За гуманизм, за демократию, за гражданское и национальное согласие!
Общественно-политическая газета
Газета «Вечерняя Одесса»
RSS

Далекое-близкое

«Українська бiографiстика»

№46 (10746) // 23 апреля 2019 г.

За iнiцiативи Українського iнституту нацiональної пам’ятi i розпорядженням Кабiнету Мiнiстрiв України у багатьох закладах i установах тривають заходи, приуроченi до 100-рiччя Української революцiї 1917—1921 рокiв, вшановується i пам’ять її провiдних дiячiв та учасникiв.

Активно долучилась до висвiтлення i документного розкриття цiєї славетної дати Одеська нацiональна наукова бiблiотека: чисельнi презентацiї книжкових виставок; «круглi столи», що об’єднують провiдних науковцiв, iсторикiв, митцiв; лекцiї; тижнi наукової лiтератури i сьогоднi (у рiк 100-рiччя Соборностi України!) привертають увагу користувачiв бiблiотеки i самих бiблiотекарiв, якi, в свою чергу, ретельно вiдслiдковують новi надходження i завжди радi представити цiкавi новинки iз зазначеної теми.

Отож заслуговує на увагу щойно, хоча вийшов у 2017 р., отриманий бiблiотекою 15-й випуск збiрника наукових праць Iнституту бiографiчних дослiджень «Українська бiографiстика» (НАН України, Нац. бiблiотека України iм. В. I. Вернадського). Як свiдчать укладачi (а це — вiдомi i авторитетнi дослiдники: Л. I. Буряк, I. Б. Гирич, Л. С. Генералюк, I. I. Стамбол та iн.), збiрник, «присвячений осмисленню у бiографiцi доби та постатей Української революцiї 1917—1921 рр., яка стала центральною подiєю всього українського ХХ ст. Саме з огляду на драматичнi подiї, котрi нинi переживає Україна, та досвiди, яких набувають українцi, доба Української революцiї 1917—1921 рр., що стала поворотною, розкривається в нових неочiкуваних ракурсах». Приємно вiдзначити, що збiрник мiстить i дослiдження наших одеситiв, науковцiв ОНУ iм. I. I. Мечникова — Валерiя Левченка «Українська революцiя 1917—1921 рокiв — iсторичний рубiж у долях вчених-iсторикiв Одеси» та Олександра Музичка «Актуалiзацiя бiографiй героїв української минувшини за доби Української революцiї 1917—1921рр. на пiвднi України».

Бiографiстика, як свiдчить Енциклопедiя сучасної України, це тип гуманiтарного знання, що вивчає традицiю подання в текстi життєвого шляху людини в свiй iсторичний перiод, дослiджує життєписи, дiяльнiсть особистостей. Тож книга зiбрала дослiдження, твори вчених, наших сучасникiв про непересiчних людей, якi жили столiття тому, дослiдження «без ярликiв чи ретушi» постатей гуманiтарiїв, якi творили у вирi iсторичних подiй. Постатi досить яскраво висвiтленi, змальовано подiї нашої iсторiї, подано їхнє наукове осмислення.

Ось цiкава постать — педагог, редактор Гнат Житецький (про якого йдеться у статтi доктора iсторичних наук, професора Лариси Буряк «Iнсталяцiя як бiографiчний конструкт: Гнат Павлович Житецький»): «У серпнi 1918 р. вiн залишив Петербург, де провiв майже 30 рокiв життя, i переїхав до Києва, отримавши запрошення вiд В. I. Вернадського з пропозицiєю увiйти до Тимчасового комiтету для заснування Нацiональної бiблiотеки Української Держави при Всеукраїнськiй академiї наук». Чи, наприклад, широко знаний вчений-нацiолог, полiтичний дiяч, «празький українець» Ольгерд Бочковський (див. статтю I. Б. Гирича, доктора iсторичних наук, «Творчiсть нацiолога Ольгерда Бочковського та справа видання його спадщини»), що увiв поняття «демократичного нацiоналiзму». Чи маловiдомi iсторiософськi твори вiдомого поета i гуманiста, що народився в Києвi, а мешкав у Криму, Максимiлiана Волошина, що у буремнi роки врятував багато людських життiв (стаття Л. С. Генералюка, доктора фiлологiчних наук, «Виток трагедiй 1917—1922 рокiв: погляд Максимiлiана Волошина»). Чи надзвичайно цiкава (як для мене — бiблiотекаря) постать та бiблiологiчна спадщина завiдувача вiддiлу «Українiка» Всенародної бiблiотеки при ВУАН у 1923 р. Михайла Ясинського, вченого, який займався iсторiєю української бiблiографiї i, зокрема, ретельно дослiджував бiблiографiчну спадщину вiдомого одесита Михайла Комарова (йдеться у дослiдженнi В. Т. Петрикової, доктора фiлософiї, «Методологiя iсторiї української бiблiографiї М. I. Ясинського»). I ще багато чого, що стосується нашої iсторiї, яку потрiбно знати i вивчати.

Слiд додати, що на обкладинцi збiрника використано плакат вiдомого українського художника Михайла Бойчука «Шевченкiвське свято».

Без сумнiву, це академiчне видання буде цiкаве як науковцям, так i широкому колу читачiв, якi цiкавляться iсторiєю нашої країни, подiями та життєписами її особистостей.

Вiкторiя ЛАВРЕНЮК. Провiдний бiблiограф ВЗГiР ОННБ



Комментарии
Добавить

Добавить комментарий к статье

Ваше имя: * Электронный адрес: *
Сообщение: *

Нет комментариев
Поиск:
Новости
08/11/2023
Запрошуємо всіх передплатити наші видання на наступний рік, щоб отримувати цікаву та корисну інформацію...
24/04/2024
Знаходяться ці гнізда на спеціальних платформах, які спеціалісти ДТЕК Одеські електромережі встановили на електроопори. Виявилося, що птахи заселили усі 257 платформ...
24/04/2024
За результатами проведених мікробіологічних досліджень Одеського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України станом на 22 квітня...
24/04/2024
Предстоящая помощь Украине от стран-партнеров будет зависеть от того, насколько будут действовать реформы...
24/04/2024
У Таїровській селищній раді представники Державної екологічної інспекції провели семінар на тему: «Користування веб-ресурсом і додатком «Екозагроза»...
Все новости



Архив номеров
апрель 2024:
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30


© 2004—2024 «Вечерняя Одесса»   |   Письмо в редакцию
Общественно-политическая региональная газета
Создана Борисом Федоровичем Деревянко 1 июля 1973 года
Использование материалов «Вечерней Одессы» разрешается при условии ссылки на «Вечернюю Одессу». Для Интернет-изданий обязательной является прямая, открытая для поисковых систем, гиперссылка на цитируемую статью. | 0.027