|
Гостей з усiх куточкiв країни та свiту скликало традицiйне мiжнародне Шевченкiвське свято «В сiм’ї вольнiй, новiй» та всеукраїнський шевченкiвський форум «Свою Україну любiть». Двi програми — культурна й наукова — широко розгорнулися на Черкащинi 19—22 травня. Вони були приуроченi до 200-рiччя з дня народження Тараса Шевченка та 153-ї рiчницi з дня перепоховання Кобзаря на Чернечiй горi у Каневi.
На урочистостi на Черкащину з’їхалися близько сiмдесяти науковцiв iз рiзних регiонiв України та п’ятнадцятеро з-за кордону (зi Словаччини, Польщi, Болгарiї, США, Бiлорусi, Казахстану, Австрiї, Росiї). Юрiй Мушкетик, Дмитро Павличко, Борис Олiйник, Михайло Слабошпицький, Любов Голота, Мирослав Дочинець, Сергiй Пантюк та десятки iнших письменникiв, вiдомих та знаних, в списку учасникiв Мiжнародного лiтературно-мистецького свята «В сiм’ї вольнiй, новiй...». Були запрошенi й майстри пера з-за кордону: Ак-Вельпасар (Швецiя), Катаока Хiросi (Японiя), Володимир Некляєв (Бiлорусь) та iншi.
Черкащину вiдвiдали вiдомi шевченкознавцi, громадськi дiячi, представники української дiаспори та шанувальники поезiї Тараса Шевченка з усiх куточкiв України. У Черкасах вшанування пророка розпочалося покладанням квiтiв до його пам’ятника на Театральнiй площi. А на малiй батькiвщинi поета пройшли заходи мiжнародного шевченкiвського свята «В сiм’ї вольнiй, новiй» та всеукраїнського Шевченкiвського форуму «Свою Україну любiть».
Також у райцентрi Городище, неподалiк якого жила сестра Тараса — Катерина, у якої вiн не раз бував, вiдбулося мiжнародне мистецьке свято «Садок вишневий коло хати...» та культурно-мистецький фестиваль, участь у якому взяли бiльше трьохсот виконавцiв з районiв областi. Усi вони поклали квiти до пiднiжжя пам’ятника всесвiтньо вiдомого композитора i спiвака Семена Гулака-Артемовського, який народився у Городищi й був близьким другом Тараса Шевченка.
У рамках нинiшнiх Шевченкiвських днiв вiдзначає своє 25-рiччя i Черкаський музей Кобзаря, у якому зiбрано оригiнальну та рiдкiсну колекцiю «Кобзарiв» Тараса Шевченка. «За минулi роки нашi фонди збiльшилися у десять разiв. У нас є навiть прижиттєвий «Кобзар», ми маємо колекцiю перекладiв творiв Шевченка 150 мовами свiту, художню колекцiю «Шевченкiана» з портретами Тараса Григоровича», — хвалиться директор музею Кобзаря та прапраправнучка поета Ольга Шарапа.
Уже в наступнi днi на Черкащинi пройде засiдання наукової академiї «Тарас Шевченко в нацiональному та свiтовому вимiрах», пройдуть «круглi столи» на тему «Етнопсихологiчнi джерела й автобiографiчнi та бiографiчнi аспекти творчостi Тараса Шевченка» та «Нацiональнi та iсторiософськi концепти Тараса Шевченка», покажуть художньо-документальний фiльм «Експедицiя».
А безпосередньо 22 травня в Успенському соборi Канева вiдбувся поминальний молебень з нагоди 153-ї рiчницi перепоховання Т. Г. Шевченка на Чернечiй горi, потiм — урочиста хода до могили поета «Останнiм шляхом Кобзаря», вiдбулася молитва за упокiй Тараса Григоровича.
А по завершенні на територiї Нижнього парку Шевченкiвського нацiонального заповiдника вiдбулися нагородження переможцiв Всеукраїнського конкурсу учнiвської творчостi «Об’єднаймося ж, брати мої!», мiжнародний фестиваль хорового спiву «Чернеча гора», виставка творiв образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва за участю українських майстрiв, лунали у виконаннi аматорських колективiв України пiснi та вiршi Тараса Шевченка.
(За матерiалами «України молодої»)