За гуманізм, за демократію, за громадянську та національну згоду!
||||
Газету створено Борисом Федоровичем Дерев'янком 1 липня 1973 року
||||
Громадсько-політична газета
RSS

Тема дня

Децентралізації — 10 років

№27—28 (11371—11372) // 04 апреля 2024 г.
Децентралізації — 10 років

Першого квітня 2024 року виповнилося 10 років з дня прийняття Концепції ре-формування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні. Цей документ став основою для децентралізації влади, яка надала громадам більше повноважень і ресурсів для розвитку.

Як підкреслив під час телемарафону «Єдині новини» народний депутат Віталій Безгін, «коли минулого року Україна отримала статус кандидата в члени Євросоюзу, то у висновках Єврокомісії децентралізація була відзначена, як реформа, що є успішною». А на думку багатьох фахівців з місцевого самоврядування, саме реформа децентралізації стала однією з запорук того, що Україна вистояла, коли почалося повномасштабне вторгнення, і йдеться не тільки про допомогу Силам оборони, а й про кардинально інше сприйняття українцями своєї ролі в країні.

Але реформа продовжується.

Дорожня карта

Днями уряд України затвердив план заходів з реформування місцевого самоврядування і територіальної організації влади на 2024—2027 роки. План визначає заходи, строки виконання та органи, відповідальні за їх виконання, для реалізації низки завдань.

Команда Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури, яка працювала над Дорожньою картою, вперше презентувала документ в листопаді 2023 року. До обговорення було залучено широке коло експертів, міжнародних партнерів, представників асоціацій органів місцевого самоврядування — для врахування всіх позицій.

«Реформа децентралізації дала поштовх до формування ефективного та найбільш наближеного до людини інституту влади в демократичному суспільстві — місцевого самоврядування. Останні два роки Україна стикається з найбільшими у своїй історії викликами, й українські територіальні громади довели свою ефективність та стійкість. Тому навіть під час повномасштабної війни децентралізація залишається дуже важливою. Одним з наших пріоритетів є продовження та поглиблення реформи», — зазначив віце-прем’єр-міністр з відновлення України — міністр розвитку громад, території та інфраструктури України Олександр Кубраков.

Планом заходів визначено ключові кроки для становлення спроможних громад, зокрема:

— зміна законодавства;

— підвищення інституційної та фінансової спроможності органів місцевого самоврядування;

— розбудова місцевої демократії та широке залучення жителів до прийняття управлінських рішень на місцях.

Які законодавчі зміни потрібні

Про це під час відкритого діалогу «Реформа місцевого самоврядування: 10 років на марші. Виклики — сенси — майбутнє» повідомила голова Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, очільниця партії «Слуга народу» Олена Шуляк.

За її словами, протягом 10 років з моменту старту децентралізаційного курсу України саме реформу децентралізації можна вважати однією з найбільш успішних в нашій державі. Однак реформа, в результаті якої громади стали значно стійкішими, повноцінно не завершена.

Передусім потрібно чесно відповісти на питання, чи дійсно мешканці громад сьогодні мають всі можливості взагалі впливати на рішення місцевого самоврядування. Чи означають щось електронні петиції, які можна підписувати тисячами, а потім вони не розглядаються? Чи взагалі можна якось впливати на формування і на витрачання коштів з місцевих бюджетів? Відповідь, підкреслила Шуляк, очевидна, тому до кінця наступного року у парламенті планують підтримати законопроєкти, що покликані забезпечити це і багато іншого.

«На сьогодні не вистачає впливу звичайного мешканця на всі ті рішення, які повинні прийматися на рівні громади. Тому зараз ми інколи бачимо, як перекладається бруківка, як витрачаються кошти на облаштування кабінетів чиновників або на придбання їхніх автівок. Тому є низка законопроєктів, які потрібно ухвалювати негайно для того, щоб мешканці громади брали безпосередню участь у рішеннях щодо цього всього. Зокрема, йдеться про прийняття законопроєктів № 6319, 4295, 7283 та 4298», — повідомила очільниця профільного комітету з питань організації державної влади і місцевого самоврядування.

Вона підкреслила: згідно з законопроєктом № 4295 «Про народовладдя в громадах» буде відбуватися підвищення залученості громадян у прийнятті надважливих рішень в Україні, потрібно розвивати і практику публічних консультацій. Саме цей законопроєкт став частиною програми Ukraine Facility Європейського союзу, яка передбачає надання Україні 50 млрд. євро впродовж 2024—2027 років.

Також Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування намагався включити до програми законопроєкти № 7283 та 6319. Перший запроваджує інструменти місцевої демократії. Зокрема:

— обов’язкові громадські обговорення;

— проведення загальних зборів громадян;

— електронні петиції, результати яких повинні розглядатися на сессіях міськрад, і участь мешканців громади в питаннях формування й розподілу місцевого бюджету.

Другий вдосконалює порядок організації, діяльності та припинення органу самоорганізації населення (ОСН). На законодавчому рівні планується надати їм можливість стати активними учасниками проєктів розвитку і отримувати на це фінансування з місцевих бюджетів. Законопроєкт передбачає:

— удосконалення процедури створення, реєстрації, припинення повноважень ОСН;

— актуалізацію їх повноважень відповідно до поточного стану місцевого самоврядування та нового територіального устрою;

— покращення можливостей для жителів обирати та бути обраними до ОСН;

— підсилення публічності та відкритості діяльності ОСН. Це сприятиме розвитку і поширенню практики створення таких органів, як форми участі жителів у вирішенні окремих питань місцевого значення.

Олена Шуляк також зазначила, що важливим у цьому плані є законопроєкт № 4298, яким пропонується оновити права та функції місцевих державних адміністрацій. Він не тільки посилить децентралізаційні процеси, а і забезпечить баланс державного управління, одночасно не посягаючи на права місцевого самоврядування.

Реформа децентралізації, пояснила Шуляк, передала ресурси та повноваження на місцевий рівень. Проте питання відповідальності за ухвалені рішення залишається відкритим. Законопроєкт № 4298 вирішує цю проблему, зміцнюючи нагляд за законністю рішень.

Впевнені громадяни — сильні громади — безпечна країна!

Майже вітання розмістив на своїй сторінці у соціальній мережі регіональний офіс програми «U-LEAD з Європою» в Одеській області:

«10 років тому уряд України заклав підґрунтя для стійкої України, яку ми бачимо сьогодні. Першого квітня було ухвалено Концепцію реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні. Славнозвісна концепція «333» завжди спрямовувала реформаторів на різних рівнях в Україні та всіх партнерів, які підтримували втілення реформи.

Вона принесла фундаментальні зміни та привела до перетворення 11 тисяч громад до 1469 громад зі значно більшими ресурсами та додатковими обов’язками. Це підсилило громади в дусі принципу субсидіарності та поліпшило ефективність публічного адміністрування в Україні на всіх рівнях. Як наслідок, зросла не лише якість надання місцевих послуг, але і стійкість української державності. Нині громади є основними надавачами базових публічних послуг, вони шукають інноваційних рішень для подолання наслідків війни та проактивно займаються місцевим відновленням та відбудовою.

Участь Програми «U-LEAD з Європою» змінювалася з роками у цих процесах. Ми підтримували громади, коли вони добровільно об’єднувалися, і коли вони приймали нові завдання та відповідальність. Ми надавали поради у правовій сфері та сфері вироблення політики, щоб надійна законодавча рамка допомогла розквіту місцевого самоврядування у дусі європейського шляху України. Ми супроводжували громади у складні часи пандемії. Зараз, впродовж більше двох років, наша команда докладає усіх зусиль, щоб зробити громади ще стійкішими та допомогти їм пройти шляхом відновлення, відбудови та модернізації. І ми говоримо про місцеве самоврядування у контексті майбутнього членства України в ЄС. Війна триває, і попереду ще багато викликів. Однак нові історії успіху пишуться в усіх куточках України щодня. І для нас велика честь долучитися до їхнього написання.

Усім громадам бажаємо залишатися в безпеці, бути сильними та стійкими!».

Керівники громад — лауреати конкурсу «Люди справи» пам’яті Б. Ф. Дерев’янка

Як відомо, щороку газета «Вечерняя Одесса» проводить конкурс «Люди справи», який започаткував у 1993 році перший редактор газети Борис Федорович Дерев’янко. Лауреатів визначає поважне журі на чолі з почесним громадянином Одеси та Одеської області Сергієм Гриневецьким. Володарями престижної статуетки стають люди-подвижники, ті, хто своєю працею та вчинками змінює світ на краще.

Дуже приємно, що серед лауреатів конкурсу «Люди справи» є очільники громад. Це — голова Біляївської ОТГ Михайло Бухтіяров, голова Авангардівської громади Сергій Хрустовський, голова Старокозацької сільської ОТГ Вадим Бойко, голова Фонтанської громади Наталя Крупиця.

Для «Вечерней Одессы» тема децентралізації є однією з головних в редакційному портфелі. Завдяки Меморандуму про співробітництво та партнерство, який газета підписала з Агенцією регіонального розвитку Одеської області, висвітлення проблематики реформи місцевого самоврядування переходить на якісно новий рівень. А це, крім всього іншого, означає, що у списках нових лауреатів конкурсу «Люди справи», без сумніву, будуть представники громад, адже Одещина стала одним із доказів успішності реформи децентралізації.



Комментарии
Добавить

Добавить комментарий к статье

Ваше имя: * Электронный адрес: *
Сообщение: *

Нет комментариев
Поиск:
Новости
08/11/2023
Запрошуємо всіх передплатити наші видання на наступний рік, щоб отримувати цікаву та корисну інформацію...
20/11/2024
Продовжується передплата, і відповідно благодійних вчинків стає більше — люди бажають подарувати газету тим, хто немає можливості зараз її передплатити з різних причин...
20/11/2024
Верховна Рада 19 листопада ухвалила проєкт державного бюджету на 2025 рік. Головний фінансовий документ країни підтримали 257 народних депутатів, 35 проголосували проти, 12 утримались, а 21 не голосував...
20/11/2024
Реагуємо на черговий напад ворога. В ОВА провели засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій...
20/11/2024
Погода в Одесі 22—27 листопада
Все новости



Архив номеров
ноябрь 2024:
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30


© 2004—2024 «Вечерняя Одесса»   |   Письмо в редакцию
Общественно-политическая региональная газета
Создана Борисом Федоровичем Деревянко 1 июля 1973 года
Использование материалов «Вечерней Одессы» разрешается при условии ссылки на «Вечернюю Одессу». Для Интернет-изданий обязательной является прямая, открытая для поисковых систем, гиперссылка на цитируемую статью. | 0.028