|
До Дня Європи, що відзначався нещодавно, в Одеській обласній універсальній науковій бібліотеці імені М.С. Грушевського відділ краєзнавчої літератури і бібліографії відкрив нове ім’я початківця-краєзнавця.
Знайомтесь: Марина Берчатова, учениця 10 класу Одеського юридичного ліцею. Здобувала друге та третє місця на міському, обласному етапах конкурсу наукових робіт МАН, учасниця програми «Ми — юні законотворці» за підтримки ВР України, авторка двох наукових робіт, присвячених українському феміністичному руху.
З доповіді «Жінки в історії Одеси: сила крізь століття» ми дізналися про те, що фемінізм — не лише боротьба за права жінок, а рух за рівність, освіту та участь у суспільному житті. Суфражизм — напрям фемінізму, що виник у XIX сторіччі, вимагав політичних прав для жінок, зокрема виборчого права.
Фемінізм в Україні мав національну основу: боротьба жінок була тісно пов’язана з культурним та просвітницьким рухом. Так, Леся Українка приїжджала до Одеси на лікування. Тут писала, спілкувалася з місцевими інтелектуалами, займалась перекладами та літературною працею. Маргарита Комарова, перекладачка, популяризаторка європейської літератури, брала участь у культурному житті міста, підтримувала жінок у науці й освіті. Софія Русова, педагогиня, авторка підручників, громадська діячка, в Одесі активно просувала ідеї жіночої освіти та самореалізації. Ніна Строката-Караванська, лікарка, науковиця, диссидентка, боролася за права людини, виступала проти радянської цензури.
Виступ Марини Берчатової дуже сподобався глядачам. Вона, чарівна, вродлива і дуже розумна дівчинка, таки дає надію на розумну молодь, яка побудує вільну, сильну, незалежну Україну.
Катерина ЧЕРНЕНКО. Завідуюча відділом краєзнавчої літератури і бібліографії ООУНБ ім. М.С. Грушевського