|
Президент Володимир Зеленський 17 листопада підписав прийнятий Верховною Радою України законопроєкт №10037 про вилучення військового податку з місцевих бюджетів до спецфонду держскарбниці. При цьому це відбувається заднім числом — з 1 жовтня 2023 року.
Дане рішення було прийнято через те, що начебто громади не допомагають або недостатньо допомагають Збройним Силам України, що зовсім не відповідає дійсності. Принаймні більшість громад з перших днів повномасштабного вторгнення всі свої сили та спроможності спрямовують на підтримку ЗСУ, зокрема і Авангардівська, де в 2022 році було прийнято ряд бюджетних програм, кошти яких спрямовані на забезпечення Збройних Сил України та підрозділів територіальної оборони, соціальну підтримку військових та їх сімей.
У рамках затверджених місцевих програм Авангардівською громадою на підтримку Збройних Сил України у період воєнного стану було використано 109,2 млн. грн., з них: субвенції, придбання товарів, матеріалів, обладнання на суму 94 млн. грн., соціальні програми підтримки військовослужбовців та їх сімей — 15,2 млн. грн. Усі ці видатки прозорі, з конкретними запитами військових та їх підтвердженнями, заявами від сімей військових, у тому числі загиблих, та іншими документами. І понад 3,5 млн. грн. з них спрямовано на підтримку військових вже після підписання Верховною Радою України відповідного законопроєкту. Крім того, до кінця 2023 року громада планує здійснити закупівлю дронів, квадрокоптерів та інших важливих матеріалів та обладнання за запитами військових на суму близько 2 млн. грн.
Зауважимо, що з метою підтримки військових без очікування вказівок вищих органів у 2022 році було доповнено новими завданнями Цільову комплексну програму Авангардівської селищної ради з надання матеріальної допомоги мешканцям громади на 2021—2023 роки. Аби кожен захисник і захисниця та їхні сім’ї відчували підтримку від громади, передбачено надання з місцевого бюджету одноразової грошової допомоги мобілізованим мешканцям громади, допомоги на лікування у разі отримання воїнами поранень, а також допомоги членам сім’ї у разі загибелі захисників.
У 2023 році за ініціативи очільника громади Сергія Хрустовського Авангардівською селищною радою було прийнято ще додатково дві соціальні програми, спрямовані на підтримку військовослужбовців громади: Програма надання матеріальної допомоги родинам військовослужбовців при придбанні житла та Програма виплати разової грошової допомоги при народженні дитини.
В рамках Програми допомоги родинам військовослужбовців при придбанні житла з початку цього року вже вісім військовослужбовців, які зареєстровані в Авангардівській громаді та придбали тут житло протягом року, отримали грошову допомогу по 100 тисяч гривень кожен для його облаштування.
20 сімей захисників, в яких протягом 2023 року народились діти, подали заяви на отримання грошової допомоги на виконання місцевої Програми допомоги при народженні дитини. На сьогодні 12 родин вже отримали допомогу у розмірі 35 тисяч гривень кожна та ще 8 сімей отримають виплату до кінця року.
Варто зазначити, що у 2022 році до бюджету Авангардівської селищної територіальної громади надійшло 130,514 млн. грн. податку на доходи фізичних осіб з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу. Військовий ПДФО за 2023 рік до бюджету громади надійшов у сумі 143, 998 млн. грн. Наголосимо, що цей додатковий фінансовий ресурс надавав можливість громаді виконувати усі запити військових, допомагати Силам оборони України та забезпечувати надійний тил сім’ям наших воїнів на місцях, будувати укриття, а також дбати про людей, які, рятуючись від жахіть війни, знайшли в Авангардівській громаді безпечний прихисток.
Так, на сьогодні лише офіційно зареєстрованих в Авангардівській громаді ВПО — 4683, з яких 781 — діти. У рамках місцевої програми підтримки для ВПО та малозабезпечених жителів громади надано допомогу продуктовими наборами на суму понад 1 млн. грн.
У цей складний час допомагаємо і підтримуємо інші громади. Так, у 2022 році на підтримку постраждалих та деокупованих громад Херсонщини, Київщини та Одещини спрямовано субвенцій та будівельних матеріалів на 1,8 млн. грн.
Поки наші захисники впевнено дають відсіч ворогу, обов’язок громади — піклуватися про їх сім’ї, сім’ї вимушено переміщених та постійних жителів, які попри усі труднощі залишилися в громаді, працюють, сплачують податки. Особливо важлива увага для дітей — майбутнього нашої України. Саме тому у громаді активно ведеться робота з будівництва та ремонту укриттів у школах та дитсадках: уже відремонтовано укриття в одному з корпусів Прилиманського ліцею та частині підвальних приміщень будівлі Хлібодарського ліцею, відремонтовано укриття для потреб Хлібодарського закладу «Берізка» та розпочато проєктні роботи для розширення площі укриття в Авангардівському дошкільному закладі «Берізка». У найбільш густонаселеному житловому масиві «Сьоме небо» на фінішній прямій завершення будівництва унікальної, окремо розташованої захисної споруди біля дитсадка «Мадагаскар». Окрасою Авангарду та скарбницею знань сьогодні є новозбудована загальноосвітня школа, відкриття якої усі ми очікуємо. Саме під час війни завершено її будівництво та влаштування укриттів за новими будівельними нормами.
З упевненістю можна сказати, що громади допомагали і надалі допомагатимуть ЗСУ, незважаючи ні на рішення Верховної Ради України забрати військовий податок, ні на намагання уряду зневілювати використання громадами коштів місцевих бюджетів. Проте очевидно, що зараз допомагати на місцях військовим буде значно важче.
Сподіваємось, що, зрештою, на державному рівні будуть ухвалені виважені рішення.
У наші дні, більш ніж будь-коли, важливо зберігати єдність та спрямовувати наші зусилля на зміцнення оборони України, щоб перемогти ворога.
Світлана Дідух