За гуманизм, за демократию, за гражданское и национальное согласие!
Общественно-политическая газета
Газета «Вечерняя Одесса»
RSS

Экономика и финансы

Одещина — формула життя

№18—19 (11155—11156) // 24 февраля 2022 г.
Одещина — формула життя

27 лютого Одеська область відзначає 90-річчя від дня утворення. Напередодні ювілею голова Одеської ОДА Сергій Гриневецький розповів нашій газеті про сьогодення та майбутнє Одещини.

Напередодні дня народження, зазвичай, ми осмислюємо наше життя та замислюємося про його подальшій хід.

А якщо йдеться про ювілей цілої області, та ще й такої, як Одеська, то відповідальність, безумовно, є значно більшою.

Підсумовуючи наше перше дев‘яносторіччя, ми аналізуємо віхи та уроки історії, визначаємо пріоритети сьогодення та окреслюємо стратегічні плани на майбутнє.

Одещина — край складної та славетної історії, викликів та звитяг. Днем народження області визнано 27 лютого1932 року, коли ЦВК СРСР затвердив постанову про створення на території Української РСР п’яти областей. У 1954 році до її складу увійшла територія колишньої Ізмаїльської області.

На цей час Одеська область — найбільший за територією регіон України, а її адміністративно-територіальна мапа — це 7 новоутворених районів та 91 територіальна громада, що є найбільшим показником в Україні.

Зазначу, що наша область має значний конкурентоспроможний потенціал, зокрема: вигідне географічне розташування, багаті природні та рекреаційні ресурси; традиції промислового та сільськогосподарського виробництва; унікальні історико-культурні цінності, інтелектуальний капітал.

Феноменом та яскравою особливістю регіону є унікальний національний та конфесійний склад населення. Представники ста тридцяти трьох різних народів та понад сорока конфесійних напрямків поєднали тут свої долі, і це не тільки духовно збагатило нашу землю, а й надало Одещині неповторного, тільки їй притаманного колориту.

Історія Одещини позначена як стрімким розвитком і потужними здобутками, так і періодами стагнації, викликами та втратами.

Найбільших втрат та руйнування зазнала область у роки Другої світової війни, коли вся сучасна Одещина була окупована фашистськими загарбниками та Румунією від жовтня 1941 до серпня 1944 року. Сьогодні, понад 75 років по тому ми знов втрачаємо наших земляків — патріотів Одещини, які загинули на Сході країни під час антитерористичної операції, відстоюючи інтереси державності та свободи.

Болюче вразили регіон кризові явища 90 років. Саме тоді було втрачено Чорноморське морське пароплавство (ЧМП), закрито та ліквідовано низку унікальних підприємств промисловості; припинила виробничу діяльність і низка промислових підприємств, які формували цілі галузі: верстато- та машинобудування, металургію, нафтоперероблення.

У 2020 році Одеський регіон, як і увесь світ, зіткнувся з пандемією, що змінила майже усі логістичні процеси та формат життя.

Але, не дивлячись на усі виклики, історичні та економічні обставини і передумови, нам є чим пишатися.

Отже, зупинюся на тому, які здобутки та досягнення за роки, що минули, можемо впевнено стверджувати.

Сьогодні Одеська область — це:

— розвинений індустріальний регіон;

— потужний транспортний комплекс, який обслуговує міжнародні транзитні вантажопотоки;

— інтенсивне сільське господарство з індустрією переробки сільськогосподарської продукції;

— значний освітній, науково-технічний і проєктно-конструкторський потенціал;

— культурно-мистецький осередок та перспективні рекреаційні можливості для розвитку туризму.

Частка регіону у загальноукраїнських здобутках щороку зростає та у 2021-му сягнула рекордної позначки за усі роки незалежності України:

— 14% виконаних будівельних робіт;

— 9% введеного в експлуатацію житла;

— 7% обороту роздрібної торгівлі;

— 70% обсягів переробки вантажів у портах України.

На підприємствах області виробляється:

— 60% виноробного потенціалу країни;

— 50% консервованих м’ясних виробів та паштетів;

— більше 30% виробництва сокової продукції;

— понад 25% дитячого харчування;

— 25% олійних виробничих потужностей країни;

— 11% виробництва сонячної енергетики України.

В області здійснюють свою діяльність 215 великих та середніх промислових підприємств.

Морегосподарський комплекс представлений сьогодні 7 морськими торговельними портами — це 70% загальних обсягів переробки вантажів портами України.

— Рекордний врожай за усю історію аграрної Одещини — понад п’ять мільйонів тон зернових.

— Пріоритетна територія у реалізації пілотного проєкту з відновлення і будівництва зрошуваних систем — 12 першочергових об’єктів.

— Це 43 інфраструктурних об’єкти, зведених та відремонтованих в рамках Програми Президента України Володимира Зеленського «Велике будівництво», зокрема 15 амбулаторій, 11 приймальних відділень; масштабна реставрація Одеського академічного українського музично-драматичного театру ім. Василя Василька; 19 активних парків зі спортивними майданчиками тощо.

— А ще — 186 км державних та 70 км місцевих збудованих і відремонтованих доріг. Зазначу, що питання ремонту доріг для нас — це не тільки розвиток інфраструктури, а й внутрішні інвестиції та стимул для регіональної економіки.

— Початок реалізації Програми Президента України «Велика реставрація» на пам’ятках історії та архітектури — будівлях Одеської філармонії, Музею західного та східного мистецтва, Національного художнього музею.

— Введення в дію нової злітно-посадкової смуги Міжнародного аеропорту «Одеса»; пуск поромного комплексу Орлівка (Україна) — Ісакча (Румунія); поновлений повноцінний рух на мості через Хаджибейський лиман; проєктування і будівництво автомобільної дороги загального користування державного значення «Одеса — Рені» в обхід території Республіки Молдова та відповідно — повітряної лінії електромереж потужністю 330 кВт; завершення будівництва автомобільної дороги загального користування державного значення «Обхід с. Сухий лиман», реконструкція Хаджибейської дамби, а також старт нової моделі приміських перевезень європейського зразка — сучасний дизель-потяг «Дунайський експрес».

— Активний розвиток мережі об’єктів енергетичної інфраструктури з відновлюваних джерел енергії. На сьогодні сумарна потужність всіх об’єктів альтернативної енергетики, що розташовані на території області, складає 635,6 МВт. На цей час виробництво альтернативної електроенергії складає понад 90% від загального виробництва електроенергії на території області.

— Впровадження дієвих механізмів підвищення інноваційного і технологічного потенціалу та інвестиційної привабливості регіону. У цьому контексті особливо відзначу старт діяльності Аген-ції регіонального розвитку Одеської області та Шостий Міжнародний інвестиційний бізнес-форум «Одеса 5T

та Одеський регіон».

— Активна реалізація Програми цифрової трансформації Одещини, в межах якої у регіоні діє центр підтримки та розвит-

ку підприємництва «Дія.

Бізнес».

— Лідерські позиції на міжнародній арені. Плідно співпрацюємо з багатьма країнами світу, зокрема численною кількістю регіонів. На цей час діє 27 міжрегіональних угод про співробітництво в торгово-економічній, науково-технічній і гуманітарно-культурній сферах. На території регіону функціонує 26 дипломатичних установ, чотири постійних представництва міжнародних організацій, і це більше, навіть, ніж в деяких країнах.

Одещина — єдина в Україні область, що є дійсним членом 6 європейських регіональних організацій.

А ще Одеський регіон:

— Це видатні спортивні перемоги наших земляків: 46 медалей літніх та зимових Олімпійських ігор, зокрема олімпійське срібло «Токіо-2021», яке виборола Анжеліка Терлюга та паралімпійське золото Романа Полянського; тріумф чемпіону світу з боксу Юрія Захарєєва.

— Це здорове харчування для 45 тисяч учнів; 28 «двохсотбальників» на ЗНО; 25 нових шкільних автобуси; потужна мережа інклюзивно-ресурсних центрів; сучасні навчально-практичні центри у профтехзакладах, регіональна рада молодих вчених

— Це — втілення унікальних культурно-мистецьких проєктів міжнародного рівню.

— Біля чотирьох з половиною тисяч пам’яток культурної спадщини та 12 міст області занесені до Списку історичних населених місць України; природні території Куяльницького лиману, що визнані курортом державного значення.

І ми не зупиняємося, а рухаємося уперед, адже наш ювілей — це не лише 90 років досвіду, це, перш за все, майбутнє.

А Одещину у майбутньому бачимо регіоном високого рівня життя, коли розвиток підприємництва та агропромислового сектору органічно та конструктивно поєднується із розбудовою культури, науки, соціальної сфери і охороною довкілля.

Якими ж є наші пріоритети та плани?

Громада Одещини вступає у новий рік історії, спираючись, перш за все, на Стратегію національної безпеки України «Безпека людини — безпека країни», Стратегію людського розвитку, Закон України «Про основи національного спротиву» та Указ Президента України «Про невідкладні заходи щодо консолідації українського суспільства», які набрали чинності у 2020—2022 роках.

Ми будуємо свої пріоритети та плани виключно крізь призму людини та її життя і здоров’я, недоторканності і безпеки.

Необхідно усвідомити, що головне завдання сьогодні — це збереження миру, політичної стабільності, міжнаціональної злагоди та зміцнення регіональної безпеки.

У нас багато амбітних планів та проєктів, ми готові до широкомасштабної роботи, але все це є можливим виключно за умови миру в країні. І в цьому контексті особливого значення, яке важко переоцінити, набуває сьогодні розгортання Сил територіальної оборони.

Актуальним залишається подолання пандемії коронавірусної інфекції COVID-19.

У 2022 році в рамках програми Президента України «Велике Будівництво» в Одеській області планується побудувати та реконструювати 27 об’єктів; готуємо проєкт по відновленню діяльності міжнародного аеропорту «Ізмаїл».

Велике поле для інвестиційної діяльності у промисловому секторі економіки відкриває Закон «Про внесення змін до Закону України «Про індустріальні парки».

Ми розуміємо рівень своєї відповідальності у контексті головування України в Стратегії ЄС для Дунайського регіону, адже Одещина стане провідним майданчиком з обговорення пріоритетів та напрацювання спільних рішень під час проведення ХІ щорічного Форуму країн-учасниць.

Наразі активно включилися у роботу з підготовки всесвітньої виставки «Eкспо-2030»: місто Одеса є номінантом на проведення цього престижного флагманського проєкту. На цей час у координації з

Офісом президента України та Кабінетом Міністрів готуємося до презентації у Міжнародному виставковому бюро.

Наразі у форматі статті не можливо більш докладно розповісти про здобутки та перспективи Одеського регіону, тож щиро запрошуємо усіх до нашої незрівняної Одещини. Буде цікаво, пізнавально, корисно і смачно!

У межах Року 90-річчя Одеської області у травні проводимо гастрономічний фестиваль вина ті їжі «Odesa Wine Week»; влітку відбудеться Міжнародний мистецький проєкт «Одеса Clasics»; наприкінці серпня — фестиваль мистецтв «Оксамитовий сезон в Одеській опері», у вересні — Міжнародний етнофестиваль «Кодима Фест»; у жовтні — фестиваль-ярмарок «Сила громад» з демонстрацією нашого агропромислового, культурно-мистецького, туристичного, спортивного потенціалу і ще багато цікавого.

Одещина — це не просто наша мала батьківщина, рідний край, це — формула нашого життя. 90 років — це тільки початок. Це — з нового рядку! І ми рухаємося уперед!

Підготувала Тата Артова



Комментарии
Добавить

Добавить комментарий к статье

Ваше имя: * Электронный адрес: *
Сообщение: *

Нет комментариев
Поиск:
Новости
08/11/2023
Запрошуємо всіх передплатити наші видання на наступний рік, щоб отримувати цікаву та корисну інформацію...
27/03/2024
В Одеському муніципальному музеї особистих колекцій імені О. В. Блещунова (вулиця Польська,19) відкривається виставка «Драм — біль та пам’ять Маріуполя»...
27/03/2024
В этом году в Одессе запланировано создание и на-несение почти 25 километров велодорожек и велополос...
27/03/2024
Президент Владимир Зеленский издал указ об увольнении Алексея Данилова с должности секретаря Совета национальной безопасности и обороны Украины...
27/03/2024
В Авангардівській громаді, яку очолює лауреат редакційного конкурсу «Люди справи» Сергій Хрустовський, днями відбулася знакова освітянська подія...
Все новости



Архив номеров
март 2024:
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


© 2004—2024 «Вечерняя Одесса»   |   Письмо в редакцию
Общественно-политическая региональная газета
Создана Борисом Федоровичем Деревянко 1 июля 1973 года
Использование материалов «Вечерней Одессы» разрешается при условии ссылки на «Вечернюю Одессу». Для Интернет-изданий обязательной является прямая, открытая для поисковых систем, гиперссылка на цитируемую статью. | 0.028