За гуманизм, за демократию, за гражданское и национальное согласие!
Общественно-политическая газета
Газета «Вечерняя Одесса»
RSS

Экоклуб

Повитиця польова — небезпечний бур’ян-паразит

№58—59 (11195—11196) // 28 июля 2022 г.
Повитиця польова

Повитиця польова (Cuscuta campestris Junk) — переважно однорічна типова рослина-паразит. Має нитковидне, жовте або помаранчево-жовте, витке стебло. Без коренів та листків, та й фотосинтез їй ні до чого, бо весь її життєвий цикл проходить на тілі іншої рослини.

Знайшовши живителя, вона двома-трьома обертами обвиває його та у місцях дотику з ураженою рослиною утворює особливі органи — гаусторії (або присоски). З їх утворенням проросток втрачає зв’язок із ґрунтом і повністю переходить на паразитичний спосіб життя. Глибоко проникаючи у тканини пошкодженої рослини, повитиця живиться за її рахунок. На багаторічних рослинах, навіть після всихання чи замерзання надземних органів, її розвиток відбувається за допомогою гаусторій, які залишаються в середині стебла.

Повитиця польова завдає великої шкоди сільському господарству. Вона не тільки знижує врожайність, але й погіршує якість продукції. Разом із амброзією полинолистою та гірчаком рожевим входить до чільної трійки найзлісніших карантинних бур’янів України — як за територією поширення, так і за рівнем шкодочинності.

Уражені повитицею рослини неможливо врятувати, тому вони підлягають знищенню. На повитиці проходить розвиток довгоносиків, попелиць, які переносять такі віруси, як мозаїка буряків, томатів, жовтуха айстр. Цей бур’ян отруйний для худоби через вміст алкалоїдів, особливо для коней і може викликати важкі хронічні захворювання до летальних випадків. Перебуваючи в грунті, насіння повитиці зберігає схожість до десяти років і не гине при проходженні через шлунково-кишковий тракт тварин. Заходи боротьби з повитицею, в основному, профілактичні, це, насамперед, передпосівна обробка насіння. Очистити посівний матеріал від бур’яна можна феромонним порошком.

Для знищення повитиці на необроблюваних землях застосовують контактні гербіциди, дозволені «Переліком пестицидів…», а окремі вогнища скошують до цвітіння з захватом і гарантованої зони. Скошену масу треба висушити і спалити з дотриманням всіх протипожежних правил.

Пам’ятайте! Повитиця — дуже небезпечний бур’ян. Гербіциди допомагають позбутися від нього, однак домогтися позитивного ефекту можна тільки при їх комбінуванні як між собою, так і з іншими агротехнічними прийомами (перекопування грунту, карантин, висадка не схильних до ураження культур і т. п.). Тільки така наполеглива і планомірна робота може дати стовідсотковий результат.

Ірина ТОРХОВА. Провідний спеціаліст відділу фітосанітарних заходів на кордоні ГУ Держпродспоживслужби в Одеській областіКомментарии
Добавить

Добавить комментарий к статье

Ваше имя: * Электронный адрес: *
Сообщение: *

Нет комментариев
Поиск:
Новости
08/11/2023
Запрошуємо всіх передплатити наші видання на наступний рік, щоб отримувати цікаву та корисну інформацію...
14/02/2024
На официальном сайте города опубликована предварительная повестка дня очередной сессии городского совета, которая запланирована на 21 февраля...
14/02/2024
На вулиці Гоголя, 11 розташована пам’ятка архітектури — будинок Трощинського, що був споруджений у 1849 році. Будівля більш відома, як будинок Гоголя...
14/02/2024
Національний банк України ввів у обіг пам’ятну монету «Кохання» номіналом 5 гривень...
14/02/2024
В январе 2024 года показатель валового внутреннего продукта страны вырос на 3,5% по сравнению с прошлогодним январем...
Все новостиАрхив номеров
февраль 2024:
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29


© 2004—2024 «Вечерняя Одесса»   |   Письмо в редакцию
Общественно-политическая региональная газета
Создана Борисом Федоровичем Деревянко 1 июля 1973 года
Использование материалов «Вечерней Одессы» разрешается при условии ссылки на «Вечернюю Одессу». Для Интернет-изданий обязательной является прямая, открытая для поисковых систем, гиперссылка на цитируемую статью. | 0.031