За гуманизм, за демократию, за гражданское и национальное согласие!
Общественно-политическая газета
Газета «Вечерняя Одесса»
RSS

Экоклуб

Ценхрус довгоголковий — небезпечний карантинний бур’ян

№65—66 (11305—11306) // 17 августа 2023 г.
Ценхрус довгоголковий — небезпечний карантинний бур’ян

Одним із карантинних бур’янів, який обмежено поширений в Ук-раїні, є ценхрус довгоголковий (Cеnchrus longispinus Fernald) — злісний бур’ян пасовищ, газонів, сільськогосподарських угідь.

Він несе загрозу людям і домашнім тваринам. Його вкриті шипами плоди пошкоджують шкіру тварин, ранять шлунково-кишковий тракт та ротову порожнину. Шипи досить міцні і здатні травмувати шкіру людей і тварин. Колоски ценхрусу мають аллелопатичний потенціал, тобто в огортках містяться речовини, які пригнічують проростання насіння інших рослин. Ценхрус якірцевий (малоквітковий, довгоголковий) здатний рости на будь-яких ґрунтах, але перевагу віддає піщаним. Він утворює цілі колонії на узбережжях водоймищ, відкосах залізниць та автомобільних доріг.

Ценхрус засмічує посіви просапних культур, особливо баштанних, зріджені посіви озимої пшениці, сади, виноградники, пасовища. Росте біля доріг, озер, водойм, на лісних просіках. Найбільш сильно засмічує посіви кукурудзи, соняшника, овочевих, баштанних культур та виноградників.

Ценхрус наносить шкоду тваринництву. Насіння знижує якість вовни і, потрапляючи до рота тварин, пошкоджує слизову оболонку, що призводить до появи виразок та пухлин.

Шляхи поширення: з насіннєвим матеріалом, сіном, соломою, шерстю тварин. Насіння зберігає свою життєздатність до 5 років. Заходи боротьби: глибока оранка, використання сівозміни, на необроблюваних землях застосовують багатократне косіння, метод чорного пару, культивація, обробіток грунту після збору врожаю, хімічні методи, догляд насіннєвого матеріалу, вовни. Фітосанітарні заходи: забороняється завезення в Україну насіння сільськогосподарських культур, засмічених насінням даного бур’яну. Об’єкти регулювання (вантажі, матеріали, транспортні засоби) підлягають обов’язковому контролю. Умови використання засміченої продовольчої, фуражної й технічної продукції визначаються в кожному випадку окремо. Засмічені землі варто відвести під чорний пар і провести на них не менше 3—4 культивацій впродовж вегетації. У разі виявлення невеликої ізольованої ділянки ценхрусу, проводять механічне видалення рослин вручну.

Ірина Чумаченко. Провідний спеціаліст сектору фітосанітарного контролю № 6Комментарии
Добавить

Добавить комментарий к статье

Ваше имя: * Электронный адрес: *
Сообщение: *

Нет комментариев
Поиск:
Новости
08/11/2023
Запрошуємо всіх передплатити наші видання на наступний рік, щоб отримувати цікаву та корисну інформацію...
12/06/2024
В Берлине прошла конференция по восстановлению Украины — Ukraine Recovery Conference. В ней принимал участие глава нашего государства Владимир Зеленский...
12/06/2024
Прогноз погоды в Одессе 14—19 июня
12/06/2024
В Хмельницком прошел открытый чемпионат Украины по легкой атлетике среди ветеранов...
12/06/2024
Столица принимала борцовский турнир VI Гимназиады Украины...
Все новостиАрхив номеров
июнь 2024:
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30


© 2004—2024 «Вечерняя Одесса»   |   Письмо в редакцию
Общественно-политическая региональная газета
Создана Борисом Федоровичем Деревянко 1 июля 1973 года
Использование материалов «Вечерней Одессы» разрешается при условии ссылки на «Вечернюю Одессу». Для Интернет-изданий обязательной является прямая, открытая для поисковых систем, гиперссылка на цитируемую статью. | 0.033