За гуманізм, за демократію, за громадянську та національну згоду!
||||
Газету створено Борисом Федоровичем Дерев'янком 1 липня 1973 року
||||
Громадсько-політична газета
RSS

Культура

В обороні роду і держави

№77—78 (9995—9996) // 29 мая 2014 г.
«Книга про Батька»

Вихiд у свiт 2003 року антологiї «Книга про Матiр», укладеної Володимиром Чуйком з вiршiв поетiв ХIХ — ХХI столiть, був сприйнятий читацьким загалом як сподiвана акумуляцiя художнiх творiв про вiддавна обожнюваний образ матерi. Цей солiдний збiрник мав кiлька видань, зокрема й по передплатi поштою. «Книга про Матiр» стала вартiсною перлиною в низцi вперше укладених українських антологiй пори Незалежностi.

Дещо несподiваною стала з’ява через десятирiччя тематичної «пари» — «Книги про Батька». Виявляється, що В. Л. Чуйко, колишнiй випускник Одеського унiверситету iменi I. I. Мечникова, продовжив багатолiтнiй селективний пошук i зiбрав осяжний рукопис найкращих вiршованих публiкацiй про другу найдорожчу людину в роду. З рiзних причин цей другий збiрник вийшов у видавництвi «Криниця» (як i його «пара»!) вже по смертi Володимира Лукича. Але київськi видавцi уважливо реалiзували задум упорядника. До книги увiйшли вiршi бiльш як 300 поетiв, а вiдкривають її безсмертнi твори Тараса Шевченка — як i «Книгу про Матiр».

На розгорнутому титулi нової книги рядок «В оборонi роду i держави» уточнює iдейно-тематичне спрямування батькiвської антологiї. А передмову упорядник назвав поетичним афоризмом «В iменi гордiм — Батькiвщина слово «Батько» — слово корiнне». А у пiслямовi директора видавництва «Криниця» Леонiда Андрiєвського є такi визначальнi думки про наскрiзний образ книги:

«...батько — найперший творець i оборонець роду й держави, бо щастя його ближнiх, жiнок i дiтей, спирається саме на мiцнi чоловiчi плечi, на сильнi працьовитi чоловiчi руки, на мудру батькiвську пораду i його мужнє любляче серце... Оборона роду i держави — це було i є обов’язком справжнього мужа, батька, який не тiльки дає життя дiтям, але й пiклується про їхнє майбутнє, навчає i охороняє». Як на часi звучать в останнi мiсяцi в Українi цi слова й зiбранi вiршi про подвижництво чоловiчої статi!

Чимало поезiй перегукуються з нелегким iсторичним минулим українцiв, з випробуваннями батькiв i трагiчними втратами в радянський перiод. Ось як висловлював свої гiркi та щемкi почуття одеський поет Вiталiй Березiнський:

Чорний ворон

Пам’ять, наче нива переорана.
Гляну щемко на вербу похилу.
— Де мiй батько? — запитаю ворона. —
Покажи менi його могилу.

Над лiсами i полями плинучи,
ти, звичайно, знаєш достеменно,
як в’їжджала потайки, опiвночi
в сон чужий машина однойменна.

Ця жорстока i пiдступна спритниця
слугувала горю i розлуцi.
Я не мiг услiд за батьком кинуться,
тiльки змiг я скрикнути у люльцi.

О, дарма бiдi i смутку затичку
хтось шукав — надiйну i велику...
Вiк прожив, а не сказав я «батечку!»
i в отвiт не пролунало «синку!».

Хто менi зумiє пам’ять вибiлить?
Де мiй батько? Признавайся, птахо!
Жду я, чорний вороне, на вiдповiдь.
Є ще право поклонитись праху.

Я поклав би квiти на сугорбику,
що тобi лиш видний з небозводу.
Буть не може, щоб не вiв ти облiку
незлiченним «ворогам народу»!

Звийся над землею, над кряжистою,
i могильну пригадай прикмету,
доки папiрець я перечитую:
«...реабiлiтований посмертно».

Слiд зазначити, що до антологiї увiйшли ще й твори одеситiв Вiктора Вовка, Анатолія Глущака, Святослава Караванського, Валентина Мороза, Бориса Нечерди, Миколи Палiєнка, Олекси Рiзниченка, Василя Сагайдака, Станiслава Стриженюка, Володимира Руткiвського, Дмитра Шупти.



Комментарии
Добавить

Добавить комментарий к статье

Ваше имя: * Электронный адрес: *
Сообщение: *

Нет комментариев
Поиск:
Новости
08/11/2023
Запрошуємо всіх передплатити наші видання на наступний рік, щоб отримувати цікаву та корисну інформацію...
25/12/2024
Тепер можна оформлювати лише електронне пенсійне, без паперового аналога. Так ви отримаєте документ значно швидше й без поїздок до держустанов...
25/12/2024
Щорічно напередодні новорічних свят в Одесі збільшується кількість випадків самовільного вирубування хвойних насаджень. Вандали вирубують молоді сосни та ялинки для продажу...
25/12/2024
Для вивчення оновленого предмету в Одесі обладнали вісім осередків. Інтерактивний тир, медичні тренажери, протигази, макети озброєння — є все, щоб вчитель пояснював не «на пальцях»...
25/12/2024
В Україні збільшують ставки акцизного податку на тютюнові вироби...
Все новости



Архив номеров
декабрь 2024:
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31


© 2004—2024 «Вечерняя Одесса»   |   Письмо в редакцию
Общественно-политическая региональная газета
Создана Борисом Федоровичем Деревянко 1 июля 1973 года
Использование материалов «Вечерней Одессы» разрешается при условии ссылки на «Вечернюю Одессу». Для Интернет-изданий обязательной является прямая, открытая для поисковых систем, гиперссылка на цитируемую статью. | 0.027