|
Нещодавно табір ревайлдерів дельти Дунаю, організований Rewilding Ukraine та Rewilding Romania, привітав 30 зацікавлених школярів з місцевих громад дельти. Діти з Вилкового та Бородінської громади з України, Слобозія Маре з Республіки Молдова та Журиловки з Румунії зустрілися у Журиловці, чарівному селі на румунському боці дельти. Табір мав на меті відновити зв’язок дітей із природою та занурити їх у філософію та практичні заходи з ревайлдингу.
Молоді дослідники дізналися про природні процеси, ключові види дельти Дунаю, критичну важливість здорових водно-болотних угідь і степів, а також про те, як ревайлдинг може допомогти процвітати природі та людям дельти.
Програма табору була досить різноманітною та збалансованою. Інтерактивні інформаційні сесії не тільки озброїли дітей теоретичними знаннями, але й покращили їхні універсальні навички, такі як презентація, робота в команді, критичне мислення тощо.
«І, звичайно, неможливо відновити зв’язок дітей із природою, не досліджуючи природу. Тож ми щодня вирушали в дельту на піші екскурсії та екскурсії на човнах, під час яких діти були вражені знайомством із багатим біорізноманіттям дельти, спостерігали за роботою природних процесів і дізнавалися з перших вуст від природоохоронців про підходи та методи ревайлдингу», — каже Іоана Петренку, лідер команди румунської частини дельти Дунаю з Rewilding Romania.
Крім того, було багато веселощів, обміну традиціями, досвідом на свіжому повітрі та ігор, які підготували тренери табору та команда Aventura Pitesti Scouts, що зробило табір справді привабливим та незабутнім.
Табір базувався в Журиловці, невеликому румунському селі, розташованому на березі озера Головіца в лагунній частині дельти Дунаю.
Діти досліджували мальовничий Долошман — приголомшливий вапняковий мис, що височіє над водою на 29 метрів і вкритий унікальною степовою рослинністю, яка включає рідкісні види, такі як Stipa pennata (ковила), Astragalus dolichophyllus (астрагал), Ephedra distachya (ефедра), Artemisia lerchiana (полин), Thymus zygioides (чебрець) тощо. Вони відвідали залишки давньогрецького міста Оргаме/Аргам, яке вперше згадується Гекатеєм з Мілета наприкінці шостого або на початку п’ятого століття до нашої ери.
Табір завершив освітню програму «Жива дельта Дунаю», яка раніше проводилася в місцевих школах України, Румунії та Республіки Молдова, розташованих у дельті Дунаю. Після занять
у школах діти брали участь у заходах Клубу ревайлдерів дельти Дунаю, створеного у 2023 році.
«Навчити місцевих дітей жити в гармонії з природою є дуже важливим для довгострокового збереження дельти Дунаю та інших природних територій. Коли вони виростуть, вони збережуть і відновлять лише те, що люблять. І через усі ці цікаві та захоплюючі заходи, такі як клуб і табір, ми зараз сіємо позитивні зерна в їхні серця та душі, — каже Катерина Куракіна, координатор табору та освітніх заходів від Rewilding Ukraine. — Дуже надихаюче бачити, як діти змінюються під час табору та інших заходів, як світяться їхні очі, та як вони справді переймаються ідеєю збереження природи свого краю».
Освітня діяльність у дельті Дунаю здійснюється в рамках ініціативи «Відновлення водно-болотних угідь та степів дельти Дунаю», яка на сьогодні є найбільшою транскордонною ініціативою з відновлення дельти. Її метою є прискорення відновлення природних ландшафтів, їхніх екологічних процесів і притаманної їм флори та фауни на щонайменше 40 000 гектарів Біосферного заповідника дельти Дунаю в Румунії, Молдові та Україні.
Підготував Микола ШЕРЕМЕТ