За гуманизм, за демократию, за гражданское и национальное согласие!
Общественно-политическая газета
Газета «Вечерняя Одесса»
RSS

Люди дела

Плащ-невидимка від одеських науковців

№49—50 (11393—11394) // 20 июня 2024 г.
Професор Костянтин Боряк демонструє плащ студентам

Знайомтесь: Костянтин Боряк, доктор технічних наук, професор Одеського державного університету інтелектуальних технологій і зв’язку. Людина, винахід якої робить наших захисників на фронті непомітними для ворога. У затишному дворику навчального закладу саме про це розмовляємо, прошу розповісти тільки те, що можна. Військова тема — вона така, аби не зашкодити.

За словами професора Боряка, робота над створенням маскувального плаща почалася ще за часів АТО.

— Коли почалася війна на сході України наші військові мали на озброєнні застаріле обладнання, а нові засоби розвідки вже активно почали з’являтися і вони застосовувались росіянами. Мої друзі, які служили в зоні АТО, розповідали, що є потреба в надійних засобах маскування. Тоді був придуманий перший варіант плаща-невидимки. Потужні дослідження і випробування почалися в 2022-му.

— Були аналоги?

— Розробок є багато, але вони стосуються маскування у денний час під колір листя, кущів — місцевості. А потрібно було маскування від технічних засобів оптичного спостереження. Тепловізори «залетіли» до озброєння дуже швидко і стали масово використовуватися, так само швидко ми мали реагувати. Стикнулися з тим, що у різних підрозділів ЗСУ різні завдання. Снайпери підрозділу «Альфа» менш рухомі, їх енергія уповільнена, стабільна. Маскування військових штурмових батальонів — інша справа, треба враховувати, що людина швидко пересувається, біжить, стріляє. В залежності від цього кардинально змінюється і матеріал, і конструкція, і компонування плаща. З’явилась додаткова умова — спорядження військового, тобто крім маскування тіла, потрібно маскувати і все інше. Більше того, встало питання розміру, плащ став універсальним, і боєць в змозі регулювати його під себе в залежності від того завдання, яке виконує. Тепер це комплект: накидка на тіло, спецільна маска на обличчя, маскувальний екран для зброї.

А цю модель широкому колу показувати ще зарано
А цю модель широкому колу показувати ще зарано

Костянтин Боряк тримає в руках упакований комплект вже де’ятого варіанту плаща-невидимки, зразок за зразком він з колегами вдосконалює свій винахід. Прошу потримати — майже 5 килограмів.

— Військовим потрібен майстер-клас по користуванню плащем?

— Ні. Модель зрозуміла, зібрали всі вимоги, поради і створили комплект, який має задовольнити бійців усіх підрозділів ЗСУ без винятку.

Задаю суто жіноче питання: чи можна прати плащ, зашити, якщо порветься? Виявляється, тканина — оригінальна, офіційно на озброєнні НАТО, куплена в США через посередників. Не горить, міцна, дощу не боїться, багнюка до неї не пристає.

Коли ж плащ, який не побачить жодний тепловізор ворога і якого вимагає сучасна війна, потрапить до війська масово — питання часу, але, сподівається професор Боряк, недовгого. Є певні процедури, пояснює. Вдосконалену модель цими днями презентують всім дотичним до військової теми взагалі і постачання, зокрема. Далі — доопрацювання, якщо потрібно, пошиття експериментальної партії, сертифікація… Такий шлях до статусу офіційного виробу, який прийнято на озброєння ЗСУ.

Військові про плащ-невидимку знають і чекають.

Військовослужбовець Максим Боряк з одним із зразків плаща-невидимки
Військовослужбовець Максим Боряк з одним із зразків плаща-невидимки

— Президент в курсі одеського винаходу?

— Мабуть, так, адже указ про нагородження нашої групи підписував.

Володимир Зеленський підписав Указ «Про відзначення державними нагородами України з нагоди Дня науки». Цитуємо: «За вагомий особистий внесок у розвиток вітчизняної науки, зміцнення науково-технічного потенціалу України в умовах воєнного стану, багаторічну сумлінну працю та високий професіоналізм орденом «За заслуги» III ступеня нагороджено:

БАЗИКУ Сергія Костянтиновича — голову наглядової ради Державного університету інтелектуальних технологій і зв’язку,

БОРЯКА Костянтина Федоровича — професора кафедри Державного університету інтелектуальних технологій і зв’язку,

БОРЯКА Максима Костянтиновича — наукового розробника військового спорядження».

Запам’ятаємо імена вчених, винахід яких врятує життя військових. Спеціальний маскувальний плащ за логикою мають виготовляти за держзамовленням. Але якщо знадобиться донатити — сповістимо і приєднаємося.

Дора Дукова. Фото Олега Владимирського і Наталії АтанасовоїКомментарии
Добавить

Добавить комментарий к статье

Ваше имя: * Электронный адрес: *
Сообщение: *

Нет комментариев
Поиск:
Новости
08/11/2023
Запрошуємо всіх передплатити наші видання на наступний рік, щоб отримувати цікаву та корисну інформацію...
17/07/2024
В Одеській області посівні площі кавунів збільшилися на 108,7%, а посівні площі динь — на 111,1% порівняно з минулим роком, повідомив департамент аграрної політики та продовольства Одеської ОВА...
17/07/2024
На одному з найзавантаженіших КПП Одеської області «Рені — Джурджулешт» завершено роботи з благоустрою території...
17/07/2024
Департамент екології та розвитку рекреаційних зон міста Одеса оголосив про плани будівництва ще одного бюветного комплексу. Його зведуть у Пересипському районі. Вартість робіт оцінили у понад 14 мільйонів гривень...
17/07/2024
До Києва прибули представники Міжнародного валютного фонду. Обговорюватимуть бюджет та податки...
Все новостиАрхив номеров
июль 2024:
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31


© 2004—2024 «Вечерняя Одесса»   |   Письмо в редакцию
Общественно-политическая региональная газета
Создана Борисом Федоровичем Деревянко 1 июля 1973 года
Использование материалов «Вечерней Одессы» разрешается при условии ссылки на «Вечернюю Одессу». Для Интернет-изданий обязательной является прямая, открытая для поисковых систем, гиперссылка на цитируемую статью. | 0.032