|
14 січня 2021 р. виповнилось 90 років від дня народження народного художника України Адольфа Лози (1931–2004), українського живописця і педагога.
Адольф Іванович Лоза народився в Маріуполі Донецької області. У 1959 році Адольф Іванович закінчив Одеське художнє училище імені М.Б. Грекова (нині — Одеський художній фаховий коледж імені М.Б. Грекова), а через сім років — Харківський художній інститут (нині — Харківська державна академія дизайну і мистецтв). У ті часи молодий митець захоплювався творчістю Киріака Костанді, Павла Нілуса, Тита Дворнікова та інших майстрів Товариства південноруських художників.
В 1970 році Лоза був прийнятий до Спілки художників СРСР, а у 1993-му та 1997 роках його було обрано головою правління Одеської організації НСХУ.
У творчій біографії Адольфа Івановича безліч виставок, його роботи експонувалися у різних країнах світу: Канаді, США, Італії, Угорщині, Японії, Польщі, Німеччині. В Україні доробок митця представлений в приватних колекціях та музеях Києва, Ізмаїла, Дніпра, Херсона, Феодосії, а також музеях закордоння — Ванкувера, Йокогами, приватних зібраннях США, Німеччини, Канади, Японії, Нідерландів, Ізраїлю, Іспанії.
Адольф Лоза відомий як майстерний автор пейзажів, натюрмортів, жанрових полотен, а також мозаїк, розписів, вітражів. Художник був удостоєний звання Народного (1990 р.).
У 1994—1997 роках Адольф Іванович — ректор новоствореної Одеської академії мистецтв. У 1997—2004 роках він обіймав посаду доцента кафедри живопису художньо-графічного факультету Південноукраїнського національного педагогічного університету імені К.Д. Ушинського.
Адольф Іванович Лоза пішов з життя 4 січня 2004 року в віці 73 років, залишивши вагомий мистецький спадок, до якого сьогодні долучаються молоді й знані художники, творча молодь і широкий загал поціновувачів мистецтва.
Художник також мав неабиякий літературний хист, про що свідчать його нотатки і щоденники, яким він довіряв свої найпотаємніші думки. Друзі та близькі зібрали його рукописи і видали книгу — «По волнам моей памяти: записки художника» (Одеса, 2004 р.). Наводимо окремі цитати митця:
«…Першим моїм учителем малювання був батько. Про кубики або глечики ніхто і гадки не мав. Він навчив мене того, що сам умів, — змальовувати з репродукцій по клітинкам…» — згадує свої дитячі роки А. Лоза.
«…Лише високий рівень усього пласту одеського мистецтва допоміг нам зробити певні успіхи. Планка була дуже високою. Зрозуміло, що з часів засновників живопис Одеси став масштабнішим, відійшовши від побутового жанру, камерного портрету і пейзажу. Чи згадають нас? А якщо так, то куди віднесуть?…» — задавався питанням художник.
Відгуки відомих мистецтвознавців про творчість Адольфа Лози:
«… Живопис народного художника України Адольфа Івановича Лози — це романтична подорож у простір, де панує гармонія. Він пише так легко й вільно, як дихає. В його композиціях немає нічого випадкового. Вони стійки, й світ в них закінчений та ясний в своїй досконалості. В ньому все гармонійно — небо, вода й земля сяють фарбами райдуги. Так бачать і пишуть діти й мудреці» — доктор мистецтвознавства, професор Ольга Тарасенко. (Адольф Лоза: каталог. Одесса, 2000).
«…Майже ніколи Адольф Лоза не звертався до портрету як самостійного жанру. Однак для себе протягом усіх цих літ писав невеличкі портрети, точніше, обличчя людей у їхній неповторній характерності. У цих портретах збережена міра умовності, і багато з них здаються не просто обличчями конкретних людей, а типажами якогось театру, і автор, і режисер якого — художник Адольф Лоза», — зазначав журналіст, колекціонер, нині віце-президент Всесвітнього клубу одеситів Євген Голубовський на сторінках «Вечерней Одессы» у статті «Происхождение мастера» (23.10.1981).
«…Удача приходить до художника там, де він користується своїм умінням побачити велике в малому, зігріти реалії своїм особистим ставленням. (…) Таким, що прагне до нових образотворчих засобів, вірний своїм переконанням і схильностям …» — зазначав телеведучий, журналіст, культуролог, член НСЖУ Фелікс Кохрихт на сторінках газети «Комсомольська іскра» у публікації під заголовком «Полотна почуттів і думок» (10.10.1981).
Життю і творчості Адольфа Івановича присвячена низка видань, зокрема каталоги виставок, записки художника, вирізки газетних статей тощо. Після закінчення обмежувальних протиепідемічних заходів запрошуємо до бібліотеки усіх поціновувачів мистецтва ознайомитись з добіркою матеріалів, присвячених життю і діяльності народного художника України Адольфа Лози.
Ельвіра ЗАБОРЦЕВА. Провідний бібліотекар відділу зв’язків з громадськістю та реклами Одеської національної наукової бібліотеки