|
Вчетверту суботу листопада в Україні відзначається День пам’яті жертв голодоморів. Щороку Український інститут національної пам’яті пропонує спеціальну тему цього дня для підкреслення певного аспекту трагедії Голодомору 1932—1933 рр. Цього року такою темою є «Люди правди» — особливе вшанування пам’яті людей, які, ризикуючи кар’єрою, свободою або навіть життям, зробили все, щоб зберегти та поширити правдиві відомості про Голодомор. Гасло заходів 2015 р. — «Щоб світ знав».
Україна в 1932-1933 роках пережила страшну трагедію — Голодомор, який забрав мільйони людських життів.
Комуністичний режим намагався не тільки приховати правду про Голодомор в Україні, але й назавжди знищити крихти пам’яті про цей злочин. Небезпечним було не тільки писати про це в пресі, листах до партійних «вождів» або ж родичів за кордон, але навіть згадувати в приватних щоденниках. Будь-який необережний запис міг зруйнувати життя, вилитися в десятиліття таборів ҐУЛАҐу. Однак, попри всі небезпеки, у найважчі часи знаходилися люди, що, відчуваючи свою відповідальність перед наступними поколіннями, не могли мовчати, намагалися розповісти правду.
Український інститут національної пам’яті надає можливість використовувати без усяких обмежень соціальну рекламу «Люди правди», що містить 15 плакатів про осіб, які розповідали світові правду про Голодомор, та загальний плакат, які можна завантажити за посиланням http://www.memory.gov.ua/page/lyudi-pravdi-materiali-dlya-zavantazhennya.
За наданими інститутом інтернет-посиланнями можна знайти відомості про людей, зусиллями яких світу стала відома правда про Голодомор. Серед них — британські журналісти Ґарет Джонс (1905—1935), Малкольм Маґґерідж (1903—1990); митрополит Української греко-католицької церкви Андрей Шептицький; громадська активістка, депутат польського Сейму, автор статей на тему Голодомору Мілена Рудницька; Прем’єр-міністр Норвегії, Президент Ради Ліги Націй у 1933 р., який виніс питання Голодомору на розгляд Ради Ліги Націй Йоган Людвіґ Мовінкель, український письменник Улас Самчук, американський історик-радянолог, автор книги, що є найґрунтовнішою науковою працею про Голодомор «Жнива скорботи» Роберт Конквест, американський історик, голова Комісії Конгресу США зі збору свідчень очевидців голоду Джеймс Мейс, українські громадсько-політичні діячі, публіцисти Володимир Маняк і Лідія Коваленко-Маняк та інші.
Інформаційні матеріали містять також перелік художніх і документальних фільмів про Голодомор, список істориків, які спеціалізуються на цій темі та можуть надати коментарі ЗМІ.