За гуманізм, за демократію, за громадянську та національну згоду!
||||
Газету створено Борисом Федоровичем Дерев'янком 1 липня 1973 року
||||
Громадсько-політична газета
RSS

Культура

Енергiя потуги духу

№135 (10396) // 29 ноября 2016 г.
Енергiя потуги духу

Нинi багато авторiв в тiй чи iншiй мiрi звертаються до тем сакральностi, мiстики. I чомусь вважають, що посилання на Господа, дiву Марiю чи євангельськi притчi достатньо, щоб їхнi твори стали своєрiдною перепусткою до «Саду божественних пiсень». А цi автори можуть лаштувати собi монументи поряд з босоногим Григорiєм Сковородою.

Але прочитаймо «Степ» чи «Подiбнi i не схожi днi...» Кабаченка (у новiй збiрцi «Взяв Гамлет бандуру»), i подивує осяйнiсть власного «Я», ми вiдчуємо ту єднiсть, яка прихована за багатовекторнiстю проявiв природи i мислi. При тому автор не згадує iменi Господа «всує», не пiдбирає собi милицi у виглядi довiльних цитат визначних попередникiв.

Поет простими словами, в опрацьованiй авторськiй формi передає своє свiтобачення. Вiдчуваєш у текстi те, на що не спроможнi анi пафоснi величання, анi запозиченi мудрi формули. Це — естетичний принцип унiверсуму природи, — духовна необхiднiсть людини.

Так в чому таємниця творчостi Володимира Кабаченка? У вiдвертiй щиростi? Так. Але ще i в тому, що коли читаєш його вiршi, вiдчуваєш фiзично «дерев i будинкiв примари» i як Французьким бульваром Одеси простує туман, в якому «зникають платани i каштани». Вiдчуваєш: в тому туманi «плач Iєремiї не чути». У вiршах одеського поета зримо блукають лiсом грибарi, як i зримий лiричний герой, який прокинувся в батькiвський хатi на диванi. Здавалося б, описанi звичайнi, навiть банальнi, ситуацiї, достатньо знайомi кожному з нас, як-то ритуал знайомств в пiдвальнiй майстернi чи «мiцна лiтруха й пачка сигарет». Але це не замальовки буденностi: в кожному вiршi є фiлософськi пiдтексти i вiдчуття божого провидiння. Бувають вiршi вишукано написанi, грацiознi. В них все на своєму мiсцi до коми, до крапки, i слова красиво-поетичнi, мов бiжутерiя. А вiршi тi по своїй сутi книжнi, белетризованi.

А ще засоби мовлення. В поезiях Володимира Кабаченка мова смачна, але без iмiтацiй мiсцевої говiрки, без анекдотично-штучного гумору. Це мова пiвденна, українська, природна, як i те сонце в хмарах, що «медузою млосно згасло». Тому й вiримо, що «чорний крук чорну мiдiю трощить зловтiшно, затуливши її вiд братiв своїх чорними крильми». Ця мова образна, точна, схожа на домашнє виноградне вино, — справжнє, не сурогатне, пахуче.

Стiльки величальних вiршiв написано про малу батькiвщину — мiсто, мiстечко, село. I є там часто вербиченька, калинонька i мальви з чорнобривцями. Немає лиш одного — конкретних краєвидiв, колориту, неповторних мазкiв. Впиши Вербiвка, чи Калинiвка, чи «-опiль» — пiдiйде.

У вiршах Кабаченка якраз та конкретнiсть, що визначає iндивiдуальнiсть чи то Одеси, чи степу, чи села. Тому i вiдчуваєш справжнiсть в рядках: «Степовi приморозки грудневого пiвдня рефлексами вщент розбiленого неба». Це «вщент розбiлене небо» i є тiєю точною деталлю, яка конкретизує мiсце подiї, робить справжньою, дiйсною поетичну матерiальнiсть вiрша.

Вiршi Кабаченка можна i потрiбно сприймати цiлiсно, вiд першого слова i до останнього. I тодi навiть не розумом, а серцем можна вiдчути iманентний принцип єдностi всього сущого, неповторний присмак одеського краю, присутнє вiдчуття загадковостi Всесвiту. В цьому i полягає мiстичнiсть поезiй, їх ментальна кодованiсть.

Принагiдно згадаємо гiпотезу Григора Бейтсона, Девiда Бома про взаємодiю форми та енергiї. Коли читаємо збiрку Володимира Кабаченка, тобто сприймаємо таку поетичну форму, яка звiльняє певну потугу духа, як i енергiя хлiба з салом та чарки горiлки.

Анатолiй Горовий



Комментарии
Добавить

Добавить комментарий к статье

Ваше имя: * Электронный адрес: *
Сообщение: *

Нет комментариев
Поиск:
Новости
08/11/2023
Запрошуємо всіх передплатити наші видання на наступний рік, щоб отримувати цікаву та корисну інформацію...
08/01/2025
ПрАТ «Українське Дунайське пароплавство» завантажило перші у новому році 10 тис. тонн залізорудної сировини на експорт...
08/01/2025
Понад 11 мільйонів українців подали заявки на виплату тисячі гривень за програмою «Зимова єПідтримка». При цьому 8 мільйонів людей уже отримали ці гроші...
08/01/2025
Погода в Одесі 10—15 січня
25/12/2024
Тепер можна оформлювати лише електронне пенсійне, без паперового аналога. Так ви отримаєте документ значно швидше й без поїздок до держустанов...
Все новости



Архив номеров
январь 2025:
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31


© 2004—2025 «Вечерняя Одесса»   |   Письмо в редакцию
Общественно-политическая региональная газета
Создана Борисом Федоровичем Деревянко 1 июля 1973 года
Использование материалов «Вечерней Одессы» разрешается при условии ссылки на «Вечернюю Одессу». Для Интернет-изданий обязательной является прямая, открытая для поисковых систем, гиперссылка на цитируемую статью. | 0.049