За гуманізм, за демократію, за громадянську та національну згоду!
||||
Газету створено Борисом Федоровичем Дерев'янком 1 липня 1973 року
||||
Громадсько-політична газета
RSS

Проблеми та конфлікти

Екологія не на часі?

№3—4 (11347—11348) // 11 января 2024 г.

У перші дні нового року з’явилась новина щодо закладу вищої освіти та наукового закладу в Одеському регіоні. Зокрема, 5 січня датоване розпорядження Кабінету Міністрів України «Про реорганізацію Одеського державного екологічного університету та Фізико-хімічного інституту захисту навколишнього середовища і людини МОН України та НАН України».

З документу випливає, що уряд погодився с пропозиціями Міносвіти та Академії наук приєднати ці заклади до Одеського національного університету імені І.І. Мечникова.

Цього ж дня на сайті Міносвіти розміщена новина про згадану реорганізацію з деяким поясненням, для чого це, власне, треба.

«…Рішення про реорганізацію ЗВО необхідні для того, щоб підвищити якість вищої освіти та через об’єктивну потребу модернізувати заклади. Цьогоріч фінансування від Світового банку плануємо спрямувати, зокрема, і на розвиток закладів вищої освіти. У 2023 році успішне об’єднання закладів із подальшою суттєвою інвестицією здійснено в Дніпрі, де утворено Український державний університет науки і технології.

Такі рішення про реорганізацію закладів вищої освіти сприяють формуванню спроможної й ефективної мережі ЗВО та водночас підсилюють Стратегію розвитку вищої освіти в Україні, ціллю якої є модернізація системи вищої освіти в Україні, утворення потужних академічних спільнот та підготовка в них тих фахівців, яких потребує українська економіка».

Таким чином, масштабна реформа вищої освіти, про яку заявили у міністерстві, безпосередньо торкнулася екологічного університету, зауважимо, єдиного в Україні, в часи, знову зауважимо, безпрецедентного воєнного впливу на навколишнє середовище.

Про реакцію на звістку з Києва дізнаємося, як зазвичай, із соцмереж.

Сергій Степаненко, ректор екологічного університету до 15 грудня 2023 року (до виборів ректора і призначення новообранного керівника):

«Шановні колеги, ситуація дійсно дуже дивна (м’яко кажучи).

З пліток, які почали розповсюджуватися по Одесі з середини листопада цього року, адміністрація Одеського державного екологічного університету дізналася про нібито існуючу пропозицію Міністерства освіти і науки України щодо приєднання Одеського державного екологічного університету до Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова.

Звернення до ОНУ ім. Мечникова та до МОН України (27 листопада 2023 року) залишилися без будь-якої відповіді.

Одеська обласна державна (військова) адміністрація також нічого не знає про цю пропозицію МОН та не надавала жодних пропозицій з цього питання до центральних органів виконавчої влади.

Ми вважали, що неодноразові заяви заступника міністра М. Винницького щодо відкритого обговорення питань укрупнення закладів вищої освіти з колективами закладів та дій у відповідності до прав автономії, визначених Законом України «Про вищу освіту», а саме — об’єднання закладу вищої освіти без погодження з трудовим коллективом, необхідно сприймати як грубе порушення припису абзацу 3 статті 2 цього Закону.

Жодних пропозицій з боку МОН до Одеського державного екологічного університету не надходило, і тому будь-яких обговорень або рішень щодо об’єднання трудовим колективом Одеського державного екологічного університету не приймалося.

А відтак, така «ініціатива» МОН та будь-якого центрального органу виконавчої влади може бути визнана незаконною.

Тому дії трудового колективу Одеського державного екологічного університету будуть спрямовані на повернення цієї ситуації до визначеного законодавством русла.

Урядовці, згідно з Конституцією України, не мають будь-яких прав порушувати принципи і правила університетської автономії, визначені законами України».

Владислав Михайленко, випускник і викладач екологічного університету:

«…Зазвичай я не вступаю в публічне обговорення рішень державних органів, але це особисте. Це про мою альма-матер. Про Одеський державний екологічний університет.

І трохи про освіту в цілому. Воно дуже давно боліло. І наступає момент, коли мовчати не можеш. Тож дію за принципом поета: «Пиши тільки тоді, коли не писати не можеш».

Напевно, новина про те, що Кабінет Міністрів України прийняв рішення приєднати Одеський державний екологічний університет до Одеського національного університету ім. Мечникова, вже чули всі. Не хочу довго писати про доцільність такого рішення.

Прибрати єдиний в Україні екологічний університет після всіх екологічних катастроф війни — це не рішення, а позиція!

Ми тільки оговтались від законопроєкту, де пропонувалось скасувати спеціальність «Екологія» в Україні та

об’єднати її з географією. Це виглядає як послідовна позиція — прибрати екологію як щось дуже незручне.

Непереконливо? Під приєднання також попав науково-дослідний Фізико-хімічний інститут захисту довкілля і людини. Знову про захист довкілля.

Але давайте з іншої сторони. Окей, прийнято рішення. Чому співробітники університету дізнаються про це з соцмереж?

Де зустріч з трудовим колективом?

Де якісь пояснення?

Чому ми не знаємо, за яким принципом буде відбуватися це «злиття»?

Чому ми не знаємо, хто буде цим займатись?

Як ми маємо підготуватись до моменту, коли колектив цілого університету може опинитися на вулиці? Ми ж знаємо, як відбуваються ці «злиття».

Викладачі — це не мотлох…

В мене є дипломники. Їм скоро захищатись. Є і кураторська група, перший курс. Вони тільки-но зрозуміли після 3 років дистанційки в школі, що тут і як. Що я маю казати їм, якщо нас самих попередили таким чином.

Розвернемо ситуацію ще в один бік.

Я бачу, як хтось пише, що освіта не на часі. Що в країни немає грошей на освіту. Але давайте подивимось з іншого боку: з 2019 року освіта у нас здригнулась від дистанційки. Учні приходять в університет і просто не «тягнуть», так як не знають елементарних речей. І вони не завжди винні в цьому. Особливо страждають природничі науки. Спробуйте провести молодшим курсам якусь базову дисципліну: хімію, фізику, географію, математику або ту саму англійську. Витрачаєш купу часу, зусиль, щоб створити інтелектуальне майбутнє цієї країни, а твоя праця оплачується менше, ніж прибиральника у кафе. Про яку любов і повагу до освіти може іти мова? Хто буде будувати майбутнє нашої країни? Як виросте нова українська інтелектуальна еліта?

Питань багато…

Але такі рішення влади наштовхують на відповіді.

А наш Одеський державний екологічний університет — він дійсно унікальний. Але з усім, що у назві містить слово «екологія», в нашій країні важко. Це слово використовують як піар, хайп, спосіб отримати грант від ЄС, але екологічні проєкти і ініціативи зазвичай у нас живуть недовго.

А університет тримається. Хоч і екологічний. Хоч і стоїть біля моря та приваблює забудовників, які вже багато років чекають, коли там можна буде побудувати ЖК.

І буде триматись до останнього.

Одне особливо жахливо усвідомлювати сьогодні — що наш університет знищують свої…».

Освітянська та наукова спільнота обурена рішенням влади. Крім емоцій, з’явилася інформація про збори трудового колективу ОДЕКУ, які скликає Володимир Ковальчук, як він сам представився, «ректор з 20-денним стажем роботи на посаді»…

Дора ДУКОВА



Комментарии
Добавить

Добавить комментарий к статье

Ваше имя: * Электронный адрес: *
Сообщение: *

Нет комментариев
Поиск:
Новости
08/11/2023
Запрошуємо всіх передплатити наші видання на наступний рік, щоб отримувати цікаву та корисну інформацію...
27/11/2024
Одноразова державна допомога «Зимова єПідтримка» в розмірі 1 тисяча гривень надаватиметься українцям, які перебувають на території України, в тому числі дітям...
27/11/2024
Кабінет Міністрів затвердив програму підтримки українських родин у зимовий період — «Тепла зима». Про це повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль...
27/11/2024
Підбито підсумки шостої онлайн-зустрічі «Діалог влади з бізнесом». В заході взяли участь більше 100 учасників. Ось ключові питання та рішення, які були прийняті...
27/11/2024
Погода в Одесі 22—27 листопада
Все новости



Архив номеров
ноябрь 2024:
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30


© 2004—2024 «Вечерняя Одесса»   |   Письмо в редакцию
Общественно-политическая региональная газета
Создана Борисом Федоровичем Деревянко 1 июля 1973 года
Использование материалов «Вечерней Одессы» разрешается при условии ссылки на «Вечернюю Одессу». Для Интернет-изданий обязательной является прямая, открытая для поисковых систем, гиперссылка на цитируемую статью. | 0.027