За гуманізм, за демократію, за громадянську та національну згоду!
||||
Газету створено Борисом Федоровичем Дерев'янком 1 липня 1973 року
||||
Громадсько-політична газета
RSS

Проблеми та конфлікти

Юрій ДЕГАС: «Доступ до моря повинні мати всі!»

№35—36 (11483—11484) // 08 мая 2025 г.

Творець «Інклюзивного пляжу», ініціатор низки соціальних ініціатив, голова благодійного фонду «Безмежні можливості» про те, як він відстоює права громадян на вільний прохід до моря.

Винесені в заголовок слова – не просто констатація істини, яка взагалі не потребує доказів. Це твердження є одним із життєвих принципів, яким керується людина – підприємець, благодійник, громадський діяч, добре відомий не лише в Одесі та Україні, а й далеко за межами нашої країни.

Юрій Дегас – творець унікального Інклюзивного пляжу «Безмеж». Подібного рекреаційного об'єкта, який одразу отримав назву «Території рівних можливостей», бо відображав принципи філософії безбар'єрності, немає ні в нашій країні, ні в Європі.

Інклюзивний пляж «Безмеж» створено у 2021 році – під потреби мирного часу. Одесити та гості міста швидко полюбили абсолютно нову пляжну локацію, яка була збудована на місці вузенької смужки піску з купою каміння. А люди з обмеженими фізичними можливостями були щиро, до сліз, вдячні за те, що нарешті для них створили всі умови для пляжного відпочинку.

Юрій Дегас на запитання про те, що ж спонукало його на реалізацію ідеї створення Інклюзивного пляжу, відповів просто:

- Я живу в Одесі, щиро люблю це місто. І мені не байдуже, що скажуть мої діти про те, що я зробив для тих, кому міг допомогти. Люди з інвалідністю потребують нашої підтримки. На моє глибоке переконання, інклюзивний простір має поширюватися на всю територію міста. І цей інклюзивний простір не повинен доводити право на існування. Створення пляжу «Безмеж» – перший крок у реалізації цієї ідеї.

Тоді чотири роки тому слова вдячності Юрію Дегасу за допомогу місту в реалізації політики безбар'єрності публічно висловив на відкритті Інклюзивного пляжу «Безмеж» мер Одеси Геннадій Труханов. Ну, а наша газета назвала Юрія Дегаса серед лауреатів редакційного конкурсу «Люди справи» пам'яті Б. Ф. Дерев'янко за підсумками 2021 року. Саме за створення Інклюзивного пляжу «Безмеж».

Хто ж знав, що через рік розпочнеться повномасштабна війна... І нагальною проблемою держави та суспільства стане відновлення наших воїнів після тяжких поранень. Крім суто медичних процедур, вони потребували реабілітації солоною морською хвилею, цілющим денним бризом, теплом золотого піску, лікувальним масажем. Все це зміг надати Інклюзивний пляж «Безмеж». Щороку послугами пляжу користується до 100 тисяч осіб. Із них близько половини були ветерани, учасники бойових дій.

Готується Інклюзивний пляж «Безмеж» до роботи і цього літа. Але відкриття його під питанням.

Ні, Юрій Дегас та його команда традиційно виконали велику роботу у міжсезоння. На пляж було завезено понад 2 тисячі тонн піску, адже за зиму штормове море знову спробувало пересунути уріз води ближче до підпірної стінки. До речі, «Безмеж» – єдиний пляж у місті, на який для відновлення після зими спеціально купується пісок. Також було встановлено дерев'яні настили, щоб люди на інвалідних візках могли під'їхати прямо до води. До прийому відпочиваючих підготовлено решту пляжної та медичної інфраструктури.

Все готове до початку літнього сезону. Одеська обласна державна (військова) адміністрація підтвердила: Інклюзивний пляж «Безмеж» може розпочинати роботу.

– Натомість місцева влада фактично саботує відкриття, – констатує Юрій Дегас.

Спочатку створювалися проблеми для під'їзду до Інклюзивного пляжу спеціальної техніки, яка потрібна на відновлення пляжної зони. Потім комунальне підприємство «Сервісний центр» вирішило залишити соціальний об'єкт без води. На початку березня КП видало технічні умови на приєднання Інклюзивного пляжу «Безмеж» до централізованої системи водопостачання та водовідведення м. Одеси. А наприкінці березня це ж комунальне підприємство повідомило, що помилилося (!), видавши ці техумови. Мовляв, при «детальному розгляді» (начебто хтось заважав раніше детально розглянути все) були виявлені «серйозні недоліки». Тому узгодження технічних умов…«анульовано». Квітень пройшов у листуванні із комунальним підприємством «Сервісний центр». Але КП, як кажуть, варто на смерть.

А 24 квітня виконком міської ради ухвалив «оригінальне» рішення. Побудувати на території пляжу «Дельфін» - за рахунок коштів міського бюджету – інклюзивний пляжний простір, де також створять умови для відпочинку людей з інвалідністю. Включаючи будівництво на березі басейну з морською водою та оснащення його спеціальною технікою.

Багато питань є щодо цього проекту. Хоча б такий – чому створювати об'єкт вирішили на території пляжу «Дельфін», а не, наприклад, у Лузанівці, де є набагато більше території і для басейну, і для інших локацій? Адже будівництво інклюзивного пляжу на Дельфіні передбачає знищення пляжу «Калетон», який також створив Юрій Дегас. Територія, яку займає пляж, знаходиться у підприємця в оренді до 2049 року. Але міська влада в особі Управління інженерного захисту територій міста та розвитку узбережжя, якому доручено бути замовником робіт із проектування та реконструкції інклюзивного пляжу «Дельфін», має намір в екстреному порядку розірвати цей договір.

А «Калетон» - це один із найкращих пляжів міста, до війни він кілька разів отримував «Блакитний прапор» за чистоту моря та узбережжя. «Калетон» також переобладнаний під вимоги безбар'єрності. Між ним та Інклюзивним пляжем «Безмеж» немає жодних меж чи перешкод. Тобто будь-який відвідувач Інклюзивного може спокійно перейти на територію «Калетона» та скористатися послугами всієї інфраструктури. Зрештою, «Калетон» – це джерело існування Інклюзивного пляжу «Безмеж», каже Юрій Дегас. Половина коштів, зароблених комерційним об'єктом, йде на підтримку соціального простору. На Інклюзивному пляжі створено 22 робочі місця.

Від себе додамо, що саме так має вигляд прояв соціальної відповідальності бізнесу. Про який багато говорять, але прикладів для наслідування, на жаль, не так багато.

І що ж виходить? Уявімо ситуацію, що Інклюзивний пляж «Безмеж» не отримує вищезгадані техумови. «Калетон», де також відпочивають люди з особливими потребами, закривають. Але збудувати новий інклюзивний пляж на «Дельфіні» швидко не вдасться. Сьогодні на 11-й станції Великого Фонтану прискореними темпами йде відновлення комунального інклюзивного пляжу. Обіцяють, що наприкінці червня він уже зможе приймати відвідувачів. Дай боже, щоб так було, але всі ми знаємо, що терміни будь-якого будівництва – субстанція непередбачувана.

То що тоді виходить? Що цього літа – якщо втілитись у життя цей сценарій – людям з особливими фізичними потребами, насамперед, воїнам, які потребують реабілітації, відпочити на морі не вдасться? Чому? Чому міська влада замість підтримки соціальних ініціатив Юрія Дегаса намагається всіляко йому заважати? У чому причина протистояння, за яким уважно слідкує вся Одеса?

– У мене з мером Одеси Геннадієм Трухановим, як із людиною, немає конфлікту, – каже Юрій Дегас. – Я не роблю нічого проти інтересів міста. У нас конфлікт у різному розумінні майбутнього Одеси. Наше місто має розвиватися, і для цього, мабуть, потрібні зміни. Ми маємо повернути місто одеситам, це не приватна власність окремої групи чиновників та бізнесменів.

Перше припущення – причина конфлікту у непоступливості Юрія Дегаса. Про це газета вже писала. І «Калетон», і Інклюзивний пляж «Безмеж» заважають тим підприємцям, які мріють забудувати і цю ділянку морського узбережжя прямо біля Траси здоров'я, ресторанами та багатоповерховими готелями. Їм потрібний свій, особистий пляж. А не якісь там соціальні простори... На жаль, у цьому прагненні загарбники узбережжя знайшли повну підтримку та розуміння у міської влади. Докладно про це «Вечірня Одеса» розповідала нещодавно, у номері за 27 лютого.

- Усі ці забудови, які з'являються на узбережжі в порушенні всіх законодавчих норм, зневажають головний принцип комфортного здорового життя в Одесі: доступ до моря повинні мати все! – переконаний автор Інклюзивного пляжу «Безмеж» Юрій Дегас. - Повторюся: все без винятку. Одесити та гості міста, звичайні громадяни та люди з особливими потребами, пенсіонери та студенти, підприємці та працівники бюджетних установ. Не можна перетворювати багатства, які має наше місто – а це море, прибережна смуга, пляжі – в об'єкти суцільної комерції.

- А може, причина протистояння в політиці? – висловлюю своє припущення Юрію Дегасу.

- Моя політика полягає в одному: зробити все, що від мене залежить, щоби в Одесі було комфортно жити всім, - підсумовує Юрій Дегас. – Кожен із нас має свій фронт роботи. Бізнес має створювати робочі місця, розвивати інфраструктуру міста, не забуваючи про соціальні проекти. Від влади, від контролюючих структур потрібні чесні та справедливі правила роботи. Громадські організації мають формувати громадську думку та контролювати владу. Розумію, можливо, я трохи ідеалістично міркую. Нехай це так. Але я свій шлях вибрав і згортати з нього не маю наміру.

Олег Суслов



Комментарии
Добавить

Добавить комментарий к статье

Ваше имя: * Электронный адрес: *
Сообщение: *

Нет комментариев
Поиск:
Новости
08/11/2023
Запрошуємо всіх передплатити наші видання на наступний рік, щоб отримувати цікаву та корисну інформацію...
07/05/2025
Аграрії Одеської області вже засіяли 92,3 тис. га ярих зернових і зернобобових культур — це один із найвищих показників в Україні...
07/05/2025
Матеріально-технічна база КП «Теплопостачання міста Одеси» поповнилась мобільним аварійним джерелом живлення — інноваційним комплексом з дизельним генератором, фотоелектричною системою та акумуляторами...
07/05/2025
Президент Володимир Зеленський провів зустріч із генсекретарем Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) Матіасом Корманом
07/05/2025
Погода в Одесі 9—14 травня
Все новости



Архив номеров
май 2025:
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31


© 2004—2025 «Вечерняя Одесса»   |   Письмо в редакцию
Общественно-политическая региональная газета
Создана Борисом Федоровичем Деревянко 1 июля 1973 года
Использование материалов «Вечерней Одессы» разрешается при условии ссылки на «Вечернюю Одессу». Для Интернет-изданий обязательной является прямая, открытая для поисковых систем, гиперссылка на цитируемую статью. | 0.028