За гуманізм, за демократію, за громадянську та національну згоду!
||||
Газету створено Борисом Федоровичем Дерев'янком 1 липня 1973 року
||||
Громадсько-політична газета
RSS

Культура

Мова Великого «Кобзаря»

№15—16 (9933—9934) // 30 января 2014 г.
Перший Шевченкiв «Кобзар»

Великий «Кобзар» генерував створення словникiв, правописних засад, пiдручникiв. I в цьому напрямку генiй Шевченка виявився засадничо прозiрливим: восени 1860 року вiн уклав «Букварь южнорусский» та видав його 10-тисячним тиражем за власний кошт. В умовах заборон на українську мову (тому усi тексти в «Букварi» подано росiйськими лiтерами) це був вартiсний посiбник для недiльних шкiл.

В радянськi часи мовознавча наука визнавала i утверджувала прiоритет Шевченка у формуваннi та становленнi української лiтературної мови. Але робилося це за допомогою iдеологiзованого iнструментарiю, методами i засобами ненауковими за визначенням. Як i в ХIХ столiттi, вiршi та поеми Шевченка зазнавали цензурних утискiв, виправлень, особливо в шкiльних пiдручниках. З чергових видань «Кобзаря» вилучалися тi чи iншi твори. Зокрема, серйознi проскрибцiї вжитi до видання 1951 року. «Найбоєздатнiшим» вважався шевченкознавець з партiйним квитком, хоч саме шевченкознавство рухалося з допомогою обов’язкових «марксистсько-ленiнських» милиць.

Перший Шевченкiв «Кобзар» побачив свiт 1840 року i мiстив вiсiм творiв. Варто перелiчити їх, покладених в основу майбутньої великої авторської хрестоматiї. «Думи мої, думи мої...», «Перебендя», «Катерина», «Тополя», «Думка» («Нащо менi чорнi брови...»), «До Основ’яненка», «Iван Пiдкова», «Тарасова нiч». За життя Тарас Григорович ще двiчi видавав свої твори пiд назвою «Кобзар» — i ця назва закрiпилася за багатьма наступними виданнями його поетичної творчостi

1964 року, до Шевченкiвського ювiлею, вийшов у Києвi двотомник «Словник мови Шевченка». На перший погляд — намагання вiдповiдати свiтовим тенденцiям: створювати кодекси словникiв видатних письменникiв. А по сутi — поспiшлива вiдповiдь дiаспорнiй науцi. Адже 1961 року митрополит Iларiон (Iван Огiєнко) видав «Граматично-стилiстичний словник Шевченкової мови». Це вартiсне репринтне дослiдження повторене до 200-рiччя Т. Г. Шевченка у видавництвi «Ярославiв Вал» минулого року.

Виявляється, дослiдник розпочав свої спостереження над мовою «Кобзаря» ще у 1918—1919 роках в Кам’янцi-Подiльському. Ставив собi завдання пiдготовки повного словника поетики Шевченка, пiдготував понад 200000 карток-посилань. Але український уряд пiд натиском бiльшовицької армiї змушений був податися з Кам’янця в емiграцiю, картотека залишилась у мiсцевому унiверситетi, пропала безслiдно.

Минуло бiльше 10 рокiв, поки I. Огiєнко розпочав працювати над словником вiд початку, хоч i звузив сектор пошуку фiксацiєю найвартснiших граматично-стилiстичних форм лексем. А джерелом працi вибрав «Кобзар» Шевченка, виданий Василем Доманицьким у 1910 роцi. Цей поетичний корпус Шевченка був звiрений упорядником з авторськими оригiналами.

Своє дослiдження митрополит Iларiон спорядив передмовою, зосередивши увагу читача на народностi мови Шевченка, релiгiйностi стилю, спорiдненостi з фольклором i вiруваннями, мальовничостi й синонiмiцi вiршiв та поем, новотворах i правописi. Це живi, зрозумiлi, неупередженi роздуми над великою Книгою, зачудовуваннями, сповiдями, iсторичними вiзiями, iнвективами i оскарженнями в поезiї Шевченка. I коли порiвнювати двотомник, нашвидку «злiплений» в iнститутi мовознавства Академiї наук, i працю Iвана Огiєнка, то перевагу треба вiддати останнiй. Докази? А чому радянська наука примiтивно, навiть махлярськи видавала Шевченка свiтовi як атеїста? Адже вiн вжив слово «Бог» 486 разiв, «Господь» — 97. В пiдрадянських виданнях цi слова-символи друкувалися з малої лiтери — нiби це була воля поета. Огiєнко добре знає окремi iнвективи до Всевишнього у «Кобзарi». I мотивує їхню спорадичну появу: «Життя Шевченка аж до могили було неймовiрно тяжке, доля сильно била його, — i вiн часом тратив рiвновагу, i говорив-писав жорстке слово до свого Господа-Опiкуна, що Вiн забув про нього... Не тому, що нiби Тарас був безбожником, — нi, тiльки тому, що вiд жорстокої недолi впадав у безнадiю i розпуку...». Додамо, що найсмiливiшими у звертаннях до Господа завжди були не великi грiшники, а великi митцi, письменники, фiлософи.

Усе багатство словника вiдображено у чотирьох томах дослiдження «Конкорданцiя поетичних творiв Тараса Шевченка», впорядкованих Олегом Iльницьким та Юрiєм Гавришем. Виданий цей каталог науковим товариством iменi Шевченка в Америцi та видавництвом Канадського iнституту українських студiй на початку нинiшнього столiття.

Зокрема, важлива частотнiсть вживання поетом тих чи iнших слiв, їхнiх лексемних форм. Наприклад, 200 разiв вжито означення «Україна — Вкраїна» як свiдчення переважаючого нацiонального мотиву Кобзаря. Це є пiдтвердженням висновку Iвана Огiєнка, що саме «твори Тараса Шевченка широко рознесли й остаточно затвердили нашi нацiональнi назви: Україна, український».

Ну що б, здавалося, слова...
Слова та голос — бiльш нiчого.
А серце б’ється — ожива,
Як їх почує!..

Услiд за Шевченком повторюєш цi рядки про українське слово, «хрещену» мову, вiдкриваючи його Великий «Кобзар».

Анатолiй Глущак



Комментарии
Добавить

Добавить комментарий к статье

Ваше имя: * Электронный адрес: *
Сообщение: *

Нет комментариев
Поиск:
Новости
08/11/2023
Запрошуємо всіх передплатити наші видання на наступний рік, щоб отримувати цікаву та корисну інформацію...
25/12/2024
Тепер можна оформлювати лише електронне пенсійне, без паперового аналога. Так ви отримаєте документ значно швидше й без поїздок до держустанов...
25/12/2024
Щорічно напередодні новорічних свят в Одесі збільшується кількість випадків самовільного вирубування хвойних насаджень. Вандали вирубують молоді сосни та ялинки для продажу...
25/12/2024
Для вивчення оновленого предмету в Одесі обладнали вісім осередків. Інтерактивний тир, медичні тренажери, протигази, макети озброєння — є все, щоб вчитель пояснював не «на пальцях»...
25/12/2024
В Україні збільшують ставки акцизного податку на тютюнові вироби...
Все новости



Архив номеров
декабрь 2024:
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31


© 2004—2024 «Вечерняя Одесса»   |   Письмо в редакцию
Общественно-политическая региональная газета
Создана Борисом Федоровичем Деревянко 1 июля 1973 года
Использование материалов «Вечерней Одессы» разрешается при условии ссылки на «Вечернюю Одессу». Для Интернет-изданий обязательной является прямая, открытая для поисковых систем, гиперссылка на цитируемую статью. | 0.034