За гуманізм, за демократію, за громадянську та національну згоду!
||||
Газету створено Борисом Федоровичем Дерев'янком 1 липня 1973 року
||||
Громадсько-політична газета
RSS

Культура

Сьома вершина Матвія Деревенчі

№9 (10270) // 26 января 2016 г.
Сьома вершина Матвія Деревенчі

В офісі Одеської регіональної організації НСЖУ відбулася презентація книги «Буджацький слід» письменника, заслуженого працівника сільського господарства, відмінника народної освіти Матвія Деревенчі. Це вже сьома вершина творчого злету з діда-прадіда хлібороба, який несе людям правду про життя Бесарабського краю протягом цілої епохи.

Сам автор є унікальною особистістю, про тернистий життєвий шлях якого ще буде написано. Народився і виріс Матвій Юхимович в селі Широке (до 1946 року Кебабче) Білгород-Дністровського району Одеської області, яке до 1940 року було під владою Румунського королівства. Після семирічки в рідному селі вступив до Білгород-Дністровського педагогічного училища, вчителював, працював на комсомольській роботі. Закінчив аспірантуру Одеського інституту народного господарства, отримав вчену ступінь кандидата економічних наук. Більше сорока років Матвій Деревенча очолював сільськогосподарські підприємства в Одеській області.

Нова книга «Буджацький слід» — це історичне і науково-популярне видання про життя українського села в Бесарабії, куди після руйнування Катериною ІІ Запорізької Січі була змушена переселитись значна частина козацтва. Цей край ще й до того притягував до себе увагу різних народів.

Матвій Юхимович протягом п’яти років працював в архівах, бібліотеках, написав сотні запитів для того, щоб розповісти про історію і побут рідного села, працю та відпочинок його жителів. Один із розділів має назву «Мій родовід». Розпочинаючи презентацію книги, голова ОРО НСЖУ Юрій Работін сказав, що свою першу книгу «Намисто життя» Матвій Деревенча презентував в цьому ж залі в 2002 році, працюючи керівником сільгосппідприємства, а тепер на столі його — сьома книга. До речі, автор тричі ставав лауреатом загальнонаціонального конкурсу «Українська мова — мова єднання».

В обговоренні твору взяли участь доктор історичних наук, професор В’ячеслав Кушнір, заслужений журналіст України Борис Устименко, громадський діяч Тетяна Овчаренко, письменник Дмитро Шупта та інші. Всі виступаючі підкреслювали надзвичайну працьовитість автора, його любов до рідного краю.

Зворушливою була зустріч автора і його вчителя в педагогічному училищі Івана Івановича Козірода, який прочитав всі книжки свого учня. Високу оцінку виданню дала літературний редактор книги Тетяна Ананченко, яка відзначила, що автор відслідкував свій родовід у чотирьох поколіннях, починаючи з XVIII століття.

Хтось із присутніх запитав про назву книги, звідки вона. Відповідь я знайшов у самій книзі, Матвій Юхимович написав: «Треба думати про те, який слід ти залишиш нащадкам, якими словами вони, при нагоді, будуть тебе згадувати. Робити такі вчинки, щоб і нащадкам за тебе ніколи не було соромно. Така моя життєва позиція».

Книга Матвія Деревенчі — це заповіт молодому поколінню, своєрідний пам’ятник тисячам односельців, особливо тим, хто, захищаючи Вітчизну, залишився на полі бою. Автор поіменно назвав 189 жителів села Широке, які загинули, визволяючи Україну і Європу від фашизму, а також 50 своїх земляків, які поки що не ввійшли в Книгу пам’яті. Серед десятків видатних постатей села Широке є ім’я Михайла Івановича Довбні, кавалера 4 медалей «За відвагу», який у 21 рік повернувся з війни інвалідом. Матвій Юхимович вірить, що обласна влада прийме рішення, ім’я цього героя буде викарбувано на стелі біля Одеського театру опери та балету.

Нова книга Матвія Деревенчі буде корисна широкому колу читачів, школярам, студентам, фахівцям, які займаються вивченням свого краю. Автор і сьогодні працює в Ізмаїльському інституті водного транспорту, очолює кафедру економіки та підприємництва, має понад 60 наукових праць. Він — член Міжнародної асоціації письменників та публіцистів, член-кореспондент Міжнародної кадрової академії, дійсний член Української академії економічної кібернетики.

Побажаємо йому нових творчих злетів і нових вершин.

Володимир ПАВЛИЧЕНКО



Комментарии
Добавить

Добавить комментарий к статье

Ваше имя: * Электронный адрес: *
Сообщение: *

Нет комментариев
Поиск:
Новости
08/11/2023
Запрошуємо всіх передплатити наші видання на наступний рік, щоб отримувати цікаву та корисну інформацію...
08/01/2025
ПрАТ «Українське Дунайське пароплавство» завантажило перші у новому році 10 тис. тонн залізорудної сировини на експорт...
08/01/2025
Понад 11 мільйонів українців подали заявки на виплату тисячі гривень за програмою «Зимова єПідтримка». При цьому 8 мільйонів людей уже отримали ці гроші...
08/01/2025
Погода в Одесі 10—15 січня
25/12/2024
Тепер можна оформлювати лише електронне пенсійне, без паперового аналога. Так ви отримаєте документ значно швидше й без поїздок до держустанов...
Все новости



Архив номеров
январь 2025:
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31


© 2004—2025 «Вечерняя Одесса»   |   Письмо в редакцию
Общественно-политическая региональная газета
Создана Борисом Федоровичем Деревянко 1 июля 1973 года
Использование материалов «Вечерней Одессы» разрешается при условии ссылки на «Вечернюю Одессу». Для Интернет-изданий обязательной является прямая, открытая для поисковых систем, гиперссылка на цитируемую статью. | 0.052