За гуманізм, за демократію, за громадянську та національну згоду!
||||
Газету створено Борисом Федоровичем Дерев'янком 1 липня 1973 року
||||
Громадсько-політична газета
RSS

Культура

Полум’я тополi

№31—32 (9753—9754) // 28 февраля 2013 г.
Анатолiй Iларiонович Колiсниченко

На початку 90-х рокiв минулого столiття визначний лiтературознавець Василь Фащенко написав статтю з прикметною назвою «Пiвденноукраїнський дух художньої лiтератури». Це була пора самовизначень — київської, харкiвської поетичних шкiл, стильової самобутностi житомирської прози, ареальної самобутностi львiвської iсторичної прози. Одеський критик повiв тодi розмову про характернiсть, дух поезiї i прози лiтератури українського Причорномор’я. «Сучаснi письменники Одеси — природнi дiти Пiвдня, навiть трохи язичники: в них струмує прадавня енергiя, живе розумiння i спiвчуття до драматичного досвiду предкiв, до його неперебутнього опору незгодам, який передається вiд поколiння до поколiння». Серед талановитих виразникiв пiвденноукраїнського духу Фащенко назвав i Божою милiстю прозаїка Анатолiя Колiсниченка.

З яким творчим багажем зустрiв у серединi проминулого лютого своє 70-лiття Анатолiй Iларiонович? Це 14 книжок прози — збiрок новел i повiстей, романiв. Вiдзначений всеукраїнськими лiтературними премiями iменi Юрiя Яновського та iменi Олеся Гончара. Написав сценарiї телевiзiйного i художнього фiльмiв «Далекий голос зозулi» та «Женихи». Захистив дисертацiю на звання кандидата фiлологiчних наук i майже два десятирiччя навчав студентiв у Одеському нацiональному унiверситетi iменi Мечникова.

Письменник Анатолiй Глущак зустрiвся з колегою i поставив ювiляровi низку питань.

— Нинiшнього року, Анатолiю Iларiоновичу, виповнюється ще й 45 рокiв вашого перебування у Нацiональнiй спiлцi письменникiв України. Як змiнився лiтературний краєвид i сама лiтература за цей час?

— Вiдiйшли у засвiти постатi з хрестоматiй, за якими ми вчилися у школi та вузах, — вiд Тичини i Рильського до Гончара i Загребельного. Утвердилося легендарне поколiння шiстдесятникiв, яке понесло i трагiчнi — Григiр Тютюнник, Василь Стус, i передчаснi втрати — це, скажiмо, Вiнграновський, Нечерда. На жаль, наша лiтература зазнала iнвазiї з боку прихильникiв постмодернiзму, або, дозволю собi висловитися, носiїв психологiї всеруйнацiї. Але традицiї реалiстичного письма, новаторства плiдного, архетипно українського, а не позиченого на Заходi, продовжуються. Скажу так: на творчiсть Коцюбинського, Стефаника, Хвильового, Косинки донинi взоруються прихильники малих прозових форм — новели i оповiдання, до яких належу сам. Ця нерозiрвана тяглiсть духовної наснаженостi, етичної i естетичної повноцiнностi художнього письма надихає i лiтераторiв, i читачiв. Майбутнє української прози менi нагадує зелене полум’я тополi, коли вiтер розвiває її зелене листя — i постає образ вiчного древа життя i творчостi.

— Три жанровi опори вашої творчостi — новела, повiсть, роман. На якiй дiлянцi цього трипiлля урожай дається найважче?

— Для мене основним є новелiстичний формат. А бiльшiсть повiстей i романiв, включно з «Євангелiєм вiд Гоголя», є сув’яззю новел. З них, як з пазлiв, формується полотно крупнiшого жанру. Чому так працюю? Ще в студентськi роки проштудiював дослiдження про новелiстику Василя Васильовича Фащенка, першопрохідця в нашому лiтературознавствi, i назавжди прикипiв до цього жанру, який на кiлькох сторiнках вмiщує i гостроту сюжету, i насичену густоту стилю, i несподiваний фiнал.

Колись неокласик Микола Зеров назвав писання сонетiв «сухарним виробництвом». Новелiстика — також сухарний промисел. Але на цiм стою!

— Нинi йдеться про заснування Лiтературного iнституту в Києвi, на штиб московського, створеного ще за Максима Горького. Чи можна навчити молоду людину «на письменника»?

— Взагалi-то намiр з корисних. Але в Москвi не брали в iнститут одразу пiсля школи, — треба було набути життєвого досвiду, представити на творчий конкурс бодай дебютну книжечку. Скажiмо, наш земляк Станiслав Стриженюк вчився в Лiтiнститутi пiсля закiнчення полiтехнiчного iнституту. Iгор Невєров — побув в авiацiї. Сталося нинi так, що в Одеському унiверситетi є фiлологiчні спецiальності, вiддiлення редакторське i журналiстики, а до Спiлки вступили за два останнi десятилiття всього двоє. Письменник в сучаснiй Україні, особливо на периферiї, — суб’єкт незатребуваний. Хто сьогоднi вiзьметься писати новели або тi ж сонети?! Хто з молодих здатен на самопосвяту... А ще ж одеська письменницька органiзацiя самоусунулася вiд професiйної, системної роботи з початкуючими авторами. Давно не працюють основнi секцiї — прози, поезiї, критики. Лiквiдоване обласне лiтературне об’єднання, через яке пройшло не менше половини теперiшнього складу органiзацiї. Ситуацiя занепаду.

— А були ж часи, коли одеський письменник був публiчною, знаною людиною. Ми виступали в трудових колективах, перед студентами, в школах. А яким важливим майданчиком була для нас «Вечерняя Одесса», як багато робив для колег її редактор Борис Дерев’янко!

— «Вечерняя Одесса» була i стартовим майданчиком, i постiйною трибуною. Шiсть випускiв газети на тиждень, тираж в межах 300 тисяч примiрникiв! Оце було паблiсiтi. Борис Федорович вважав лiтератора одним з головних авторiв газети. Вiн iнiцiював i публiцистичнi статтi, i рецензiї на новi книги, i знаходив мiсце для публiкацiй новаторiв. Жаль, що самi письменники нинi недооцiнюють знакову роль Дерев’янка в культурному життi Одеси впродовж чи не чвертi столiття. Так само як Борис Федорович брав на себе духовну i полiтичну вiдповiдальнiсть за письменницький iмiдж, популярнiсть лiтератури, так i ми маємо вiдповiдально i гласно в рiк ювiлею «Вечiрки» i 75-рiччя вiд народження Дерев’янка осмислити i оцiнити непроминальну важливiсть пам’ятної спiвпрацi з газетою.



Комментарии
Добавить

Добавить комментарий к статье

Ваше имя: * Электронный адрес: *
Сообщение: *

Нет комментариев
Поиск:
Новости
08/11/2023
Запрошуємо всіх передплатити наші видання на наступний рік, щоб отримувати цікаву та корисну інформацію...
20/11/2024
Продовжується передплата, і відповідно благодійних вчинків стає більше — люди бажають подарувати газету тим, хто немає можливості зараз її передплатити з різних причин...
20/11/2024
Верховна Рада 19 листопада ухвалила проєкт державного бюджету на 2025 рік. Головний фінансовий документ країни підтримали 257 народних депутатів, 35 проголосували проти, 12 утримались, а 21 не голосував...
20/11/2024
Реагуємо на черговий напад ворога. В ОВА провели засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій...
20/11/2024
Погода в Одесі 22—27 листопада
Все новости



Архив номеров
ноябрь 2024:
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30


© 2004—2024 «Вечерняя Одесса»   |   Письмо в редакцию
Общественно-политическая региональная газета
Создана Борисом Федоровичем Деревянко 1 июля 1973 года
Использование материалов «Вечерней Одессы» разрешается при условии ссылки на «Вечернюю Одессу». Для Интернет-изданий обязательной является прямая, открытая для поисковых систем, гиперссылка на цитируемую статью. | 0.051