|
Реформування галузi охорони здоров’я триває. Однак громадяни продовжують стикатися з порушенням своїх прав зi сторони медпрацiвникiв. Як дiяти, коли порушують вашi права?
У разi якщо ваш сiмейний лiкар вимагає грошi за прийом або за послуги, якi входять до безоплатного пакету, вiн порушує вашi права як пацiєнта. В такому випадку можна звернутися у Нацiональну службу здоров’я України. Також громадянин може в будь-який час анулювати вже пiдписану декларацiю. Для цього достатньо лише обрати нового лiкаря i пiдписати з ним нову декларацiю, — розповiдає юрист Iнституту аналiтики та адвокацiї В’ячеслав Курило.
Номер контакт-центру НСЗУ — 1677.
Громадяни України мають право звернутися до органiв державної влади, мiсцевої влади, пiдприємства, установи, органiзацiї, посадових осiб iз заявою, клопотанням або скаргою про порушення своїх прав. Особи, якi не є громадянами України i законно знаходяться на її територiї, також мають право на подання звернення.
Скарга може бути усною або письмовою. Усна скарга викладається на особистому прийомi або за допомогою телефону через визначенi контактнi центри, телефоннi «гарячi лiнiї» та записується посадовою особою.
Письмова скарга надсилається поштою або передається громадянином до вiдповiдного органу особисто або через уповноважену особу.
У скарзi має бути зазначено:
— прiзвище, iм’я, по батьковi;
— мiсце проживання громадянина;
— викладено суть порушеного питання, зауваження, заяви чи скарги, прохання чи вимоги;
— скарга повинна бути пiдписана заявником iз зазначенням дати;
— в електроннiй скарзi також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку може бути надiслано вiдповiдь, або вiдомостi про iншi засоби зв’язку.
Також можна додати наявнi документи, необхiднi для розгляду скарги. За розгляд скарги плата не стягується.
За загальним правилом звернення громадян розглядаються у термiн не бiльше одного мiсяця вiд дня надходження.
У разi, якщо звернення не потребує додаткового вивчення, воно розглядається не пiзнiше п’ятнадцяти днiв вiд дня отримання.
Строк розгляду звернення може бути продовжено, але загальний термiн вирiшення питань, порушених у зверненнi, не може перевищувати сорока п’яти днiв.
Якщо ви отримали рiшення щодо своєї скарги, але не згоднi з ним — маєте право не пiзнiше одного мiсяця з часу ознайомлення з прийнятим рiшенням подати скаргу до органу або посадової особи вищого рiвня.
Скарга на дiї чи рiшення органу державної влади, мiсцевої влади, пiдприємства, установи, органiзацiї, посадової особи не позбавляє громадянина права звернутися до суду вiдповiдно до чинного законодавства.
За безоплатною правовою допомогою можна звернутись до Центрiв з надання безоплатної правової допомоги.
Стаття пiдготовлена за пiдтримки проєкту Програми розвитку ООН в Українi «Громадянське суспiльство задля розвитку демократiї та прав людини в Українi», який фiнансується Мiнiстерством закордонних справ Данiї. Прес-служба Iнституту аналiтики та адвокацiї