|
В Одесі відбувся інформаційно-просвітницький захід «Жива книга: відверті історії турботи про дітей» в рамках проєкту «Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату».
В Одеській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Михайла Грушевського представники громадськості, службовці органів державної влади та місцевого самоврядування, експерти, громадські діячі обговорили важливу тему: як в сьогоднішніх непростих умовах покращити життя кожної дитини, сім’я якої опинилася у складних життєвих обставинах або у складній життєвій ситуації.
Одна з таких можливостей — розвиток сімейного патронату. Проєкт «Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату» виконується спільно Дитячим фондом (ЮНІСЕФ), МБО «Партнерство «Кожній дитині», Міністерством соціальної політики України, Національною соціальною сервісною службою, Координаційним центром з розвитку сімейного виховання та догляду дітей за фінансової підтримки Європейського союзу та Австрійської агенції розвитку (ADA).
Організатори заходу — МБО «Партнерство «Кожній дитині», спеціаліст з планування організації, координації діяльності проєкту в Одеській області Ірина Маркевич, спеціаліст з планування організації, координації діяльності проєкту в місті Одесі Юлія Гайдаржи спільно з Одеською обласною військовою адміністрацією створили всі умови для того, щоб учасники зустрічі мали можливість отримати найповнішу інформацію щодо послуги сімейного патронату шляхом відкритого спілкування, в якому кожна «книга» — це реальна людина зі своєю історією.
Заступник голови Одеської обласної державної (військової) адміністрації Дмитро Радулов під час відкриття заходу подякував, перш за все, усім тим людям, які наважилися відкрити своє серце і свій дім для дітей. Маргарита Кропивницька, координатор проєктів, які стосуються захисту прав і свобод дітей в Україні, зазначила, що підтримка таких проєктів і програм Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) є незмінною. Діти повинні відчувати захист, безпеку і любов.
На сьогодні в Одеській області у дев’яти патронатних сім’ях виховується 21 дитина. Ще п’ять родин пройшли навчання та також готові надати послугу патронату. Отже, що представляє собою послуга сімейного патронату?
В ситуації, якщо у рідних батьків виникли певні труднощі, що не дозволяють їм виконувати свої батьківські обов’язки, допоможе сімейний патронат. Патронат над дитиною — це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного виховання на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин.
Серед учасників заходу були патронатні вихователі, які мають певний досвід прийому у біологічну сім’ю дітей з інших сімей. На основі власної практики вони поділилися особливостями виховання дітей під їх патронатом, надали корисні рекомендації щодо подолання типових труднощів у патронатній сім’ї. Кожна така історія — «жива книга», «читачами» якої і стали майбутні патронатні вихователі.
Слід зазначити, що в умовах дії воєнного стану дуже важлива державна підтримка, яка надається патронатним сім’ям. Значна частина заходу була присвячена інформуванню громадськості по ключовим складовим послуги сімейного патронату: порядку встановлення патронату згідно із законодавством, крокам кандидатів у патронатні вихователі на шляху створення патронатної сім’ї, процедурі влаштування дитини до сім’ї патронатного вихователя. Експерти, представники міської громади та закладів соціальної сфери роз’яснили, хто може бути патронатним вихователем, особливості фінансування послуги з патронату, в тому числі з урахуванням останніх законодавчих змін.
Підводячи підсумки зустрічі, її учасники були одностайні: патронатна сім’я — хоч і новітня, але затребувана форма сімейного виховання, а тому успіх в популяризації цієї послуги залежить від кожного з нас. Чим більше інформації про сімейний патронат, чим більше людей приєднаються до ініціативи допомогти дітям, тим краще буде ситуація у суспільстві. І «живих книг» у нас теж буде більше!
Ігор ПЕТРОВ