|
Одним із найцінніших зібрань у понад п’ятимільйонних фондах Одеської національної наукової бібліотеки є колекція рідкісних одеських періодичних видань ХІХ — початку ХХ століття, які мають виняткову історико-краєзнавчу та культурно-просвітницьку цінність для вивчення та популяризації історії Одеси. Адже, враховуючи особливості історичного періоду, ці часописи майже відсутні в архівних зібраннях України і світу. Ці унікальні хронописи розвитку суспільства надають можливість ознайомитися з історією, суспільним життям, літературою, науковими досягненнями, подіями, що відбувались у минулі часи, здійснити подорож у часі та побачити світ очима попередніх поколінь. За матерiалами газет можна пізнати, в окремих епізодах і деталях, iсторiю розвитку нашого мiста, події культурно-мистецького життя рідного краю тощо.
Отож, 3 вересня, об 11 годині, в Одеській національній науковій бібліотеці буде презентовано культурний проєкт «Одеські хронописи: свідки історії на шпальтах грецькомовної періодики початку ХХ століття», здійснений за підтримки багаторічного партнера бібліотеки — Одеської філії Грецького фонду культури, як складову спільних заходів з нагоди 200-річчя національно-визвольної революції грецького народу, що відзначається в 2021 році на міждержавному рівні.
У рамках проєкту було оцифровано понад 2700 сторінок одеських грецькомовних газет, найбільш значущого історичного документального масиву інформації про життя греків в Одесі на початку ХХ ст. («Космос» (1906—1916), «Фос» («Світло», 1909—1911), «Еллінікос Астир» («Грецька зірка», 1913—1916), «Іліос» («Геліос», тобто «Сонце», 1916—1917) і «Анагеннісіс» («Відродження», 1917), раніше малодоступних через особливий режим зберігання.
Оцифровані видання представлено в окремій колекції цифрової бібліотеки «Скарби України» на сайті ОННБ, яка у режимі 24/7 дозволяє задовольняти культурні, освітні, інформаційні, науково-дослідні та інші потреби читачів України та зарубіжжя.
На переконання ініціаторів проєкту, його реалізація не лише дозволить активізувати дослідження соціального, культурного, політичного та економічного життя грецької спільноти Одеси та зарубіжжя, але й дієво слугуватиме поглибленню українсько-грецького співробітництва у культурно-гуманітарній та освітній сферах.
Під час заходу експонуватимуться книжково-ілюстративні виставки з фондів Одеської національної наукової бібліотеки та Одеської філії Грецького фонду культури, присвячені подіям національно-визвольної революції 1821—1829 років та новітній історії Греції, плідному діалогу культур між Грецією та Україною, зокрема Одесою. Будуть також представлені рідкісні експонати, що висвітлюють діяльність і розкривають роль в розвитку міста і Одеської міської публічної бібліотеки, зокрема, одного з видатних одеських греків — Григорія Григоровича Маразлі (1831—1907) — міського голови, видатного громадського діяча, колекціонера, мецената, 190-річчя від дня народження якого відзначається цього року.
Відділ соціокультурної діяльності Одеської національної наукової бібліотеки