|
Мiнiстерство культури України оголосило вiдкритий всеукраїнський конкурс на кращий логотип з нагоди вiдзначення 200-рiччя з дня народження Тараса Григоровича Шевченка. Для переможцiв встановлено три премiї: перше мiсце — ЗО тисяч гривень, друге мiсце — 20 тисяч гривень, третє мiсце — 15 тисяч гривень. Детальнi умови конкурсу — на сайтi Мiнкультури.
Вiдомо, що пам’ятники Кобзаревi встановлено бiльш як у ста країнах свiту, зокрема, у столицях — Москві, Вашингтонi, Буенос-Айресi, Варшавi, Вiльнюсi та iн. Українська громада i культурна громадськiсть Москви нещодавно iнiцiювали встановлення пам’ятника Тарасовi Шевченку i Михайловi Щепкiну, видатному акторовi, довголiтньому друговi та однодумцевi Кобзаря.
У березнi вiдбулося вiдкриття площi Тараса Шевченка у столицi Угорщини Будапештi — на правому березi Дунаю.
Твори Шевченка перекладенi на сотнi мов свiту. Iномовнi переклади його поетичних творiв виходять i в Українi. Наприклад, в минулому столiттi побачили свiт мiнiатюрнi збiрники перекладiв «Заповiту». Нинi завершується робота над корпусом трансляцiй за рубежами України поеми «Кавказ». Зiбрано 74 переклади вiдомого твору — вiд Англiї до Японiї.
Видавництво «Ярославiв Вал» у Києвi готує перевидання цiнної лексикографiчної працi Iвана Огiєнка (митрополита Iларiона) — «Граматично-стилiстичного Словника Шевченкової мови». Науковцi, педагоги, студенти i учнiвство, масовий читач одержать вартiсне довiдкове видання, яке замiнить на полицях малоквалiфiкованi, компiлятивнi видання, що в останнi роки з’явилися, зокрема, й в Одесi.
Довiдки про замовлення «Словника Шевченкової мови» можна зробити за телефоном видавництва «Ярославiв Вал»: (044) 234-15-24.
Прижиттєвi книги Тараса Шевченка з’явилися в Одесi у продажу в 40-х роках XIX столiття та пiсля повернення поета iз заслання. Деякi з них збереглися в нашому мiстi дотепер.
Пiсля смертi Кобзаря у 1861 роцi майже одночасно у Санкт-Петербурзi та Одесi були написанi музичнi твори, присвяченi його пам’ятi. Марко Лукич Кропивницький, основоположник українського професiйного театру, актор i режисер, написав музику на слова вiрша «За сонцем хмаронька пливе». Ноти пiснi для виконанання дуетом видрукував у нашому мiстi А. Бернардi.
А в пiвнiчнiй столицi Росiї композитор з України Тимофiй Безуглий написав жалобний марш на смерть Шевченка. Вiн був виданий 1861 року. В ту ж пору в Одесi композитор Василь Пащенко створив меморiальний твiр, жанровим означенням якого вказувалася «Польская», що натодi означало «Полонез». В моїй колекцiї є друге видання нот.
Тарас Максимюк. Заслужений працiвник культури України