|
Днями в Будинку прийомів Одеської обласної ради відбувся перший регіональний Іфтар — спільна вечеря, яка проводиться під час священного для мусульман місяця Рамадан. Співорганізаторами заходу виступили Духовне управління мусульман України «Умма», Духовне управління мусульман Криму, ГО «Кримські татари Одещини» та Ісламський інформаційно-культурний центр Аль Масар м. Одеси.
На заході були присутні голова Духовного управління мусульман України «Умма» Мурад Сулейманов, голова Духовного управління мусульман Криму та міста Севастополя — Айдер Рустемов, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, представники командування ОК «Південь», військові мусульмани, представники Одеської обласної ради, Одеської обласної державної (військової) адміністрації, голови національно-культурних товариств Одещини, члени інших активних громадських організацій. До участі у заході були також запрошені Мавілє Халіл — київська журналістка, телеведуча, активістка, та Андрій Красножон — доктор історичних наук, ректор Південноукраїнського національного педагогічного університету імені К.Д. Ушинського, депутат Одеської обласної ради.
Захід став ще однією з можливостей ближче ознайомитися з мусульманською культурою, яка є невіддільною частиною української політичної нації, як і кримські татари, що є корінним народом України — його невіддільною частиною.
Україна цінує кожну людину, цінує кожну спільноту, і це є частиною характеру незалежної України. Щоб підкреслити цей факт, минулого року Президент України Володимир Зеленський започаткував нову для України традицію проведення Іфтарів на державному рівні. Цьогоріч такий захід було проведено в Києві 25 березня.
Присутні говорили про єдність народу України, який боронить свою незалежність, про внесок представників мусульманської спільноти країни, які активно виступають на іноземних майданчиках, адвокатуючи позицію України у світі та розвінчуючи ганебні фейки російської пропаганди.
Нагадаю: ще напередодні повномасштабного вторгнення росії в Україну муфтій Духовного управління мусульман Криму Айдер Рустемов звернувся до російських мусульман, які служать у лавах російської армії, та тих, хто перебував біля кордонів України, залишити військо і повернутися додому. Після цього були звернення до російських муфтіїв та імамів, а також до всієї мусульманської умми з пересторогою не брати участь у цій війні.
Від початку вторгнення члени мусульманських громад активно допомагають потребуючим з евакуацією із точок бойових дій, організовують гуманітарну допомогу, надають духовну підтримку та годують, як, наприклад, Ісламський інформаційно-культурний центр Аль Масар м. Одеси, де щотижня понад 500 людей отримують обіди.
Чимало мусульман зараз захищають Україну у лавах української армії, серед яких і Саїд Ісмагілов — попередник муфтія Духовного управління мусульман України «Умма» Мурада Сулейманова.
«Ми включені до українського суспільства — це формує нас як сталу частину українського суспільства. Вороги цього дуже бояться, насправді, бо їм вигідно, щоб мусульмани були як той камінь у нирці... А коли ми — частина цієї держави, цього суспільства, то спровокувати конфлікт між мусульманами та немусульманами вже не вийде», — говорить муфтій Айдер Рустемов.
Його думку повністю розділяє й Рефат Чубаров: «В умовах війни, бід, горя і крові ми стали свідками колосальної єдності людей різних національностей — ми бачимо сформований єдиний народ України. Я хотів би, щоб ця монолітність ніколи в нас не зникала. Завдяки єдності, підтримці один одного, ми безсумнівно вийдемо переможцями в цій війні».
Ярослава РІЗНИКОВА