За гуманизм, за демократию, за гражданское и национальное согласие!
Общественно-политическая газета
Газета «Вечерняя Одесса»
RSS

Экономика и финансы

Як оцінити небезпеку хімічного забруднення довкілля? Відповідь вчених

№75—76 (11419—11420) // 19 сентября 2024 г.

У колі претендентів на здобуття Національної премії України імені Бориса Патона 2024 року — робота «Аналіз небезпечної дії хімічних забруднювачів, зокрема військового призначення, методами теоретичної хімії та хемоінформатики», яка представлена Фізико-хімічним інститутом імені О.В. Богатського Національної академії наук України.

Автори — академік НАН України, доктор хімічних наук, професор, директор Фізико-хімічного інститута імені О.В. Богатського НАН України Віктор Кузьмін (в номері «Вечірньої Одеси» за 1 серпня надруковано інтерв’ю з вченим); доктор хімічних наук, професор, завідувач відділом молекулярної та квантової біофізики Інституту молекулярної біології і генетики НАН України Леонід Горб; член-кореспондент НАН України, доктор хімічних наук, професор, ректор Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара Сергій Оковитий; кандидат біологічних наук, доцент, завідувач кафедрою молекулярної біотехнології та біоінформатики навчально-наукового Інституту високих технологій Київського національного університету імені Тараса Шевченка Олексій Нипорко; кандидат хімічних наук, старший дослідник, старший науковий співробітник Фізико-хімічного інституту імені О.В. Богатського НАН України Анатолій Артеменко; кандидат хімічних наук, інженер І категорії Фізико-хімічного інституту імені О.В. Богатського НАН України Євген Муратов; кандидатка хімічних наук, старша дослідниця, старша наукова співробітниця Фізико-хімічного інституту імені О.В. Богатського НАН України Людмила Огніченко.

Як зазначив академік НАН України Віктор Кузьмін, до якого ми звернулися з проханням прокоментувати висування роботи групи вчених на здобуття Національної премії імені Бориса Патона, війна в Україні має економічні наслідки для всіх країн. Найгостріше питання — екологічна безпека, бо масштабні бойові дії — це забруднення від обстрілів, залишки високоенергетичних речовин (вибухівки) та продуктів їх окиснення. Продукти вибуху ракети та її палива можуть взаємодіяти між собою, з ґрунтовими водами, з вологою повітря та киснем. Крім того, суттєве забруднення може виникати в результаті артилерійських та авіаударів по підприємствах, які використовують або продукують небезпечні хімічні речовини у виробництві, зокрема пестициди, гербіциди, діоксини, тощо.

Мета вищеназваної роботи — розробка наукових засад прогнозування тих хімічних, біологічних і фізичних властивостей хімічних сполук, які зрештою, обумовлюють їх небезпеку щодо довкілля та здоров’я людини, з використанням хемо- та біоінформаційних технологій, сучасних методів теоретичної хімії. Задля досягнення цієї мети необхідні створення та реалізація системи різноманітних моделей для розуміння та прогнозування поведінки хімічних забруднювачів довкілля.

Дослідження велися в кількох основних напрямах, зокрема розробки та розвитку методології використання методів хемоінформатики, квантової хімії, молекулярної механіки та динаміки задля вирішення різноманітних завдань «структура — властивості» для хімічних забруднювачів.

Враховуючи, що екологічна небезпека речовин залежить не тільки від ступеню токсичності, але й від їхньої здатності розповсюдження та проникнення в різних середовищах (грунт, вода, повітря, живі організми), досліджувались, моделювались та прогнозувались такі властивості речовин, як водна розчинність, ліпофільність, біодоступність, можливість проникнення через різноманітні біологічні бар’єри, тощо.

Узагальнюючи результати фундаментальних досліджень, створили низку комп’ютерних експертних систем задля прогнозування та позаекспериментального скринінгу різноманітних речовин (в тому числі військового призначення) щодо до їхньої потенційної екологічної небезпеки. Ці експертні системи захищені свідоцтвами України, мають дружній інтерфейс і придатні для використання зацікавленими фахівцями різних галузей з початковим рівнем комп’ютерної підготовки. Більшість цих експертних систем доступна на відповідних сайтах Інтернету.

В цілому, розроблена комплексна система аналізу та прогнозування небезпеки хімічних забруднювачів не має аналогів в Україні та світі.

Олег СУСЛОВ



Комментарии
Добавить

Добавить комментарий к статье

Ваше имя: * Электронный адрес: *
Сообщение: *

Нет комментариев
Поиск:
Новости
08/11/2023
Запрошуємо всіх передплатити наші видання на наступний рік, щоб отримувати цікаву та корисну інформацію...
09/10/2024
Джазова дипломатія — так назвав свою поїздку до Естонії, яка відбулася з 19 по 22 вересня, відомий одеський джазовий музикант, піаніст, лауреат редакційного конкурсу пам’яті Б.Ф. Дерев’янко «Люди справи» Олексій Петухов...
09/10/2024
Скликання позачергового засідання виконавчого комітету Одеської міської ради 8 жовтня обумовлено термінами, вказаними у Постанові Кабінету Міністрів України від 13.09.2024 р. №1055 щодо надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на придбання житла для переміщених з прифронтових територій будинків сімейного типу...
09/10/2024
Японія готує до передачі Україні в жовтні генератори, великі трансформатори та інше енергетичне обладнання й габіони для їхнього захисту...
09/10/2024
Володимир Зеленський ввів у дію два пакети санкцій РНБО проти зрадників України та військового виробництва у Росії...
Все новости



Архив номеров
октябрь 2024:
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31


© 2004—2024 «Вечерняя Одесса»   |   Письмо в редакцию
Общественно-политическая региональная газета
Создана Борисом Федоровичем Деревянко 1 июля 1973 года
Использование материалов «Вечерней Одессы» разрешается при условии ссылки на «Вечернюю Одессу». Для Интернет-изданий обязательной является прямая, открытая для поисковых систем, гиперссылка на цитируемую статью. | 0.028