддiлiв Одеської нацiональної наукової бiблiотеки: редакцiйному, рiдкiсних видань i рукописiв, вiддiлу краєзнавства «Одесика», редакторовi I. С. Шелестович за допомогу в пiдготовцi збiрника. Особлива подяка колекцiонеровi Тарасу Максим’юку за наданi для цього збiрника фотографiї.

Лариса БУР’ЯН. Завiдувач науково-бiблiграфiчного вiддiлу ОННБКомментарии
Добавить

Добавить комментарий к статье

Ваше имя: * Электронный адрес: *
Сообщение: *

Нет комментариев
Поиск:
Новости
13/12/2018
Александр Вилкул, народный депутат от «Оппозиционного Блока», встретился на шахте «Павлоградская» (Днепропетровская область) с шахтерами...
12/12/2018
Ми є свідками героїчних зусиль цілого покоління наших співвітчизників, які врятували майбутнє для своїх нащадків. Ці люди пройшли крізь ядерне пекло, ціною власного здоров’я та життя оплатили шанс на життя мільйонів...
12/12/2018
В Шанхае провели последний в этом году крупный международный турнир — 4-й этап серии А Karate. В Китай съехалось 1170 участников из 80 стран мира...
12/12/2018
18 декабря с 10.00 до 11.00 состоится прямая телефонная линия заместителя начальника главного управления Пенсионного фонда Украины в Одесской области...
12/12/2018
Вважати недiйсним оголошення, опублiковане в № 136-137 газети «Вечерняя Одесса» за 6 грудня 2018 року на стор. 2 про виявлення та взяття на облiк безхазяйного нерухомого майна, пiдписане Кодимською мiською радою...
Все новостиАрхив номеров
декабрь 2018:
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31


© 2004—2018 «Вечерняя Одесса»   |   Письмо в редакцию
Общественно-политическая региональная газета
Создана Борисом Федоровичем Деревянко 1 июля 1973 года
Использование материалов «Вечерней Одессы» разрешается при условии ссылки на «Вечернюю Одессу». Для Интернет-изданий обязательной является прямая, открытая для поисковых систем, гиперссылка на цитируемую статью. | 0.024