|
На минулому тижні начальник Одеської РВА Юрій Крук спільно з директором департаменту аграрної політики, продовольства та земельних відносин Одеської ОВА Аллою Стояновою провели нараду щодо актуальних питань сільськогосподарської галузі в Одеському районі за участі представників сільгосппідприємств та голів територіальних громад Одеського району.
Згідно з порядком денним були розглянуті наступні питання:
— відновлення меліоративної системи та створення організації водокористувачів;
— сплата мінімального податкового зобов‘язання юридичними і фізичними особами, які здійснюють діяльність у сфері сільського господарства;
— держпідтримка виробників аграрного сектору в умовах воєнного стану;
— організація бронювання працівників сільгосппідприємств.
Безперечно, найбільш дискусійним стало питання, присвячене реформі меліоративної системи країни. Начальник Одеської РВА Юрій Крук нагадав, що нещодавно Верховна Рада ухвалила закон про об’єднання водокористувачів №5202-д, який дозволяє водокористувачам об’єднуватися в юридично зареєстровані об’єднання, брати на баланс об’єкти зрошувальних систем та керувати ними через колективні рішення, де голос кожного водокористувача буде важливий. «Цей закон є наріжним каменем не лише подальшого розвитку сільського господарства, а й реагування на кліматичні зміни, збереження ґрунтів та енергозбереження у сільськогосподарському виробництві», — резюмував Юрій Крук.
Для Одеської області та Одеського району, зокрема, необхідність відновлення та реконструкції меліоративних систем є просто нагальною. Ще кілька десятків років тому у регіоні налічувалося 226 тисяч гектарів зрошуваних земель. Наразі залишилося близько 40 тисяч гектарів. Але, на жаль, обладнання давно застаріло, зрошувальні канали стали непридатними.
Наразі, зазначив начальник Одеської РВА Юрій Крук, у бюджеті є гроші на відновлення регіональної меліоративної системи. Але поки що немає об’єднань водокористувачів, які б взяли на себе відповідальність за дбайливу експлуатацію об’єктів системи меліорації. Закон передбачає добровільну основу створення об’єднань водокористувачів. І об’єднуватись можна на будь-якому етапі реформи.
Проте, вважає Юрій Крук, аграріям нема рації затягувати з ухваленням рішення. Одеська область та Одеський район, зокрема, стає базовим аграрним регіоном країни, оскільки на Херсонщині продовжуються бойові дії. І за правильного підходу до реалізації реформи меліоративної системи, додала Алла Стоянова, вдасться збільшити площу зрошуваних земель на Одещині до 160 тисяч гектарів.
За результатами наради начальником Одеської РВА були надані відповідні протокольні доручення.
Олег КСЕНІН