За гуманизм, за демократию, за гражданское и национальное согласие!
Общественно-политическая газета
Газета «Вечерняя Одесса»
RSS

Далекое-близкое

Давид Курлянд — легенда карного розшуку

№13—14 (11003—11004) // 04 февраля 2021 г.
Давид Курлянд (фото із музею)

Легенда карного розшуку Одещини, той, хто став прототипом Давида Гоцмана у серіалі «Ліквідація», чий пам’ятник встановлено біля будівлі Головного управління Національної поліції в Одеській області, — Давид Курлянд свого часу викладав в нашому виші. Як практик та професіонал, він читав курсантам на той час Одеської спеціальної середньої школи міліції лекції із спеціальних дисциплін, зокрема з оперативно-розшукової діяльності.

В оновленому музеї історії Одеського державного університету внутрішніх справ створено експозицію, присвячену легендарній постаті карного розшуку Одещини.

Експозицію доповнено особистими речами та документами відомого одеського міліціонера, які були передані до музею університету онуком Давида Курлянда — Володимиром Курляндом.

Давид Михайлович (Менделевич) Курлянд, заступник начальника Управління карного розшуку м. Одеси, народився 1 лютого 1913 року в Одесі. В органах внутрішніх справ та карному розшуку почав працювати ще в далекому 1934 році.

Під час Другої світової війни Д.М. Курлянд брав активну участь в обороні міста Одеси, за що був нагороджений медаллю «За оборону Одеси». Тривалий час працював в Узбекистані, де в м. Ташкент та м. Фергана перебував на посаді начальника карного розшуку. І це — у двадцять вісім років! У 1944 році він з військами повернувся до Одеси.

Олександр Токарєв (праворуч) в гостях в університеті
Олександр Токарєв (праворуч) в гостях в університеті

Роботи для карного розшуку було багато — післявоєнну Одесу накрило хвилею злочинності. Обстановка була катастрофічна. Всюди панували розруха і голод. Дезертири, німецькі диверсанти, колишні поліцаї, яким все одно загрожував розстріл і нічого було втрачати, просто безпритульники — всі вони наводняли місто і робили неможливим життя громадян. Доступність зброї, краденої і трофейної, робила численні банди ще небезпечнішими.

Саме в той час Давид Михайлович працював на посадах помічника оперуповноваженого; оперуповноваженого; начальника відділення карного розшуку; заступника начальника Управління карного розшуку м. Одеси. Він особисто брав участь у знешкодженні бандитських формувань, що діяли на той час в Одесі. Колеги називали його «головний сищик», «професор спецоперацій», а злочинці — «одеський вовкодав».

Скульптура Давида Гоцмана
Скульптура Давида Гоцмана

Разом із тим Давид Михайлович завжди залишався людиною. Багатьом Курлянд допоміг повернутися до нормального життя, причому не методом тиску і погроз, а завдяки вмінню знаходити підхід до людини і своєму бездоганному авторитету.

Давид Курлянд залишив щоденник спогадів, де розповів, як боролися з кримінальним елементом в післявоєнній Одесі. Можливо, цей цікавий документ і не менш цікава біографія його автора залишилися б відомі тільки фахівцям, коли б не найбільше з усіх мистецтв — кіно. Спогади Д.М. Курлянда стали одним з джерел, на яких був заснований сценарій популярного серіалу «Ліквідація», а особа самого Давида Михайловича стала прототипом головного героя — грози злочинців Давида (Дави) Марковича Гоцмана.

Давид Михайлович Курлянд помер 28 липня 1993 року та був похований на Троїцькому цвинтарі в м. Одесі.

У 2008 році біля будівлі Головного управління МВС України в Одеській області (сьогодні — Головне управління Національної поліції в Одеській області) на знак вдячності оперативним працівникам Одеського карного розшуку було встановлено пам’ятник (скульптор Олександр Токарєв, архітектор Володимир Глазирін), який в народі називають пам’ятником Давиду Курлянду.

Нещодавно відомий скульптор, народний художник України Олександр Токарєв передав до музею історії Одеського державного університету внутрішніх справ власноруч виготовлену скульптуру Давида Гоцмана.

Прес-служба ОДУВСКомментарии
Добавить

Добавить комментарий к статье

Ваше имя: * Электронный адрес: *
Сообщение: *

Нет комментариев
Поиск:
Новости
08/09/2021
За результатами соціологічного дослідження, яке провела 2-4 вересня Соціологічна група «Рейтинг», лідером президентського рейтингу залишається діючий президент Володимир Зеленський...
25/10/2021
Одесский городской голова Геннадий Труханов встретился с Генеральным секретарем Итальянcкого национального общества «Данте Алигьери» господином Алессандро Мази, которое специализируется в том числе на развитии и распространении культуры и итальянского языка за рубежом...
25/10/2021
Парк специальной уборочной техники, которую можно использовать как зимой, так и летом, продолжают пополнять одесские коммунальщики. Как сообщает пресс-служба горсовета, по результатам состоявшегося тендера КП «Городские дороги» приобретет 10 универсальных подметально-уборочных машин...
25/10/2021
Глава Верховной Рады Украины Руслан Стефанчук направил законопроект №5512 «О местном референдуме» на рассмотрение в Европейскую комиссию за демократию через право...
25/10/2021
Малиновський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки м. Одеси запрошує громадян віком 18—57 років на військову службу за контрактом до Збройних Сил України...
Все новостиАрхив номеров
октябрь 2021:
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


© 2004—2021 «Вечерняя Одесса»   |   Письмо в редакцию
Общественно-политическая региональная газета
Создана Борисом Федоровичем Деревянко 1 июля 1973 года
Использование материалов «Вечерней Одессы» разрешается при условии ссылки на «Вечернюю Одессу». Для Интернет-изданий обязательной является прямая, открытая для поисковых систем, гиперссылка на цитируемую статью. | 0.020