|
В Одесі відзначать 90-річчя від дня народження письменника, літературознавця, бібліографа, заслуженого діяча мистецтв України. Григорій Дем’янович Зленко — лауреат конкурсу «Вечірньої Одеси» «Люди справи» за підсумками 1997 року, багаторічний автор нашої газети, друг і помічник.
6—11 листопада, за повідомленням з Одеської національної наукової бібліотеки, там відбудеться цикл заходів, присвячений 90-річчю від дня народження Григорія Дем’яновича Зленка.
Центральна подія — презентація 7 листопада о 14.00 наукового видання «Невтомний шукач скарбів духовних: книжки з автографами з колекції Г. Д. Зленка у фонді Одеської національної наукової бібліотеки» в головному корпусі ОННБ.
Людина книги, Григорій Зленко, мав велику приватну бібліотеку, яка є свідком розвитку української літератури кінця ХХ — початку XXI століття. Чимало авторів охоче дарували йому свої твори, звісно, з дарчими написами. Зібрані під однією обкладинкою, всі ці публікації стануть надзвичайно цінним матеріалом в роботі науковців, істориків літературного процесу, літературознавців, бібліофілів, бібліотечних працівників.
На презентації плануються виступи Сергія Гальченка, заступника директора з наукової та видавничої діяльності Інституту ім. Т. Г. Шевченка НАН України, лауреата Державної премії в галузі освіти; Григорія Гусейнова, лауреата Національної премії України ім. Тараса Шевченка; Інни Старовойтенко, кандидата історичних наук, старшого наукового співробітника відділу джерел з новітньої історії Інституту української археографії та джерелознавства НАН України; Сергія Дмитрієва, голови Одеської обласної організації Національної спілки письменників України, а також викладачів, журналістів, бібліотечних та музейних працівників, які свого часу спілкувалися з Григорієм Дем’яновичем.
В ці дні також буде оголошено про ініціативу ОННБ щодо започаткування конкурсу з літературного краєзнавства пам’яті Григорія Зленка.
11 листопада о 12.00 в головному корпусі книгозбірні розпочнеться майстер-клас від культурологині, членкині Національної спілки журналістів України Тетяни Ананченко «Літературне краєзнавство як жанр літературознавчих досліджень».
Нагадаємо: Григорій Дем’янович Зленко народився в селі Потік Київської області. Походив із багатодітної селянської родини, де шанували українське письменство, творчість Т. Шевченка. Він — автор одинадцяти книжок та кількох тисяч літературознавчих та краєзнавчих розвідок і нарисів у збірниках, журналах і газетах. Науковець вивчав призабуті та невідомі сторінки літературного та мистецького життя України, історію бібліографічних товариств та діяльність видатних бібліографів. Він написав понад 160 статей, пов’язаних з біографією Тараса Шевченка, а також понад 300 статей для шевченківської енциклопедії.
Особливо вагомий внесок Григорій Зленко зробив у дослідження життя і творчості бібліографа, критика, етнографа і громадського діяча Михайла Комарова. Всебічно досліджував діяльність одеської «Просвіти» та її провідних представників. У колі його наукових інтересів була також історія одеського книгодрукування.
Протягом чотирьох десятиліть — з вересня 1972-го по 2012 рік — Григорій Зленко завідував редакційно-видавничим відділом ОДНБ ім. Горького. Він був ініціатором заснування бібліографічних серій «Літературна Одеса», «Письменники Одеси», «Одеська письменницька організація в … році», був їх науковим редактором.
Григорій Зленко — лауреат літературної премії імені Павла Тичини Національної спілки письменників України та Одеської муніципальної літературної премії імені Костянтина Паустовського. У 1996 році йому було присвоєно почесне звання «Заслужений діяч мистецтв України».
У липні 2024 року на честь Григорія Зленка було перейменовано вулицю генерала Швигіна в Одесі.