|
Триває ІХ фестиваль мистецтв «Оксамитовий сезон в Одеській опері», який ефектно розпочався авторським проєктом театру, концертом «VLASNE. Ukrainian Project. Чотири століття української музики: від Бортнянського до Вакарчука». На жаль, під час війни не вдається проводити концерти під відкритим небом, проте в залі театру та в арт-просторі «Бельетаж-імпреза» лунає музика, співи, вражають грацією артисти балету.
З великим успіхом пройшла в межах фестивалю прем’єра минулого 214-го сезону опера Доніцетті «Дон Паскуалє» з блискучим солістом Юрієм Дударем у головній партії. В постановці режисера Лінаса Зайкаускаса цей літній землевласник, нагадаємо, перетворився на власника пароплаву і в обстановці круїзу замислив оженитися вперше в житті. Ще й прискіпливо обирає серед молодих красунь, але у фіналі зрозуміє, що краще завести песика (бігль Юлій Боніфацій чудово впорався з цією роллю).
Нова концертна імпреза «Музичний Всесвіт Віталія Губаренка», присвячена 90-річчю композитора, пролунала у виконанні камерного оркестру під орудою Ігоря Шаврука та солістів. Різноманітна та неповторна, ця музика прикрашала й програму концерту «VLASNE. Ukrainian Project». І ОНАТОБ незабаром розширить свій репертуар творами Губаренка — доцентка кафедри камерного ансамблю Одеської національної музичної академії імені А.В. Нежданової Олена Базан подарувала театру нещодавно систематизовану нею збірку нот композитора.
На арт-форумі «Одеська національна опера в контексті часу: актуальні питання розвитку музичного театру. Мистецтво vs війна» провідні музикознавці країни обговорювали тонкощі сучасного репертуару, теми монетизації музичної діяльності в Україні, перспективи співпраці з культурними та креативними організаціями у Європі, грантові можливості та участь у міжнародних програмах для перформативного сектору. Генеральна директорка — художня керівниця ОНАТОБ Надія Бабіч пообіцяла кілька цікавих нових назв, будуть постановки на музику українських композиторів. Переосмислення опери Гулака-Артемовського «Запорожець за Дунаєм» відбудеться з точки зору історії: більш достовірний контекст зробить цей класичний сюжет ще цікавішим.
Вистави із запрошеними солістами, попри війну, проходять і зараз на «Оксамитовому сезоні». Справжнім подарунком меломанам стала участь італійського тенора Альберто Профети у «Сільській честі» в партії Турідду та «Аїді» в партії Радамеса. Надзвичайно гарний голос, яскрава сценічна зовнішність, шалений сценічний темперамент, з яким співак увійшов в одеські постановки, вражають. В першому випадку партнеркою артиста стала солістка ОНАТОБ Наталя Павленко (Сантуцца), у другому — зіркова гостя, солістка Національної опери України імені Тараса Шевченка, народна артистка України Людмила Монастирська (Аїда), і кожного разу чудове сполучення голосів пестило слухачів, наче доторк оксамиту…
Окраса балетного репертуару нашого театру, вистава «Жизель», феєрично пройшла за участю провідної солістки Англійського національного балету Катерини Ханюкової. Ця партія — коронна у балерини, тож за два дні репетицій склався чудовий дует із Андрієм Писарєвим. Старовинна містична історія про чисту дівочу душу, яка не витримала першого випробування в коханні, але змогла відстояти хлопця перед розгніваними на весь чоловічий рід вілісами. Надто вразлива для земного життя, ця Жизель у потойбічному світі стала незламною, хоча зберегла тепло й чуйність. Балерина разом із високою технікою та артистизмом демонструє ще й бездоганне володіння старовинною пантомімою, адже в позаминулому столітті багато чого довіряли на сцені виразним жестам…
До речі, на балетоманів очікує 14 вересня незвичайний інтерактивний івент із відвідуванням балетного класу та можливістю… приєднатися до репетиції. Цікаво, як це виглядатиме!
Марія Гудима. Фото Володимира Екімбашяна