|
Беруся стверджувати, що у Євгена Акимовича, автора майже півтора десятка книг про розвиток української культури і духовності, давно склалося широке коло вдячних читачів, які щоразу з нетерпінням чекають виходу з друку його чергової праці. З попередніх видань вони почерпнули багато конкретних фактів з історії Української держави від прадавніх часів до сучасності, ознайомилися з розробленою автором ідеологічною концепцією «Демократичного патріотизму», вислухали його аргументи про особливості становлення і феномен української нації, мали змогу прилучитися до безмежних багатств європейської культури, краще усвідомити сучасний стан і історичні перспективи українського суспільства.
Цього разу автор пропонує читачам і шанувальникам своє нове дослідження — про українську традицію, яка, на його глибоке переконання, є духовною основою життя українців і нині стала одним із головних чинників відродження українського народу.
У поняття слова «традиція» (від лат. traditio — передача) вкладають широкий зміст: це і елементи культури, що передаються від покоління до покоління і зберігаються протягом тривалого часу, це і досвід, звичаї, погляди, смаки, норми поведінки та ін. Євген Акимович у даній праці досліджує українську традицію як ідеологічну, філософську підвалину національного життя українського суспільства.
Ще в своїй попередній книжці «Феномен українства» автор писав: в основі національної традиції лежить історико-культурний код України, що формувався протягом усього історичного існування народу і спирається на його менталітет. Розвиваючи цю тезу у новій праці, він стверджує: без традиції немає цілісності національного життя, нація без традиції не існує як єдиний соціальний організм. А «українська традиція — це традиція боротьби та перемог».
Традиція боротьби за свободу України триває вже сотні років, і сьогодні весь світ є свідком самовідданості українців у протистоянні кремлівській агресії. Щоб перемогти, треба боротися, а боротьба має бути довгою, тривалістю в життя. Ось це і є українська традиція, переконує нас автор.
Між тим, назву новому виданню дала одна із статей книжки. Крім неї, вміщено ґрунтовні дослідження про засади європейського шляху України («Вибір долі»), аргументацію історичної перспективи українського суспільства («Хвиля наша — переможна!»). Як і в попередніх книгах, читачеві не нав’язуються висновки, а пропонується зробити їх самому на підставі того величезного фактажу, який зібрано копіткою науковою працею.
Наостанок Євген Акимович ділиться з нами зернинами життєвої мудрості («Спогади про молодість»), що започаткував він ще в попередній книжці.
Тож читаємо нове видання автора і чекаємо наступних його праць.
Йосип Бурчо